انواع کاربرد ورق استیل در خودروسازی

ورق استیل در خودروسازی

کاربرد ورق استیل در خودروسازی چیست؟ از اختراع فولاد ضد زنگ می‌توانیم به‌عنوان یک نقطه عطف در صنعت یاد کنیم. بدیهی است این آلیاژها در صنعت خودرو نیز کاربردهای خاصی دارند که لازم است به آنها پرداخته شود. این آلیاژها دارای مزایت‌های بسیاری هستند؛ به همین علت صنایع مختلف به فکر استفاده از آن افتاده‌اند. این آلیاژها در برابر خوردگی مقاومت بالایی داشته باشد و به دلیل استحکام نسبت به وزن ایده‌آلی که دارند، بسیار مورد توجه هستند. ورق استیل در خودروسازی به دلیل داشتن مقاومت عالی در برابر خوردگی و خواص مکانیکی بسیار مطلوب، در ساخت قطعات مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه به‌صورت کامل‌تر کاربرد فولاد ضد زنگ در صنعت خودروسازی را بررسی خواهیم کرد.

کاربرد فولاد ضد زنگ در صنعت خودروسازی بررسی نقش ورق استیل در خودروسازی

نیاز به فولاد ضد زنگ در خودروها

یک سری از چالش‌ها و هنجارهای امروز جهان هستند که برای حل آن‌ها فولاد ضد زنگ می‌تواند راه‌کار مناسبی باشد. کاهش آلاینده‌ها و کاهش وزن وسیله نقلیه در بین این موارد جای می‌گیرند. اگر وزن خودرو حدود 10% کاهش پیدا کند حدود 5% در مصرف سوخت کاهش خواهیم داشت و به همین نسبت ایجاد آلاینده‌ها کمتر خواهد شد. بنابراین می‌شود گفت ورق استیل در صنعت خودروسازی می‌تواند مزایای بسیار زیادی با خود به همراه داشته باشد. با در نظر گرفتن این موضوع، مواد سبک وزن و بادوام مانند فولاد ضد زنگ بهترین انتخاب برای ساخت قطعات و اجزای خودرو هستند.

فولاد ضد زنگ فریتی در خودروها

از انواع فولادهای ضد زنگ می‌توانیم به گروه آلیاژهای فریتی اشاره داشته باشیم. برای افزایش کارایی سیستم‌های اگزوز نیاز است آن‌ها را در برابر شرایط سخت عملیاتی با دمای بالا به خوردگی مقاوم کرد. بدین منظور یکی از بهترین انتخاب‌ها استفاده از فولادهای ضد زنگ فریتی است. بخصوص اگر در این آلیاژها از عناصر تیتانیوم و نیوبیم استفاده شده باشد برای این کاربرد ایده‌آل هستند. گریدهای مختلفی از فولاد ضد زنگ فریتی که در صنعت خودروسازی برای سیستم اگزوز استفاده می‌شوند شامل SS 409L، SS 432، SS 436L، SS 439، SS 441 هستند. قطعاتی که در تولید آن‌ها می‌توان از آلیاژ فریتی بهره برد، شامل موارد زیر هستند:

 • بدنه یا پوسته اگزوز و لوله‌های آن
 • منیفولد یا چندراهه خروج دود
 • مبدل کاتالیزوری یا کاتالیست
 • مافلر یا صدا خفه‌کن
 • اتصالات انعطاف‌پذیر

اصلی‌ترین علت استفاده از آلیاژهای فریتی، وجود عنصر تیتانیوم است. این عنصر باعث می‌شود در نوسانات دمایی استیل از خود مقاومت به خستگی نشان دهد و همچنین مقاومت به خوردگی در دمای بالا افزایش یابد. ورق استیل فریتی می‌تواند دمای عملیاتی حداکثر 815 درجه سانتی‌گراد را تحمل کند و خواص مکانیکی خود را حفظ کند.

بیشتر بخوانید: استنلس استیل 430

کاربردهای فولاد ضد زنگ در صنعت خودرو نقش انواع فولادهای ضد زنگ در صنعت خودروسازی

فولاد ضد زنگ آستنیتی

استفاده از انواع ورق استیل در ساخت قطعات خودرو از این‌که بیان شد گسترده‌تر است. گروه دیگر آلیاژهای استیل مورد استفاده در خودرو نوع آستینتی است. میزان کروم موجود در این نوع آلیاژها حدود 16 تا 20 درصد است و از بهترین گریدهای استیل آستنیتی می‌توانیم استنلس استیل 304 و استنلس استیل 316 را نام ببریم.

بیشتر بخوانید :  قیمت استنلس استیل در سال 1403

آلیاژهای استیل آستینتی دارای نیکل هستند؛ اما علاوه بر آن کربن، کروم و منگنز نیز دارند. فولادهای ضد زنگ آستنیتی مقاومت به خوردگی بسیار بالایی دارد؛ اما بسیار سبک بوده و استحکام بالایی دارد. درضمن به خوبی ماشین‌کاری شده و فرم‌پذیری خوبی دارند. اگر به دنبال نوعی از ورق استیل در خودروسازی هستید که بتواند مقاومت خوبی در برابر ضربات سنگین از خود نشان دهد، فولاد ضد زنگ آستینتی می‌تواند همان انتخاب ایده‌آل باشد. برای ساخت قطعات زیر می‌توان از آلیاژ مذکور بهره برد:

 • مخزن سوخت
 • شفت و برخی قطعات گیربکس
 • اجزا سیستم تعلیق
 • سپر
 • تزئینات داخلی
 • قطعات خودروهای عمومی

البته استفاده از فولاد ضد زنگ برای ساخت قطعات بدنه خودرو هنوز گزینه مناسبی نیست. زیرا قرار است سطح بدنه رنگ شود که خود بدنه را در برابر خوردگی مقاوم می‌کند و از طرف دیگر قیمت استنلس استیل در مقایسه با فولادهای معمول هنوز بیشتر است.

استفاده از استنلس استیل در خودروسازی بررسی نقش فولاد آستنیتی در تولید قطعات خودرو

استفاده‌های دیگر

البته کاربردهای فولاد زنگ نزن در صنعت خودرو از مواردی که ذکر شد فراتر است و به تولید قطعات دیگری نیز می‌رسند. ساخت بدنه پمپ، سپرهای حرارتی، قطعات برف‌پاک‌کن، قطعات سیستم سوخت و CNG، محفظه کیسه هوا، فنرهای کمربند و… از دیگر کاربردهای این آلیاژ در خودرو به شمار می‌رود.

شاید تصور کنید موارد ذکر شده تنها چند قطعه کوچک هستند؛ اما نقش و نوع قرار گرفتن آن‌ها در کنار دیگر از الزامات سیستم‌های پیچیده خودرویی خواهد بود. ورق استیل در خودروسازی روز به روز کاربردهای گسترده‌تری پیدا می‌کند و مهندسان به طور مداوم در تلاش برای رسید به راه حل‌های جدید و بهبود طرح‌ها و قابلیت‌های این محصول پیچیده هستند.

کاربردهای مختلف فولاد ضد زنگ در صنعت خودرو چیست؟

بدون شک فولاد ضدزنگ یکی از پرکاربردترین آلیاژها در جهان است. این آلیاژها که به‌خاطر دوام و استحکام بالا معروف هستند، از قابلیت ماشین‌کاری و سازگاری با روش‌های تولید مختلف برخوردار بوده و می‌توان آن‌ها را در ابعاد مختلف برش و شکل داد. هرچند سهم ورق استیل در مقایسه با سایر آلیاژها که در خودروسازی مورد استفاده قرار می‌گیرند بالا نیست، بااین‌حال از تأثیر ویژه آن در این صنعت نمی‌توان به راحتی گذر کرد.

زمانی که صحبت از سیستم‌های خودرو به میان می‌آید، دو مورد از مهم‌ترین پارامترهایی که در رأس ملاحظات سازنده‌ها قرار می‌گیرند، شامل ایمنی و عملکرد می‌شوند. این استانداردها باید به‌دقت رعایت شوند؛ ازاین‌رو ضروری است تا خواص فولاد ضدزنگ هنگام تولید اجزای خودرو با کارایی ویژه‌ای مورد مطالعه قرار بگیرند.

استفاده از استنلس استیل در خودروسازی روزبه‌روز در حال افزایش است. این آلیاژ دارای ایده‌آل‌ترین خواص مکانیکی است و می‌توان از آن به‌اشکال مختلف در صنعت خودروسازی و سایر صنایع بهره برد. همان‌طور که در قسمت‌های فوق متوجه شدید، می‌توان از فولاد ضدزنگ برای ساخت قطعات گوناگونی بهره برد که نقش انواع مختلف این آلیاژها با یکدیگر متفاوت هستند. در ادامه قصد داریم اندکی بیشتر به بررسی کاربردها و نقش آلیاژهای فولاد ضدزنگ در صنعت پراهمیت خودروسازی بپردازیم. همراه ما باشید.

بیشتر بخوانید :  تفاوت آلومینیوم و استیل؛ کدام بهتر است؟

کاربرد ورق استیل در خودروسازی بررسی کاربردهای ورق استیل در خودروسازی

سیستم‌های اگزوز

سیستم اگزوز در وسیله نقلیه بسیار پراهمیت است و در واقع می‌تواند منجر به کارکرد مناسب موتور و خودرو در مدت‌زمان طولانی‌تری شود. وظیفه اصلی سیستم اگزوز انتقال گازهای خروجی موتور به بیرون خودرو است. این گازها که حاصل احتراق در موتور خودرو هستند. در کل گازهای خروجی موتور آلاینده و مضر هستند و لازم است توسط این سیستم تاحدود زیادی پالایش شوند. درضمن عملکرد صحیح سیستم خروج دود به خودرو این اجازه را خواهد داد تا نرم‌تر و روان‌تر و با قدرت بیش‌تر کار کند و در نهایت باعث کاهش صدای ناشی از خروج دود شود.

به دلیل عملکرد بسیار گسترده‌ای که توسط سیستم‌های اگزوز انجام می‌شوند، لازم است این سیستم همیشه در سلامت کامل باشد. اگر این موضوع را در نظر بگیریم، می‌توانیم این‌طور بیان کنیم فولاد ضد زنگ یکی از بهترین آلیاژها، جهت ساخت اجزای اگزوز است؛ زیرا در کنار وزن پایین، از استحکام و دوام بالایی نیز برخوردار هستند. مهندسی فولاد زنگ می‌تواند طوری انجام شود که سیستم اگزوز در برابر شرایط عملیاتی مخربی که موتور در خروجی خود ایجاد می‌کند، مقاومت کند. در نهایت این سیستم دوام بیشتری داشته و در این شرایط و در درازمدت می‌تواند عملکرد داشته باشد.

همچنین با کمک فولاد ضد زنگ می‌توان لوله‌های اگزوزی تولید کرد که از ابعاد و سایز کوچکی برخوردار هستند و خطری برای عملکرد موتور به همراه نخواهند داشت. این دست از وسایل نقلیه در کنار وزن پایین، عملکرد بالایی دارند و می‌توانند کمترین صدای ممکن را تولید کنند؛ پس ورق استیل در خودروسازی پراهمیت‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کنید.

کاربرد لوله استیل در صنعت خودروسازی استفاده از استنلس استیل در تولید سیستم اگزوز

لوله‌های هیدرو فرمینگ

کاربرد فلزات در خودروسازی بسیار گسترده است و از نقش پراهمیت آن‌ها نمی‌توان چشم‌پوشی کرد. لوله و مقاطع توخالی هیدروفرمینگ یکی دیگر از نوآوری‌هایی به شمار می‌رود که از فولاد ضد زنگ بی‌بهره نمانده‌اند. هیدروفرمینگ روشی است که به شکل‌دهی فولاد با کمک نیروی حاصل از سیال پُرفشار اطلاق می‌شود. در واقع یک روش تولید در راستای کاهش وزن قطعات است، که با این آلیاژها نیز سازگاری دارد. زمانی که لوله‌ها هیدروفرم می‌شوند، در تعداد قطعات، اتصالات و در نهایت وزن مجموعه‌ها صرفه‌جویی می‌شود.

برخی از سیستم‌های خودرو مانند رادیاتور، دسته موتور و سایر قطعات تعلیق می‌توانند با کمک فرایند هیدروفرمینگ مقاطع توخالی تولید شوند. با کمک هیدرو فرمینگ لوله فولادی ضد زنگ، می‌توان یک قطعه فولادی را جایگزین چندین قطعه‌ای کرد که به‌صورت جداگانه مونتاژ شده و مجموعه‌ای را شکل می‌دهند. این کار باعث افزایش سطح کارایی و بهبود عملکرد زیر مجموعه‌های وسیله نقلیه خواهد شد. لازم به ذکر است این کار می‌تواند به شکل چشمگیری کاهش هزینه‌ها را به همراه داشته باشد؛ پس به این نقش از پروفیل استیل در خودروسازی نیز باید نگاه ویژه‌ای داشت.

بیشتر بخوانید :  اینفوگرافیک تاریخچه فلزات از ماقبل تاریخ تا به امروز

مخازن سوخت

همان‌طور که در قسمت‌های پیشین نیز اشاره کردیم فولاد ضد زنگ می‌تواند ویژگی‌های مطلوبی از خود نشان دهد که آن را تبدیل به یک انتخاب ایده‌آل به‌منظور استفاده در انواع خودروها می‌کند. به دلیل مقاومتی که این فلز در برابر انواع خوردگی دارد، می‌توان آن را در ساخت مخازن سوخت نیز استفاده نمود. مخازن سوخت باید بتوانند در برابر خوردگی مقاوم باشند؛ زیرا همواره در معرض رطوبت و در تماس با انواع مواد قرار دارند.

هنگامی که در تولید مخازن سوخت از فولاد ضد زنگ استفاده شود، قطعه در برابر زنگ‌زدگی و اکسیداسیون مقاوم خواهد بود. با همین حرکت می‌توان از هزینه‌های بالای مربوط به تعمیرات جلوگیری کرد. به دلیل بهره‌مندی فولاد ضد زنگ از ویژگی‌های ماشین‌کاری و فرم‌پذیری، می‌توان مخازن سوخت را در ابعاد و اندازه‌های مختلف تولید کرد؛ پس این نقش از ورق استیل در خودروسازی نیز بسیار قابل‌تأمل است.

کاربرد فلزات در خودروسازی استفاده از فولاد ضد زنگ در تولید مخازن سوخت

سخن آخر

امروزه استفاده از ورق استیل در ساخت قطعات خودرو تبدیل به یک انتخاب ایده‌آل شده است. به‌منظور تولید سیستم‌های اگزوز، تعلیق، قطعات سیستم احتراق و سوخت‌رسانی و بسیاری قطعات ریز و درشت وسایل نقلیه می‌توان از ورق استیل بهره برد. در واقع هیچ آلیاژ دیگری را نمی‌توانید پیدا کنید که ویژگی‌های خاص فولاد ضد زنگ را نشان دهد.

انعطاف‌پذیری، قابلیت ماشین‌کاری، استحکام بالا و دوام تنها چند مورد از ویژگی‌های استنلس استیل هستند که می‌توانیم نام ببریم. از انواع ورق استیل در خودروسازی می‌توان بهره برد که انواع فریتی و آستنیتی چند نمونه از آن‌ها به شمار می‌روند. با کمک آلیاژ فولاد ضد زنگ می‌توان برای برخی از چالش‌های دنیای امروز راه‌کار مناسب پیدا کرد و هزینه‌های ناشی از آن‌ها را به شکل چشمگیری کاهش داد.

برای مشاهده قیمت و خرید ورق استیل از فروشگاه آنلاین استیل رخ کلیک کنید

قیمت ورق استیل

برای تامین ورق استیل، لوله و پروفیل استیل و سایر اقلام استنلس استیل مجموعه استیل رخ آماده همکاری با شماست. استیل رخ با سال‌ها تجربه و فعالیت تخصصی در حوزه فولادهای ضدزنگ و حضور فعال در بازار می‌تواند گزینه مناسبی برای مشاوره فنی و تامین اقلام مورد نیاز شما باشد. پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی با محصولات قابل تامین و خدمات قابل ارائه در این مجموعه از وب‌سایت ما بازدید بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره‌ی محصولات سوالی دارید؟ از ما بپرسید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp یکی از کارشناسان را انتخاب کنید