کنترل کیفیت ورق استیل چیست؟ +سرتیفیکیت ورق استیل

کنترل کیفیت ورق استیل

تامین و خرید انواع ورق‌های فولادی ضدزنگ می‌تواند حساسیت‌های مخصوص به خود را داشته باشد؛ به همین علت توجه به کیفیت و نکات فنی این ورق‌ها اهمیت بالایی دارد. عوامل و پارامترهای مهمی وجود دارند که می‌توانند بر عملکرد و طول عمر این ورق‌ها تأثیر بگذارند. از جمله این پارامترها می‌توانیم به ‌دقت یا تلرانس ابعادی، کیفیت سطح و همچنین مطابقت آلیاژ استیل با استانداردها را اشاره داشته باشیم. همین موضوع باعث افزایش اهمیت کنترل کیفیت ورق استیل در زمان تحویل می‌شود.

اگر به دنبال یک روش مؤثر برای به‌حداقل‌رساندن ریسک در تامین ورق استیل هستید، می‌توانید نسبت به انجام بازرسی‎‌های کیفی اقدام کنید. البته این بازرسی‌ها هنگامی که ورق در کارخانه تولید می‌شود، انجام شده و بصورت گواهی کیفی یا سرتیفیکیت همراه محصول ارسال می‌شود. برای اطمینان از طریق سرتیفیکیت ورق استیل نکات مختلفی وجود دارند که در این مطلب قصد داریم به بررسی آن‌ها بپردازیم. در این مطلب، ما به بررسی یک چک لیست کارآمد برای بازرسی ورق فولاد ضد زنگ می‌پردازیم که اغلب توسط شرکت‌های بازرسی ثالث مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ ازاین‌رو اگر به این موضوع علاقه مند هستید حتماً تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

کنترل کیفیت ورق استیل (QC) نکات مهم هنگام کنترل کیفیت ورق استیل

عیوب رایج در ورق‌های فولادی ضدزنگ چیست؟

در خصوص کنترل کیفی ورق استیل سؤالات رایجی وجود دارند که در این مطلب سعی می‌کنیم به آنها بپردازیم. به‌عنوان‌مثال این سؤال مطرح می‌شود سرتیفیکیت ورق استیل چیست؟ سرتیفیکیت یا گواهی کیفیت به گزارش تست یا گواهینامه کیفی مواد اطلاق می‌شود و صدور آن توسط تولیدکنندگان و بازرسان کیفی محصولات فلزی انجام می‌‌شود. رایج‌ترین نقص‌های کیفی نیز یکی از مسائل مهم است. در طی فرایند تولید نقص‌ها و ایرادات مختلفی ممکن است ظاهر شوند که برای بررسی بهتر است، دسته‌بندی‌ شوند. از جمله این ایرادات می‌توانیم به دسته‌بندی‌های زیر اشاره داشته باشیم:

  • عیوب ظاهری

هنگام کنترل کیفیت ورق فولاد ممکن است با عیوب ظاهری مختلفی روبه‌رو شوید که خط و خش، خراش، حفره، فرورفتگی و اعوجاج ورق از جمله این موارد هستند. همان‌طور که مشخص است این نقص‌ها در وهله اول روی کیفیت ظاهری تأثیر می‌گذارند؛ اما شاید برای شما جالب باشد اگر بدانید برخی از این عیوب می‌توانند روی عملکرد و مقاومت در برابر خوردگی نیز تأثیر منفی بر جای بگذارند.

  • لَک و تغییر رنگ
بیشتر بخوانید :  اهمیت نیکل در صنعت استنلس استیل

در مواردی در سرتیفیکیت ورق استیل به عیوبی مثل لک یا تغییر رنگ محصول نیز اشاره می‌شود. عوامل مختلفی در فرایند تولید می‌توانند باعث ایجاد لکه یا تغییر رنگ در سطح ورق شوند. این موضوع بیشتر روی کیفیت و زیبایی ظاهری ورق تأثیر می‌گذارد و همچنین این احتمال وجود دارد که مقاومت در برابر انواع خوردگی را نیز به خطر بیندازد. از جمله عواملی که روی تغییر رنگ و ایجاد لکه تأثیرگذار هستند، می‌توانیم به فرایند اسیدشویی یا عملیات حرارتی طی تولید اشاره کنیم.

  • ابعاد غیر دقیق

از مهم‌ترین روش ‌های کنترل کیفیت ورق فولادی می‌توانیم بررسی ابعادی را نام ببریم. ابعاد ورق‌های فولادی ضدزنگ مثل ضخامت و طول و عرض باید در محدوده تلرانسی که در استانداردها تعریف شده و برای کاربردهای مختلف نیاز است تولید شوند. هنگام کنترل کیفیت ورق استیل بازرسان باید به در محدوده تلرانس بودن ابعاد توجه داشته باشند تا انحراف ابعادی عرض، طول و یا ضخامت ورق استیل هنگام کاربرد مشکلی به وجود نیاورد.

  • خواص مکانیکی

درباره خواص مکانیکی نیز نگرانی‌های زیادی به چشم می‌خورند که مشخصه‌هایی مثل مقاومت کششی، استحکام تسلیم و ضریب ازدیاد طول در بین این موارد جای دارند. تمامی این ویژگی‌ها ممکن است تأثیرگذاری خود را بر یکپارچگی ساختاری و همچنین عملکرد مکانیکی ورق نشان دهند؛ پس برای دریافت گواهی کیفی و  سرتیفیکیت ورق استیل بررسی و کنترل کیفیت خواص مکانیکی نیز اهمیت دارد.

تست های شناسایی کنترل کیفیت استیل بررسی ابعادی ورق فولاد ضدزنگ

 چک‌لیست بازرسی فولاد ضدزنگ (مراحل بازرسی ورق فولادی ضدزنگ)

قبل از اینکه نسبت به سنجش کنترل کیفیت ورق استیل اقدام کنید، باید یک چک‌لیست بازرسی تهیه کنید. این چک‌لیست باید دارای معیارهایی سخت‌گیرانه باشد تا تمام عیوب جزئی و عمده به‌خوبی تشخیص داده شوند. هنگام بررسی کیفیت یک سری از پارامترها وجود دارند که باید در نظر گرفته شوند. در ادامه نگاهی اجمالی به شاخص‌های مهم کنترل کیفی ورق استیل خواهیم داشت.

  • مقدار کالا و شرایط بسته‌بندی
بیشتر بخوانید :  فهرست استانداردهای استنلس استیل

مقدار یا بهتر است بگوییم کمّیّت کالا، اولین پارامتر مورد ارزیابی است. یعنی اول باید بررسی کرد که مقدار درج شده روی بسته با اسناد بسته بندی (Packing list) و وزن کشی مطابقت دارد. همچنین لازم است شرایط بسته‌بندی کنترل شود که مطابق استاندارد بوده و در حمل و نقل دچار آسیب نشده باشد. این موارد از پارامترهایی به شمار می‌روند که روی برچسب و لیبل درج می‌شوند و می‌تواند روی سرتیفیکیت ورق استیل نیز قید شده باشد.

  • بازرسی ظاهری یا چشمی

بازرسی چشمی شاخص دیگری است که در چک‌لیست کنترل کیفیت ورق استیل (QC) باید درنظر گرفته شود. هنگام بازرسی ظاهری، ورق باید از هرگونه عیوب فیزیکی که با چشم غیر مسلح قابل شناسایی هستند عاری باشد. عیوب ظاهری شامل خط‌وخش، اعوجاج، نیش و قُرشدگی، ماه‌گرفتگی و یا ناهمگونی در پرداخت سطحی هستند. درضمن باید بررسی شود آیا روی سطح یا برچسب ورق‌های فولادی اطلاعات شناسایی درج شده‌اند یا خیر. ضمن اینکه اگر روکش روی سطح پرداخت شده تعریف شده، باید سالم و بدون پارگی باشد.

 

روش ‌های کنترل کیفیت ورق فولادی انجام بازرسی چشمی

  • کنترل ابعادی

مرحله دیگری که در چک‌لیست تست های شناسایی کنترل کیفیت استیل قرار می‌گیرد، بررسی ابعاد است. برای بررسی ابعاد فیزیکی می‌توان از کولیس و خط‌کش استفاده کرد. در این مرحله باید چند نمونه اندازه‌گیری شود و بعد از اندازه‌گیری مقادیر واقعی ابعاد با مقادیر اسمی و تلرانس‌های تعریف‌شده مورد مقایسه قرار بگیرند. در این بین لازم است ضخامت ورق در نقاط مختلف اندازه‌گیری شود و سپس به اندازه‌گیری ابعاد طول و عرض ورق  پرداخت.

  • ترکیب شیمیایی آلیاژ

گرید فولاد زنگ نزن باید با الزامات و استانداردهایی که در صنعت مشخص شده‌اند، انطباق داشته باشد؛ به همین علت در چک‌لیست مربوطه باید به ترکیب شیمیایی عناصر آلیاژی نیز پرداخته شود. برای صدور تأییدیه‌های لازم باید آنالیز شیمیایی انجام شود. بازرس کیفیت نظارت کامل روی همه فرایندها خواهد داشت و صفر تا صد نمونه‌برداری از مواد اولیه فولاد ضدزنگ تا آزمایش و تجزیه‌وتحلیل تحت نظارت وی انجام خواهد گرفت. در مرحله کنترل در محل مصرف نیز اگر لازم باشد درصد عناصری همچون کروم، نیکل، مولیبدن و… بررسی شود، از طیف‌سنج یا تجزیه آزمایشگاهی استفاده می‌شود.

  • بررسی اسناد
بیشتر بخوانید :  جوشکاری استنلس استیل چگونه انجام می‌شود؟

در آخرین مرحله از کنترل کیفیت ورق استیل نیز بازرس کیفیت باید اسناد و گواهی‌های کیفی همراه محموله را بررسی کند. از جمله اسناد ارائه‌شده می‌توانیم به گواهی تست مواد، گواهینامه‌ها (سرتیفیکیت) و انواع استانداردها اشاره داشته باشیم.

 

کنترل کیفیت ورق استیل 304بررسی انواع اسناد توسط بازرس

سخن آخر

قبل از اینکه ورق‌های فولادی ضدزنگ وارد بازار فروش شوند، نیاز است بازرسی‌های لازم در کارخانه انجام شوند. کنترل کیفیت ورق استیل با کمک بازرسی‌های بصری، کنترل کمیت، تأیید ابعاد، بررسی بسته‌بندی و کنترل سرتیفیکیت ورق استیل انجام می‌شود. درصورتی‌که هیچ مشکلی وجود نداشته باشد، می‌توان با خیال آسوده از محصول مورد نظر در فرایندهای بعدی استفاده کرد. در مطالب بالا به‌صورت کامل این موضوع را مورد بررسی قرار دادیم. اگر سؤالات بیشتری ذهن شما را درگیر کرده‌اند، می‌توانید با مجموعه استیل رخ در تماس باشید.

برای مشاهده قیمت و خرید ورق استیل 304 از فروشگاه آنلاین استیل رخ کلیک کنید

قیمت ورق استیل304

مجموعه استیل رخ با سال‌ها تجربه در تامین ورق استیل و انواع مقاطع  استنلس استیل آمادگی دارد در کنار شما باشد. استیل رخ با حضور فعال در بازار استیل ایران و ارتباط با تامین‌کنندگان خارجی به بهترین منابع تامین مواد اولیه استیل دسترسی دارد و اقلامی مثل انواع ورق استیل، لوله استیل و پروفیل استیل را با قیمت مناسب و کیفیت مطلوب در اختیار شما قرار خواهد داد. ما همچنین قادریم در تکمیل فرایند تامین مواد خام اولیه، خدمات فنی ساخت را نیز در اختیار شما بگذاریم تا به شکلی راحت‌تر به محصول مورد نظرتان برسید. پیشنهاد می‌کنیم از وب‌سایت استیل رخ بازدید کنید و برای مشاوره فنی و خرید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره‌ی محصولات سوالی دارید؟ از ما بپرسید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp یکی از کارشناسان را انتخاب کنید