تفاوت ورق استیل و گالوانیزه چیست؟ بخش دوم

تفاوت ورق استیل و گالوانیزه

در بخش اول مطلب تفاوت ورق استیل و گالوانیزه، با گالوانیزه کردن و مقایسه برخی خصوصیات و تفاوت ورق گالوانیزه و استیل آشنا شدید. در بخش دوم این مطلب قصد داریم به مقایسه چند ویژگی دیگر فولاد گالوانیزه با استنلس استیل بپردازیم و همچنین شما را با کاربردهای هریک از این دو آشنا کنیم. در بخش اول دیدیم که انواع فولاد گالوانیزه کدام‌ها هستند و خصوصیاتی مثل مقاومت به خوردگی، استحکام کششی، وزن و فرم‌پذیری یا چکش‌خواری در این دو گروه از محصولات فولادی چگونه است.

دیدیم با توجه به خصوصیات مشترک بین فولاد ضد زنگ و فولاد گالوانیزه همیشه انتخاب بین این دو نو متریال مشکل است. خصوصیاتی مثل مقاومت به خوردگی، عدم نیاز به پوشش اضافه و رنگ و دوام بالا از ویژگی‌های بارز هردو این محصولات فولادی است؛ ولی از جنبه‌هایی نیز با هم تفاوت دارند. ضمن اینکه کیفیت خصوصیات مشترکشان نیز با هم متفاومت است. پس لازم است دقیقاً بدانیم که استیل با گالوانیزه چه تفاوت هایی دارد؟

اگر شما هم به دنبال تفاوت ورق استیل و ورق گالوانیزه هستید، در این راهنما این مقایسه را انجام خواهیم داد. همچنین به موارد کاربرد هریک را برای کمک به شناخت نقاط قوت و ضعف برجسته این دو نوع فولاد محبوب مرور خواهیم کرد؛ این مطلب در دو بخش ارائه می‌شود، که در اینجا شاهد بخش دوم آن هستید؛ پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

استیل با گالوانیزه چه تفاوت هایی دارد بررسی تفاوت بین ورق استیل و گالوانیزه

هدایت حرارتی در فولاد ضد زنگ و فولاد گالوانیزه چگونه است؟

تفاوت فولاد ضد زنگ و فولاد گالوانیزه در هدایت و انتقال حرارت نسبتاً مشابه است. با این حال، در مورد فولاد گالوانیزه، باید دمای ذوب روی که از فولاد بسیار کمتر است را در نظر داشته باشید. در حالی که روی مذاب غیر سمی است، حرارت دادن فولاد گالوانیزه از نقطه ذوب روی می تواند خطر سوختگی یا آتش سوزی ایجاد کند زیرا پوشش روی مایع شده و از فولاد جدا می‌شود. از نظر ساختاری، هر دو نوع فولاد تحمل حرارت خوبی دارند و برای استفاده در شرایطی با گرمای بالا هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کنند.

جوش‌کاری فولاد ضد زنگ و فولاد گالوانیزه چگونه است؟

هر دو فولاد ضد زنگ و فولاد گالوانیزه قابل جوش‌کاری هستند. البته، هر دو دارای ملاحظات فنی خاصی برای جوش‌کاری هستند. پس تفاوت ورق استیل با ورق گالوانیزه در جوش‌کاری موضوعی است که نیاز به توجه دارد. جوش‌کاری فولاد ضد زنگ باعث تخریب لایه اکسید کروم غیرفعال سطح استیل و ایجاد حالت شکنندگی می‌شود. این اختلال می‌تواند منجر به کاهش مقاومت استیل در برابر انواع خوردگی یا به خطر افتادن یکپارچگی ساختاری قطعات استنلس استیل شود. عملیات اسید شویی می‌تواند در بیشتر کاربردهای فولاد ضد زنگ به کاهش تاثیر منفی جوشکاری و قرار گرفتن در معرض حرارت بالا کمک کند.

بیشتر بخوانید :  از کاربرد استیل در صنایع پزشکی چه می دانید؟

 

تفاوت گالوانیزه و استیل جوشکاری ورق گالوانیزه

در جوش‌کاری فولاد گالوانیزه، شما باید گازها و دودهای ناشی از جوشکاری را از محیط تخلیه یا تهویه کنید؛ زیرا بخار اکسید روی حاصل از این عملیات، درصورت استنشاق می تواند مضر باشد. همچنین اگر هنگام جوشکاری در مجاورت قطعه‌ای از جنس فولاد گالوانیزه هستید، باید مطمئن شوید که روی مذاب ایجاد شده از قطعات جدا نشود. عدم انجام این کار می‌تواند منجر به ترد شدن و شکنندگی فولاد و آسیب به آن شود. به این دلایل، توصیه می‌شود در صورت امکان قبل از گالوانیزه کردن، انواع جوشکاری و سایر عملیات ساخت (حتی سوراخ‌کاری) انجام شود.

آیا فولاد ضد زنگ یا فولاد گالوانیزه مغناطیسی هستند؟

پاسخ به این سوال، کاملاً به خانواده فولاد مورد استفاده بستگی دارد. برای فولاد گالوانیزه، اگر فولادی که با روی پوشانده شده بود مغناطیسی بود، پوشش روی نباید در خاصیت مغناطیسی فولاد تداخلی ایجاد کند. اگر عمداً به دنبال انتخاب فولاد مغناطیسی هستید یا به دلایلی می‌خواهید از آن اجتناب کنید، فولادهای آستنیتی غیر مغناطیسی‌ترین هستند. سایر آلیاژهای استیل نیز بر اساس ساختار متالورژیکی و محتوای آهن خود سطوح مختلفی از مغناطیس را نشان می‌دهند.

آیا فولاد ضد زنگ یا فولاد گالوانیزه برای صنایع غذایی مناسب هستند؟

هر دو فلز برای محیط‌های بهداشتی و خدمات غذایی استفاده می‌شوند. ولی تفاوت ورق های گالوانیزه و استیل در این نوع کاربردها بسیار زیاد است. فولاد گالوانیزه یک گزینه بسیار محبوب برای ساخت قفسه یا کانال هواکش‌ و سیستم‌های تهویه است. همچنین در معماری امروز با ظاهری خاص جلوه‌ای ویژه برای عناصر تزئینی ایجاد می‌کند. با این حال، باید مراقب باشید که از تماس مواد غذایی بسیار اسیدی در مجاورت فولاد گالوانیزه اجتناب کنید، زیرا این مواد خورنده می‌توانند با قرار گرفتن در معرض لایه روی، آن را به طور عجیب و سریعی تخریب کنند.

استنلس استیل یا فولاد ضد زنگ واکنش بسیار کمتری با مواد غذایی دارد، بنابراین اگر به دنبال گزینه‌ای همه کاره‌تر هستید، بهترین گزینه در آشپزخانه و صنایع غذایی فولاد ضد زنگ است. از طرف دیگر صافی سطح، فولاد گالوانیزه به اندازه انواع پولیش ورق و لوله استیل صاف نیست و با گذشت زمان خشن‌تر نیز می‌شود. پس با توجه به الزام قابلیت شستشو و استریل کردن لوازم و تجهیزات صنایع غذایی، استیل گزینه ایده‌آل و مطلوب در این نوع کاربری است و فولاد گالوانیزه انتخاب مناسبی به حساب نمی‌آید.

آیا فولاد گالوانیزه یا فولاد ضد زنگ برای مصارف پزشکی قابل استفاده هستند؟

در محیط بهداشتی و پزشکی تقریباً در همه موارد، فولاد ضد زنگ بر فولاد گالوانیزه برتری دارد. مصارف پزشکی، مانند تجهیزات، ابزار، یا حتی ایمپلنت‌ها، نیازمند عملکرد طولانی مدت و قابلیت استریل و تمیز کردن آسان سطوح هستند. چه در مورد چاقو و لوازم جراحی صحبت کنید چه سطوح میز و سایر تجهیزات پزشکی، احتمالاً در همه جا شاهد استفاده از فولاد ضد زنگ خواهید بود. سطح خشن فولاد گالوانیزه و امکان خراشیدگی یا آسیب پوشش روی، آن را برای مصارف پزشکی غیر ایمن‌تر کرده و تمیز کردن را به طور بالقوه چالش برانگیزتر می‌کند.

بیشتر بخوانید :  مزیت اتصالات استیل نسبت به پلاستیک

آیا قیمت فولاد ضد زنگ بیشتر از فولاد گالوانیزه است؟

در حالی که تفاوت قیمت دقیق این دو نوع فولاد به شرایط بازار بستگی دارد، ولی فولاد ضد زنگ تقریباً همیشه قیمت بیشتری نسبت به فولاد گالوانیزه دارد. البته مقرون به صرفه بودن یکی از بزرگترین دلایل انتخاب بین فولاد گالوانیزه و فولاد ضد زنگ است. هنگامی که دوام بالا و استفاده طولانی مدت حیاتی نیست، یا اجزاء در معرض استفاده متناوب یا استفاده تحت فشار نباشند، فولاد گالوانیزه از بسیاری جهات جایگزین مطلوبی نسبت به فولاد ضد زنگ به حساب می‌آید.

تفاوت ورق استیل با ورق گالوانیزهورق استیل و ورق گالوانیزه

 

نکته مثبت این است که، هر دو این محصولات فلزی قابل بازیافت هستند. با این حال، بستگی به فولاد پایه آن دارد. فولاد گالوانیزه که اغلب بر پایه فولاد ساختمانی ساخته می‌شود، به فولاد استانداردتری تبدیل شده که پس از بازیافت باید دوباره فرآیند گالوانیزه شدن را طی کند. ولی بازیافت فولاد ضد زنگ یا استیل ساده‌تر است، ضایعات و قراضه استیل به سادگی از حالت جامد به مذاب تبدیل شده و دوباره با پالایش برای رفع هر گونه ناخالصی یا تغییر آلیاژ به محصول جدید استیل تبدیل می‌شود. این نکته باعث می‌شود که ارزش استنلس استیل پس از سال‌ها استفاده حفظ شود.

کاربردهای متداول فولاد ضد زنگ

تطبیق پذیری، دوام، قابلیت تمیز کردن و نگهداری آسان در فولاد ضد زنگ آن را برای بسیاری از مصارف تبدیل به انتخابی ایده‌آل می‌کند. با این حال، صنایعی که به طور معمول از فولاد ضد زنگ استفاده می‌کنند عبارتند از:

 • هوافضا
 • کشاورزی و دامپروری
 • معماری و ساختمان
 • خودرو
 • ساخت و ساز مصنوعات
 • الکترونیک
 • خدمات غذایی و آشپزخانه
 • تهویه و گرمایش
 • لوازم خانگی
 • تولید و فرآوری محصولات مختلف
 • دریایی
 • پزشکی
 • نفت، گاز و پتروشیمی
 • دارویی و شیمیایی
 • تولید برق
 • خمیر و کاغذ
 • تجهیزات ورزشی (استفاده از ورق استیل در تجهیزات ورزشی)
 • ساعت و جواهر سازی

بیشتر بخوانید: 

کاربردهای متداول فولاد گالوانیزه

فولاد گالوانیزه که اغلب به عنوان یک جایگزین مقرون به صرفه برای فولاد ضد زنگ در نظر گرفته می‌شود، به طور معمول دامنه کاربرد محدودتری دارد. فولاد گالوانیزه در صنایع مختلفی استفاده می‌شود، که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کشاورزی
 • خودرو
 • ساخت و ساز
 • تجهیزات و تاسیسات غذایی
 • گرمایش و تهویه هوا
 • تجهیزات خطوط تولیدی
 • تولید برق
 • مخابرات

در بیشتر موارد، خواهید دید که صنایع از هر دو نوع فولاد زنگ نزن و فولاد گالوانیزه استفاده می‌کنند و با توجه به نقاط قوت هر یک، به شکلی بهینه مورد استفاده قرار می‌گیرند. در عین حال توجه به نقاط ضعف‌ هریک انتخاب برای کاربردهای خاص را محدود می‌کنند.

بیشتر بخوانید :  ورق استیل ضد اثر انگشت چیست؟

کدام فلز با توجه به ویژگی‌های ذکر شده برای نیازهای شما بهترین است؟

به عنوان جمع بندی پیشنهاد می‌کنیم، به این نکات توجه کنید:

 • تقریباً همیشه از فولاد گالوانیزه استحکام بیشتری دارد. بنابراین اگر ویژگی‌های سازه‌ای مطرح باشند، استیل یا فولاد ضد زنگ احتمالاً گزینه بهتری خواهد بود.
 • استنلس استیل مقاومت در برابر خوردگی بهتری نسبت به فولاد گالوانیزه دارد؛ به ویژه در محیط‌های ساحلی و دریایی.
 • در حالی که هر دو فولاد ضد زنگ و فولاد گالوانیزه از نظر استحکام سازه‌ای تحمل حرارت قابل مقایسه‌ای دارند، باید مراقب باشید که از پوشش روی روی قطعات و اجزای فولاد گالوانیزه ذوب نشود.
 • جوشکاری فولاد ضد زنگ ایمن تر و قابل دسترس تر از جوشکاری فولاد گالوانیزه است، زیرا بخار اکسید روی می‌تواند شرایط خطرناکی ایجاد کند و روی مذاب می‌تواند به اجزای ضد زنگ مجاور آسیب برساند.
 • فولاد گالوانیزه اغلب انعطاف پذیرتر از فولاد ضد زنگ است، اگرچه این بستگی به گریدهای فولاد مورد استفاده دارد.
 • فولاد گالوانیزه تقریبا همیشه قیمت پایین تری نسبت به فولاد ضد زنگ دارد. هنگامی که هزینه مهم ترین عامل است، فولاد گالوانیزه راه حلی معقول است.
 • اگر دوام و عمر سیستم کلیدی‌ترین ویژگی باشد، فولاد ضد زنگ احتمالاً در طولانی مدت عملکرد بهتری از فولاد گالوانیزه خواهد داشت.

برای مشاهده قیمت و خرید ورق استیل از فروشگاه آنلاین استیل رخ کلیک کنید

قیمت ورق استیل

سخن آخر

در نهایت متوجه شدیم که مانند اکثر انتخاب‌های فلزات، فولاد ضد زنگ یا فولاد گالوانیزه به طور عمومی برای همه چیز بهترین نیست. برخی تفاوت ورق‌های گالوانیزه و استیل آنها را کم و بیش برای استفاده‌های مختلف متمایز می‌کند. مقاومت در برابر خوردگی عالی، نگهداری آسان، ظاهر جذاب و استحکام بالا در فولاد ضد زنگ آن را به انتخابی ایده‌آل در طیف وسیعی از کاربردها تبدیل کرده است. با این حال، اگر استحکام، دوام، کیفیت ظاهری و مقاومت بالا در برابر خوردگی مورد نظرتان نباشد، احتمالاً قیمت بیشتر برای قطعات فولادی ضد زنگ نسبت به قطعات گالوانیزه توجیه پذیر نیست.

بنابراین وقتی صحبت از کارایی به میان می‌آید، بررسی ویژگی‌ها و انطباق آنها با نیازهایتان بسیار مهم است. مجموعه استیل رخ به عنوان یکی از تامین کنندگان پیشرو قطعات و محصولات استیل مانند پروفیل استیل، اجزا و مواد اولیه فولاد ضد زنگ در ایران، طیف گسترده‌ای از محصولات استنلس استیل را ارائه می‌کند تا اطمینان حاصل کند که نیازهای شما در هر مرحله از فرآیند تامین و تولید برآورده شود. پیشنهاد می‌کنیم با یکی از کارشناسان فروش و متخصصین فنی ما تماس بگیرید تا در مورد گزینه‌های قابل تامین مشورت و از تجربیاتی که می‌توانیم در اختیارتان قرار دهیم استفاده کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره‌ی محصولات سوالی دارید؟ از ما بپرسید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp یکی از کارشناسان را انتخاب کنید