کاربرد پروفیل استیل در ساختمان و قوطی استیل ساختمانی

کاربرد پروفیل استیل در ساختمان

کاربرد پروفیل استیل در ساختمان چیست؟ کدام ساختمان‌ها می‌توانند از پروفیل در سازه خود استفاده کنند؟ دنیای ساختمان‌سازی با مصالح و تجهیزات متنوع و مختلفی سر و کار دارد که هرکدام از آن‌ها دارای اهمیت مخصوص به خود هستند. پروفیل را می‌توانیم از کاربردی‌ترین مقاطع در ساخت وساز به شمار آوریم که از ویژگی‌های متعددی بهره‌مند است. به‌منظور ساخت این پروفیل‌ها می‌توان از مواد مختلف بهره برد که یکی از آن گزینه‌ها، استیل یا فولاد ضد زنگ است. کاربرد پروفیل استیل در ساختمان روزبه‌روز در حال افزایش است و دلیل آن نیز به مزایای خاص آلیاژ و کیفیت آن باز می‌گردد. در این مطلب قصد داریم به‌صورت کامل‌تر به بررسی کاربردهای پروفیل استیل بپردازیم. همراه ما باشید.

کاربردهای قوطی استیل در صنایع بررسی کاربردهای پروفیل استیل

نگاهی به پروفیل استیل

قبل از اینکه به بررسی کاربردهای پروفیل‌های استیل در صنایع بپردازیم، قصد داریم شما را به‌صورت کامل با این نوع محصولات آشنا کنیم. برای ساخت انواع سازه‌های مهندسی در صنایع مختلف می‌توان از انواع پروفیل‌های استیل بهره برد. به‌عنوان‌مثال در صنعت ساختمان‌سازی به منظور اتصال دادن قسمت‌های نه چندان پیچیده دَر و پنجره می‌توان از پروفیل استیل کمک گرفت. برای ساخت این پروفیل‌ها به آلیاژهای فولاد زنگ نزن یا استنلس استیل نیاز است. آلیاژهای استیل حاوی حداقل 10.5% کروم هستند که موجب مقاومت به خوردگی در این آلیاژها می‌شود.

البته عناصر تشکیل‌دهنده پروفیل استیل تنها به گزینه‌های مذکور ختم نمی‌شوند و نمی‌توان از تأثیر فوق‌العاده نیکل یا منگنز و سایر عناصر آلیاژی چشم‌پوشی کرد. برای تولید این پروفیل‌ها از آلیاژهای مختلفی مثل گرید استنلس استیل 304 که رایج ترین استیل نگیر است و گرید 430 که بگیر می‌باشد استفاده می‌کنند. البته سایر آلیاژها مثل 316، 201 و انواع دیگر نیز برای تولید پروفیل استیل براساس کاربردهای مختلف استفاده می‌شوند. تولید این پروفیل‌ها می‌تواند در ابعاد و ضخامت‌های مختلف صورت بگیرد؛ زیرا کاربرد پروفیل استیل در ساختمان تنوع گسترده‌ای دارد. لازم به ذکر است تنوع در کاربردها باعث شده تا قیمت‌ها افزایش یا کاهش پیدا کنند. تنوع کاربردها به دلیل ویژگی‌های مختلف است. از جمله برجسته‌ترین ویژگی‌های پروفیل استیل می‌توانیم به گزینه‌های زیر اشاره داشته باشیم:

  • در برابر انواع خوردگی بسیار مقاوم هستند.
  • در شرایط دماهای بالا و پایین (برودتی) خواص مکانیکی و مقاومت به خوردگی خود را حفظ می‌کنند.
  • کیفیت ظاهری این پروفیل‌ها فوق‌العاده است، بسیار شیک و جذاب هستند.
  • در مقایسه با هزینه‌ای که برای خرید این پروفیل‌ها صرف می‌شود، می‌توانید شاهد عمر بالایی باشید.
  • همچنین بهره‌مندی از قابلیت بازیافت 100%، محبوبیت بیشتری ایجاد کرده.
بیشتر بخوانید :  8 دلیل برای استفاده از استیل در دکوراسیون خانه و محل کار

بیشتر بخوانید: آیا استینلس استیل قابل بازیافت است؟

کاربرد انواع پروفیل استیل آشنایی با پروفیل استیل

دسته‌بندی پروفیل‌های استیل

پروفیل‌ها انواع مختلفی دارند که براساس نوع مصرف و کاربرد آن ویا مشخصات ابعادی مقطع آن تقسیم‌بندی می‌شوند. در دسته‌بندی کلی پروفیل‌های استیل بر اساس شکل مقطع به انواع باز و بسته بر خواهیم خورد. همان‌طور که از نام مقطع باز مشخص است، اضلاع این مقطع باز بوده و به هم نمی‌رسند. نمونه‌های رایج این پروفیل‌ها دو مقطع U و Z هستند و بر اساس نیازها، می‌توانند در ابعاد و ضخامت‌های مختلف تولید شوند.

پروفیل‌های بسته نیز مقاطع بسته‌ای دارند و طبیعتاً استحکام بالاتری خواهند داشت. رایج‌ترین و مهم‌ترین پروفیل این دسته‌بندی با نام پروفیل قوطی شناخته می‌شود. کاربردهای قوطی استیل در صنایع بسیار گسترده هستند. سطح مقطع قوطی استیل می‌تواند مربع، مستطیل، دایره و بیضی باشد. بر اساس همین موضوع کاربردها متفاوت خواهند بود. به‌عنوان‌مثال اگر سطح مقطع دایره‌ای باشد که به آن Tube نیز گفته می‌شود، می‌توان از قوطی استیل در ساخت انواع سازه‌ها یا هر کاربرد سازه‌ای استفاده کرد.

برای تولید پروفیل استیل از ورق استیل استفاده می‌کنند. کویل ورق با ضخامت مشخص در کارخانه به عرض‌های مورد نیاز برش می‌خورد و سپس در چندین مرحله نورد به شکل مقطع مورد نظر در می‌آید. اگر مقطع بسته باشد، پس از نورد و. فرم‌دهی مقطع، دو لبه به هم جوش داده شده و سپس پرداخت می‌شود. به این ترتیب انواع پروفیل با مقطع باز و بسته برای کاربردهای سازه‌ای، صنعتی و دکوراتیو تولید می‌شود.

انواع پروفیل استیل از نظر آلیاژ

در ادامه مبحث کاربرد پروفیل استیل در ساختمان، بد نیست نگاهی نیز به آلیآژهای مورد استفانده نیز بیندازیم. در واقع این آلیاژها به این دلیل اهمیت دارند که می‌توان با شناخت آن‌ها به درستی از انواع مقاطع در جای مناسب استفاده کرد. در ادامه گریدهای رایج پروفیل استیل عنوان شده‌اند:

  • پروفیل استیل 201: این پروفیل‌ها قیمت مقرون به‌صرفه‌ای دارند و اگر در محیطی با خورندگی بالا استفاده نشوند، مقاومتی که پروفیل استنلس استیل 201 می‌تواند از خود نشان دهد، بسیار بالا و ایده‌آل است. معمولاً پروفیل 201 با ضخامت حداکثر 1.5 تا 2 میلیمتر تولید می‌شود. از مهمترین مصارف آن کاربردهای دکوراتیو در فضاهای داخلی است.
  • پروفیل استیل 304: یکی از بهترین انواع پروفیل‌های استیل است که می‌‌توان آن را در حتی در صنایع لبنی و غذایی مورد استفاده قرار داد، قوطی استیل 304 است. از ویژگی‌های برتر این پروفیل می‌توانیم به فرم‌پذیری آن اشاره کنیم. همچنین قابلیت از جوش‌پذیری بسیار خوبی نیز دارد. به دلیل همین ویژگی‌ها و ظاهر بسیار جذاب کاربرد پروفیل استیل در ساختمان بسیار مورد توجه است. این نوع پروفیل در فضاهای داخلی و خارجی قابل استفاده است.
  • پروفیل استیل 316: اگر در محیطی با خورندگی بالا نیاز به استفاده از پروفیل استیل دارید حتماً پروفیل استنلس استیل 316 را مد نظر داشته باشید. این نوع پروفیل در محیط‌های دریایی و ساحلی مقاومت بسیار خوبی نسبت به خوردگی ناشی از یون کلر نشان می‌دهد. البته قیمت پروفیل 316 نسبت به 304 کم بالاست، ولی در جای خود با دوام بالاتر جبران هزینه اولیه را خواهد کرد.
  • پروفیل استیل 430: گزینه مقرون به صرفه دیگر پروفیل استیل نگیر 430 است. این نوع پروفیل ظاهری زیبا و در مناطق خشک مثل بیشتر مناطق ایران، مقاومت به خوردگی مطلوبی دارد. بخصوص برای محیط داخلی و کاربردهای دکوراتیو بسیار مناسب است. این پروفیل در ساخت مصنوعات استیل مثل میز، صندلی و انواع سازه‌های استیل کاربرد دارد.
بیشتر بخوانید :  فولاد ضد زنگ انتخابی برای یک عمر صرفه جویی

بیشتر بخوانید: 8 دلیل برای استفاده از استیل در دکوراسیون خانه و محل کار

کاربرد پروفیل استیل در ساختمان استانداردهای پروفیل استیل

کاربردهای قوطی استیل در صنایع مختلف

به واسطه ویژگی های پروفیل استیل نظیر مقاومت به خوردگی و استحکام بالا، این مقطع استیل کاربردهای فراوانی در صنعت دارد. وزن سبک موجب جذابیت آن در ساخت سازه ها می گردد. همچنین در ساخت سازه های صنعتی و استراکچر ماشین آلات صنعتی نیز به وفور از پروفیل استیل استفاده می گردد. از جمله سایر کاربردهای پروفیل استیل در صنایع می توان به ساخت شیرآلات، پمپ ها و کمپرسورها اشاره نمود که در ساختار تجهیزات خلأ، محفظه پمپ ها و سیلندرهای هیدرولیک استفاده می شود. لازم به ذکر است  که پروفیل استیل دارای سطح مقطع های متفاوتی است که شامل مربعی، مستطیلی و دایره ای می باشد. با درنظر گرفتن این تنوع در سطح مقطع کاربری های پروفیل نیز بسیار متنوع می شود و در ساخت شفت و محور و اجزای اتصالات نیز می توان شاهد کاربرد پروفیل استیل بود.

کاربرد پروفیل استیل در ساختمان

حالا به مهم‌ترین مبحث یعنی کاربرد پروفیل استیل در ساختمان می‌رسیم. بدیهی است به دلیل تنوع در ساختار و ویژگی‌ها، می‌توانید شاهد گستردگی در کاربردها نیز باشید. برای ساخت انواع سازه با مقطع‌های مربعی یا مستطیلی در نرده‌ها، کنار راه‌پله‌ها و حفاظ‌ها می‌توان از پروفیل‌های استیل بهره برد. در ساخت چهارچوب‌ درها نیز این پروفیل‌ها قابل استفاده هستند. البته کاربردهای پروفیل استیل فقط منتهی به صنعت ساختمان‌سازی نمی‌شوند و می‌توانید شاهد استفاده‌ گسترده از آن‌ها در ساخت سازه ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی نیز باشید. به‌عنوان‌مثال صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و همچنین صنایع شیمیایی، دارویی، غذایی و بهداشتی نیز به‌وفور از انواع این پروفیل‌ها استفاده می‌کنند. ساخت اسکلت‌های فلزی، میز و صندلی و بطور کلی مصنوعات دکوراتیو نیز در بین کاربرد انواع پروفیل استیل جای می‌گیرد.

بیشتر بخوانید :  بازار جهانی فولاد ضد زنگ – روندها و پیش بینی بازار استیل 2029

بیشتر بخوانید: 9 کاربرد فولاد ضد زنگ در ساخت و ساز

مهم ترین کاربرد پروفیل استیلآشنایی با کاربردهای انواع پروفیل استیل

برای مشاهده قیمت و خرید پروفیل استیل از فروشگاه آنلاین استیل رخ کلیک کنید

قیمت پروفیل استیل

سخن آخر

پروفیل استیل یکی از پرکاربردترین مقاطع فولادی به شمار می‌رود که به دو شکل باز و بسته تولید می‌شود. ضخامت‌ها و ابعاد مختلفی از این پروفیل تولید می‌شوند که در صنایع مختلف بر اساس نیازهای خود می‌توانند آن‌ها را به کار ببرند. در این مطلب سعی کردیم شما را با کلیاتی در مورد کاربرد پروفیل استیل در ساختمان آشنا کنیم؛ اما به‌غیراز آن در صنایع دیگری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند که صنایع پتروشیمی وغذایی در بین مهم‌ترین موارد جای داده می‌شود. اگر به اطلاعات بیشتری در این خصوص نیاز دارید، می‌توانید با مجموعه استیل رخ در ارتباط باشید.

مجموعه استیل رخ با سال‌ها تجربه در اجرای پروژه‌ها و تامین مواد اولیه استنلس استیل آمادگی دارد تا در صورت نیاز شما را یاری کند. اگر تمایل دارید برای مشاوره با ما در تماس باشید و برای تامین کالا و خدمات استیل از وب‌سایت استیل رخ نیز بازدید نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره‌ی محصولات سوالی دارید؟ از ما بپرسید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp یکی از کارشناسان را انتخاب کنید