آیا استینلس استیل قابل بازیافت است؟

استیل قابل بازیافت

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های استنلس استیل که معمولا نادیده گرفته می‌شود و بسیاری از افراد توجه چندانی به آن ندارند این است که این آلیاژها یکی از قابل‌بازیافت‌ترین مواد و متریال‌هایی هستند که در دنیا وجود دارند. استیل قابل بازیافت می‌تواند به میزان زیادی در هزینه‌های کسب‌وکارها و صنایع مختلف صرفه‌جویی کرده و باعث شود تا آسیب کمتری نیز به محیط‌زیست وارد شود. به‌طورکلی استیل یک ماده مناسب برای توسعه پایدار است و عناصر سازنده آن به شکلی کنار هم قرار می‌گیرند که کاملا قابل بازیافت باشند.

از جمله موادی که معمولا شما می‌توانید در محصولاتی که از استنلس استیل ساخته شده‌اند بیابید می‌توان به آهن، نیکل (اهمیت نیکل در صنعت استنلس استیل)، مولیبدن و کروم اشاره کرد که آلیاژهای مختلفی از این مواد می‌تواند در نهایت محصولاتی از جنس استیل را برای شما تولید کند. این آلیاژهای فوق‌العاده می‌تواند بدون کاهش و افت عملکرد و خواص از محصولی به محصول مورد استفاده مجدد قرار گیرد و هیچ محدودیتی از این نظر برای آن وجود ندارد.

همین عامل نیز باعث می‌شود تا استیل کاملا قابل بازیافت باشد و شما بتوانید از ضایعات آن دوباره استفاده کنید. در ادامه قصد داریم کمی بیشتر درباره بازیافت محصولاتی که از استیل ساخته می‌شوند صحبت کرده و اطلاعات مفید و کاربردی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم.

بازیافت ضایعات استیلبازیافت استنلس استیل

چرا باید از استیل قابل بازیافت استفاده کنیم؟

همان‌طور که می‌دانید استنلس استیل یکی از مهم‌ترین متریال‌هایی است که امروزه در صنایع مختلف از جمله صنایع فرآوری که از لوله و اتصالات به وفور استفاده می‌کنند مورد توجه است. این آلیاژ‌ها در صنایع دیگر از جمله صنعت ساختمان، خودروسازی، غذایی، بهداشتی و… نیز استفاده می‌شوند و محصولات متنوعی با استفاده از آنها تولید می‌شوند. یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد و جذاب انواع آلیاژ استیل مقاومت به انواع خوردگی، استحکام و طول عمر بالای آنهاست که باعث می‌شود تا از نظر اقتصادی کاملا به‌صرفه باشند.

بااین‌حال این‌ها تنها ویژگی‌های مثبت استنلس استیل نیستند. باید دقت داشته باشید که استیل قابل بازیافت است و به همین علت این مواد می‌توانند برای چندین و چند بار به چرخه تولید بازگشته و محصولی جدید را تولید کنند. قابل بازیافت بودن این متریال باعث شده تا هزینه‌های تولید آن به میزان زیادی کاهش پیدا کند. دقت داشته باشید که محصولات بازیافتی که از انواع استیل تولید می‌شوند به شرط رعایت نکات فنی و تفکیک انواع آلیاژ استیل دارای کیفیت بالایی بوده و جای نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

بیشتر بخوانید :  آلیاژ هستلوی چیست؟

بازیافت ضایعات استیلبازیافت استیل

چگونه می‌توان استیل را بازیافت کرد؟

به‌طورکلی ضایعات حاصل از استیل به دودسته تقسیم‌بندی می‌شوند:

  • ضایعاتی که از بازیافت محصولات فرسوده حاصل شده‌اند
  • ضایعات صنعتی حاصل از دورریز تولید دیگر محصولات

ضایعات بازیافتی که حاصل از محصولات نهایی و فرسوده مانند مخازن شیمیایی، قطعات سازه‌ای یا سایر انواع تجهیزات هستند، از تخریب و از رده خارج شدن این تجهیزات به دست می‌آیند. در اغلب مواقع مشاهده می‌شود که مواد استفاده شده در آنها پیش‌ازاین نیز بازیافت شده‌اند. دسته دیگر ضایعات حاصل از تولید است که معمولا این ضایعات شامل موارد مختلفی هستند که از جمله آنها می‌توان به تکه‌های باقی‌مانده از برش ورق استیل، لوله‌های استیل بریده شده و… اشاره کرد. در بیشتر موارد شما اگر بتوانید حجم بالایی از این ضایعات را جمع‌آوری کنید بازیافت آنها بسیار به‌صرفه خواهد بود.

استیل قابل بازیافت این مزیت را برای شما دارد که باعث کاهش هزینه‌های تولید محصولات و تجهیزات جدید خواهد شد. زمانی که این ضایعات جمع‌آوری می‌شوند ابتدا ذوب شده و آنها را به شمش‌های کوچک‌تر تبدیل می‌کنند. در ادامه از این شمش‌ها یا قطعات کوچک‌تر با روش‌های مختلف تولیدی برای ساخت انواع قطعات جدید مورد استفاده قرار می‌گیرد. از طرف دیگر دقت داشته باشید که شما می‌توانید با بازیافت ضایعات استیل بسیاری از نیازهای صنعتی دیگر خود را نیز برطرف کنید.

چرخه بازیافت استیل

بازیافت استیل چه مزایایی برای ما دارد؟

نگرانی‌های زیست‌محیطی بخش بزرگی از دغدغه جهان امروز را تشکیل می‌دهد. بازیافت راهی در دسترس برای صنایع مختلف است تا بتوانند با کاهش مصرف منابع طبیعی آسیب کمتری را به محیط‌زیست زده و بیشتر به آن کمک کنند. بااین‌حال نباید فراموش کنید که استفاده از مواد قابل بازیافت که با محیط‌زیست نیز سازگار هستند تنها راه‌کار حفظ محیط زیست نیستند. بر اساس تحقیقاتی که در سال 2019 منتشر شده است استفاده از استنلس استیل بازیافت شده (مثلا میلگرد استیل بازیافتی) در سال‌های اخیر تقریبا به 60% مصرف کل استیل در دنیا رسیده است.

بیشتر بخوانید :  جدول اندازه لوله‌های استنلس استیل براساس ASME- B36.19

این درصد بالای بازیافت باعث صرفه‌جویی زیادی در هزینه‌ها و همین‌طور آسیب کمتر به محیط‌زیست شده و از این نظر می‌تواند مزایای بسیار زیادی را به همراه داشته باشد. یک نکته بسیار جذاب درباره این انواع استیل این است که معمولا به میزان زیادی در دسترس است و در طول زمان نیز تخریب نمی‌شود. به همین علت نیز مقدار متریال قابل بازیافت همواره تقریبا ثابت بوده و به‌این‌ترتیب شما صرفه‌جویی در مصرف مواد اولیه زیادی را تجربه خواهید کرد.

از طرف دیگر دردسترس‌بودن این نوع ضایعات استیل به معنای آلودگی کمتر، کاهش نیاز به انرژی و منابع طبیعی و همین‌طور هزینه‌های پایین‌تر نیز خواهد بود که هم برای تولیدکنندگان و هم برای مصرف‌کنندگان می‌تواند مفید واقع شود.

بازیافت ضایعات استیلبازیافت استیل و پایداری زیست محیطی

نکاتی درباره هزینه استیل قابل بازیافت و بازیافت این فلز

معمولا هزینه‌ای که شما برای خرید ضایعات استیل می‌پردازید به قیمت استیل در بازار روز دنیا بستگی دارد. طیفی از عوامل مختلف می‌توانند روی این قیمت‌گذاری اثرگذار باشند که از جمله آنها می‌توان به فاکتورهای اقتصادی، میزان تقاضای صنعتی برای خرید استیل قابل بازیافت، شرایط ارائه ضایعات صنعتی و البته نوع آلیاژی که در ضایعات استیل به‌کاررفته است اشاره کرد.

دقت داشته باشید که حتی با وجود قیمت‌های بالا بازهم ضایعات استیل (حتی با آلیاژهای ضعیف‌تر) همیشه مورد تقاضا هستند. به همین علت نیز در اغلب مواقع تلاش شما برای خرید و استفاده از این ضایعات و البته استیل قابل بازیافت می‌تواند مفید واقع شود و به ارزش کسب‌وکار شما اضافه کند. جالب است که دوباره تاکید کنیم که ضایعات استیل در حال حاضر ماده اولیه تولید حدود 60% محصولات جدید استنلس استیل را تشکیل می‌دهند. شما می‌توانید تا 100% محصولات خود را از این ضایعات تولید کنید.

فراموش نکنید که استیل ماده‌ای بسیار مقاوم است و طول عمر و دوام بالایی دارد و حتی ضایعات آن نیز بسیار کاربردی هستند. نکته جالب‌تر این است که حتی پس از اوراق شدن محصولات استیل بازهم می‌تواند تا چندین دهه عملکرد خوبی را برای شما ارائه دهند. تمامی این عوامل در کنار یکدیگر باعث می‌شوند تا هزینه بازیافت ضایعات استیل کاملا به‌صرفه باشد و نیازی به نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

بیشتر بخوانید :  پوشش دهی فولاد برای کاربردهای بهداشتی

بازیافت ضایعات استیلروند بازیافت استیل

نکات مهم درباره روند بازیافت استیل

همان‌طور که در بخش‌های قبلی نیز بیان کردیم استیل قابل بازیافت یکی از محصولاتی است که امروزه کاربردهای گسترده‌ای دارد. روند بازیافت کردن استیل دارای فرایند خاصی است. در طول این روند ابتدا ضایعات استیل از نظر نوع آلیاژ تفکیک شده و به قطعات کوچک‌تر تقسیم‌بندی می‌شوند و سپس آنها در کوره‌های مخصوص ذوب می‌کنند. دقت داشته باشید که ممکن است با توجه به نیاز فنی، در طول این روند آلیاژهای مختلفی از استیل با یکدیگر ترکیب شوند تا یک محصول نهایی مورد نظر تولید شوند.

در ادامه این متریال‌های ذوب شده وارد قالب‌های مخصوص می‌شوند تا به شکل‌های مختلف در بیایند. در زمان ذوب کردن استیل‌های قابل بازیافت، شرایط دمایی و فشار از اهمیت بالایی برخوردار است و این دو حتما باید با دقت بالایی تنظیم شوند. برای این کار حتما باید از تجهیزات پیشرفته و افراد متخصص در این حوزه کمک گرفته شود.

سخن آخر

استیل یک ماده کاملا قابل بازیافت است که بازیافت آن می‌تواند به کاهش هزینه‌ها و صرفه‌جویی در منابع طبیعی و انرژی کمک کند. ازآنجایی‌که آلیاژهای این ماده بسیار خاص هستند، به شرط رعایت موارد فنی پس از بازیافت نیز می‌توانند کاملا کیفیت اولیه را به شما ارائه می‌دهد و به همین علت است که استیل قابل بازیافت امروزه در صنایع مختلف دارای کاربردهای زیادی است. اگر شما هم علاقه‌مند به خرید انواع لوله استیل، ورق، پروفیل استیل و اتصالات استیل یا به‌دست‌آوردن اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید حتما با استیل رخ در تماس باشید و از خدمات آنلاین ما در وب‌سایت استیل رخ نیز استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره‌ی محصولات سوالی دارید؟ از ما بپرسید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp یکی از کارشناسان را انتخاب کنید