چرا رنگ استیل بر اثر حرارت تغییر می‌کند

تغییر رنگ استیل در اثر حرارت

 

زمانی که فولاد را بین دماهای 200 تا 450 درجه سانتیگراد گرم می‌کنید رنگ‌هایی بر اثر اکسیداسیون در آن ایجاد می‌شود. فولاد در دمای 250 درجه سانتیگراد معمولا به رنگ قهوه‌ای درآمده، در دمای 270 درجه به رنگ زرشکی، در دمای 300 درجه به رنگ آبی و همین‌طور در دمای 425 درجه نیز به رنگ خاکستری در می‌آید. تغییر رنگ استیل در اثر حرارت دارای شرایط خاصی است و به‌صورت مرحله به مرحله انجام می‌شود که حتما باید با این مراحل آشنایی پیدا کنید.

به‌طورکلی عوامل مختلفی وجود دارند که می‌توانند روی تغییر رنگ استیل تاثیرگذار باشند، که یکی از مهم‌ترین این عوامل دما است. هرچه دما را بالاتر ببرید می‌توانید تغییر رنگ بیشتری را در انواع فلزات مشاهده کنید. ما در ادامه این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره تغییر رنگ استیل در دماهای بالا صحبت کرده و اطلاعات مفید و کاربردی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم. پس اگر شما هم علاقه‌مند به داشتن اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید مطالعه ادامه این مطلب برای شما مفید خواهد بود.

تغییر رنگ استیل در اثر حرارتطیف تغییر رنگ استیل

تغییر رنگ استیل در اثر حرارت

زمانی که استیل را در معرض دمای بالا و حرارت قرار می‌دهید مشاهده خواهید کرد که این ماده کم‌کم شروع به تغییر رنگ می‌کند. در واقع می‌توان گفت که تغییرات فیزیکی و شیمیایی سطحی، یکی از مهم‌ترین عواملی هستند که روی تغییر رنگ ورق استیل در اثر حرارت اثرگذاراند. زمانی که استیل را در معرض دمای بالا قرار می‌دهید یک‌لایه رنگ حرارتی در اثر ضخیم شدن تدریجی لایه اکسید سطحی ایجاد می‌شود و همین عامل نیز در نهایت باعث می‌شود تا رنگ استیل کاملا تغییر پیدا کند.

البته باید دقت داشته باشید که تغییر رنگ استیل در اثر حرارت شامل رنگ‌های مختلفی خواهد بود که در ادامه درباره این رنگ‌ها نیز صحبت خواهیم کرد. یکی از مهم‌ترین عواملی که روی اکسیداسیون و تغییر رنگ این مواد اثرگذاراند کروم موجود در این آلیاژها است. هرچه میزان این کروم بیشتر باشد فولاد ضد زنگ یا استیل در برابر حرارت نیز مقاوم‌تر شده و تغییر رنگ در آنها با تاخیر بیشتری انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید :  استنلس استیل 304

تغییر رنگ استیل در اثر حرارتتغییر رنگ‌های حاصل از حرارت دادن استیل

استیل در چه دمایی به رنگ آبی درمی‌آید؟

زمانی که استیل بین دماهای 260 تا 315 درجه سانتیگراد قرار می‌گیرد کم‌کم به رنگ آبی تغییر رنگ خواهد داد. پس زمانی که قصد دارید این ماده را به رنگ آبی تبدیل کنید حتما باید دقت داشته باشید که دما را به‌اندازه کافی بالا ببرید تا به محدوده 300 درجه برسد. درصورتی‌که این نکته را رعایت نکنید احتمالا ممکن است نتوانید به فام رنگی و سایه دلخواه در استیل‌هایی که گرم کرده‌اید دست پیدا کنید.

استیل در زمان گرم‌شدن به چه رنگی درمی‌آید؟

در بخش قبلی به این سوال پاسخ دادیم که تغییر رنگ استیل در اثر حرارت به چه شکل رخ می‌دهد و چگونه این فلز به رنگ آبی در می‌آید. به‌طورکلی باید بدانید که استیل به دلیل وجود یک‌لایه نازک اکسید کروم که در سطح فلز قرار دارد و بر اثر حرارت ضخیم‌تر می‌شود به رنگ آبی یا رنگ‌های دیگر در می‌آید. این لایه‌نازک که در قسمت سطحی استیل قرار دارد می‌تواند به‌راحتی انعکاس برخی طول موج‌های نور را مختل کند. همین عامل نیز باعث می‌شود تا برخی از طول‌موج‌ها بیشتر و برخی دیگر نیز کمتر انعکاس یابد و تغییر رنگ حاصل شود.

تغییر رنگ استیل به طلاییتغییر رنگ در استیل

فولاد و استیل از چه دمایی شروع به تغییر رنگ می‌کنند؟

زمانی که شما شروع می‌کنید به حرارت دادن استیل، مشاهده خواهید کرد که با رسیدن به 250 درجه سانتیگراد استیل شروع به تغییر رنگ می‌کند. اصلی‌ترین علت تغییر رنگ استیل این است که واکنش‌های اکسیداسیون افزایش پیدا کرده و باعث به‌وجودآمدن لایه‌های ضخیم‌تر می‌شود. حال هرچه این ضخامت افزایش پیدا کند (و این یعنی دما نیز به همان نسبت بیشتر شده است) طول موج نوری که از آن منعکس می‌شود نیز تغییر پیدا کرده و شما رنگ‌های مختلفی را روی سطح مشاهده خواهید کرد.

بیشتر بخوانید :  استنلس استیل سری 200

این مسئله همان تغییر رنگ استیل در اثر حرارت است که ممکن است برای بسیاری از افراد عجیب باشد.

آیا استیل به رنگ نارنجی نیز تغییر رنگ می‌دهد؟

به‌طورکلی رنگ‌هایی که استیل در زمان گرم‌شدن و افزایش دما و حرارت به خود می‌بیند شامل طیف گسترده‌ای از رنگ‌هاست که از نارنجی و قرمز شروع شده و حتی به سیاه نیز می‌رسد. رگه‌های قرمز در نگاه اول زمانی که روی استیل در اثر افزایش دما شکل می‌گیرند ممکن است رنگی مانند رنگ نارنجی را برای شما تولید کنند. این تغییر رنگ استیل در اثر حرارت معمولا به علت آلودگی‌هایی که روی سطح استیل وجود دارد نیز رخ می‌دهد.

علت تغییر رنگ استیلرنگ‌های استیل در دماهای مختلف

استیل در چه دمایی با تغییر خواص و رنگ مواجه می‌شود؟

در بخش‌های قبلی درباره این موضوع صحبت کردیم که در برخی از دماها تغییر رنگ استیل در اثر حرارت رخ می‌دهد و اطلاعاتی را دراین‌خصوص در اختیار شما قرار دادیم. حال باید بدانید که زمانی که دما و حرارت به بالای 425 درجه سانتیگراد برسد باعث می‌شود تا رنگ‌های رشته‌ای روی استیل تولید شود. زمانی که دما به بین 535 تا 815 درجه سانتیگراد می‌رسد شما می‌توانید بیشتر از هر زمان دیگری رگه‌های قرمز را روی استیل مشاهده کنید.

از طرف دیگر در دمای حدود 170 تا 185 درجه شما می‌توانید تغییر رنگ استیل به طلایی را نیز مشاهده کنید.

علت تغییر رنگ استیلعوامل موثر بر تغییر رنگ

چه عواملی روی تغییر رنگ استیل در اثر حرارت تاثیرگذار هستند؟

زمانی که استیل را در برابر حرارت قرار می‌دهید و انتظار دارید تا رنگ آن تغییر کند باید بدانید که عوامل و فاکتورهای مختلفی وجود دارند که می‌توانند روی تغییر رنگ استیل در اثر حرارت تاثیرگذار باشند. با آشنایی بیشتر با این عوامل می‌توانید انتظار تغییر رنگ بهتری را از استیل داشته باشید. در بخش‌های قبلی اشاره کردیم که میزان کروم موجود در استیل یکی از مهم‌ترین این عوامل به شمار می‌آید. هرچه میزان کروم بیشتر باشد مقاومت استیل نیز در برابر حرارت بیشتر شده و در نتیجه تغییر رنگ کاهش پیدا خواهد کرد.

بیشتر بخوانید :  آشنایی با رول باز کن ورق استیل

از طرف دیگر سطح اکسیژن موجود در محیط عامل مهم دیگری است که می‌تواند روی روند اکسیداسیون تاثیرگذار باشد. آزمایش‌هایی که امروزه در این زمینه انجام شده نشان می‌دهند که مدت‌زمان حرارت دادن به استیل نیز می‌تواند به طور مستقیم روی تغییر رنگ آن تاثیر بگذارد. معمولا میزان حرارت دادن به این فلز برای مدت‌زمان یک ساعت ادامه پیدا می‌کند و هرچه این مدت‌زمان حرارت دادن ادامه پیدا کند می‌توانید انتظار داشته باشید که رنگ‌های عمیق‌تری نیز به وجود آید.

این به آن معناست که هرچه مدت‌زمان حرارت دادن ادامه پیدا کند؛ مانند این است که شما حرارت را افزایش داده‌اید و می‌توانید انتظار رنگ‌های گرم‌تری را روی استیل داشته باشید. میزان سطحی از استیل که در معرض حرارت قرار دارد نیز می‌تواند عامل مهم دیگری باشد که روی تغییر رنگ و البته سرعت تغییر رنگ استیل اثرگذار است. حتما می‌دانید که هرچه سطح بیشتری از این ماده در معرض گرما و حرارت قرار داشته باشد به همان نسبت نیز گرمای بیشتری جذب کرده و در نتیجه تغییر رنگ بیشتری نیز خواهد داشت.

برای مشاهده قیمت و خرید پروفیل استیل از فروشگاه آنلاین استیل رخ کلیک کنید

قیمت پروفیل استیل

نتیجه‌گیری

تغییر رنگ استیل در اثر حرارت اتفاقی است که معمولا شما می‌توانید آن را در دمای بین 200 تا 450 درجه سانتیگراد مشاهده کنید. هرچه دما و حرارت افزایش پیدا کند شما می‌توانید رنگ‌های گرم‌تری را مشاهده کنید. معمولا استیل در دمای بالاتر رنگ‌های گرم‌تری را به شما نمایش خواهد داد. به‌عنوان‌مثال در دمای 260 درجه تا 315 درجه شما می‌توانید رنگ آبی را در آن مشاهده کرده و هرچه دما بیشتر شود شما رنگ‌های گرم‌تری مانند نارنجی و قرمز را پدید آورید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره‌ی محصولات سوالی دارید؟ از ما بپرسید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp یکی از کارشناسان را انتخاب کنید