راهنمای انتخاب استیل نسوز و مناسب درجه حرارت زیاد

استیل نسوز

استنلس استیل از جمله فلزاتی است که در ترکیب خود دارای آهن، کروم و نیکل است. این گروه از فلزات به دلیل ویژگی‌ها و مزایای بسیار زیادی که دارند در ساخت انواع تجهیزات، سازه‌های صنعتی، ماشین‌آلات و لوله‌های انتقال مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما پژوهش‌گران در سال‌های اخیر از نوع جدیدی از استیل‌ها به عنوان ورق استیل نسوز رونمایی کرده‌اند که کاربردها و ویژگی‌های خاص خودش را دارد. از آن جایی که از این رده فولاد می‌توان برای ساخت لوله استیل نیز استفاده کرد این سوال برای افراد به وجود می‌آید که لوله استیل نسوز چیست. ما در این مطلب قصد داریم تا به صورت کامل در خصوص این نوع از استیل‌ صحبت کنیم.

معرفی استیل نسوز

فولادهای ضد زنگ بیشتر با ویژگی مقاومت در برابر خوردگی مطرح می‌شوند. دومین دلیل رایج استفاده از فولادهای زنگ نزن به دلیل خواص آنها در دمای بالا است. فولادهای زنگ نزن را می‌توان در کاربردهایی که مقاومت در برابر اکسیداسیون در دمای بالا ضروری است و در سایر کاربردها که مقاومت در دمای بالا مورد نظر استفاده نمود. محتوای بالای کروم که برای مقاومت در برابر انواع خوردگی فلزات و ورق استیل نسوز زنگ نزن بسیار مفید است، برای مقاومت در دمای بالا و مقاومت در برابر پوسته شدن در دماهای بالا نیز بسیار با اهمیت است.

استیل نسوز نسل جدیدی از خانواده فولاد زنگ نزن است که در ترکیب خود علاوه بر آهن و کربن، عناصر دیگری دارد که خصوصیات ویژه‌ای به این آلیاژها می‌دهند. اول از همه این آلیاژها به دلیل وجود نیکل و همچنین کروم بالای 18 درصد در دسته استنلس استیل قرار داد می‌شوند.

اما آن چه که باعث ایجاد تفاوت در ورق استیل نسوز شده است، مقاومت حرارتی بسیار مناسب آن‌ها است. این استیل‌ها بر اساس استانداردهای روز دنیا تولید شده‌اند و می‌توانند به سادگی دماهای بسیار بالایی را تحمل کنند. محدوده دمایی که استیل‌های نسوز قابلیت تحمل آن را دارد، بین 500 تا 1150 درجه سانتی گراد است. اگر شما هم قصد دارید تا دست به انتخاب استیل نسوز برای اهداف خود بزنید، بهتر است بیشتر با این فلز آشنا شوید.

بیشتر بخوانید :  آزمون‌های خواص مکانیکی ورق استیل

بیشتر بخوانید: جدول مقاومت به خوردگی فلزات در مقابل مواد شیمیایی

بهترین استیل نسوز

مقاومت در برابر اکسیداسیون فولاد ضدزنگ نسوز

مقاومت در برابر اکسیداسیون ورق استیل نسوز، یا پوسته پوسته شدن (Scaling)، به مقدار کروم بستگی دارد، همانطور که مقاومت در برابر خوردگی به میزان کروم موجود در آلیاژ بستگی دارد. اکثر فولادهای آستنیتی، با میزان کروم حداقل 18 درصد، می توانند در دماهای تا 870 درجه سانتیگراد و گریدهای 309 و310 حتی در دماهای بالاتر استفاده شوند. اکثر فولادهای مارتنزیتی و فریتی مقاومت کمتری در برابر اکسیداسیون دارند و در نتیجه دمای عملیاتی مفید کمتری دارند. یک استثنا در این مورد، گرید فریتی 446 است که تقریباً 24٪ کروم دارد و می‌توان از آن برای مقاومت در برابر پوسته شدن در دماهای تا 1100 درجه سانتیگراد استفاده کرد.

جدول زیر حداکثر دمای تقریبی کارکرد آلیاژهای استیل را نشان می‌دهد که در آن مقاومت در برابر اکسیداسیون گرید‌های مختلف فولادهای زنگ نزن را در محیط خشک می‌توان مشاهده کرد. توجه داشته باشید که این دماها بسیار به شرایط محیطی بستگی دارند و در برخی موارد، دمای بسیار پایین‌تر منجر به پوسته پوسته شدن و تخریب می‌شود.

آلیاژ دمای متناوب (°C) دمای پیوسته (°C)
304 870 925
309 980 1095
310 1035 1150
316 870 925
321 870 925
410 815 705
416 760 675
420 735 620
430 870 815

استحکام خزشی

استحکام مواد ورق استیل نسوز در دمای بالا به طور کلی بر حسب “استحکام خزشی” آنها بیان می‌شود. یا به عبارتی توانایی فلزات برای مقاومت در برابر اعوجاج در مواجهه طولانی مدت با دمای بالا، که همان استحکام خزش آلیاژ است. از این نظر، فولادهای زنگ نزن آستنیتی خصوصیات مطلوبی دارند. نسخه‌های کم کربن گرید‌های آستنیتی استاندارد (گرید 304L و 316L) استحکام کمتری در دمای بالا دارند، بنابراین معمولاً برای کاربردهای سازه‌ای در دماهای بالا استفاده نمی‌شوند. آلیاژ‌های پُر کربن هر گرید (مثلا 304H) دارای محتوای کربن بالاتری هستند و استحکام خزشی قابل توجهی دارند. گریدهای H (فولادهای ضدزنگ گرید L وH) برای برخی از کاربردهای دمای بالا توصیه شده است.

بیشتر بخوانید :  استنلس استیل 904L چیست؟

علاوه بر خصوصیاتی که گفته شد رفتار فولادهای ضد زنگ در دماهای بالا در پایداری سازه‌ای، تاثیر عوامل محیطی مثل وجود عناصر مختلف و انبساط حرارتی متفاوت است. در این‌جا به همین مختصر اکتفا میکنیم و در مقالات دیگر به جزئیات این مبحث بیشتر خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید:

آلیاژهای رایج فولاد و ورق استیل نسوز

فولادهای نسوز بسته به ساختار و عناصری آلیاژی، در گریدها و گروه‌های مختلفی عرضه می‌شوند. امروزه می‌توان گریدهای مختلفی که خصوصیات مناسبی در دماهای بالا دارند را در این گروه از استیل‌ها قرار داد. با این وجود، مهمترین آلیاژهایی که به عنوان استیل نسوز شناخته می‌شوند عبارت‌اند از:

 • آلیاژ 309 و 309S
 • آلیاژ 310 و 310S
 • آلیاژ 314 یا همان 1.4841

کاربردهای استیل نسوز

فولاد ضدزنگ نسوز و یا ورق استیل نسوز به دلیل ویژگی‌های و مزایای بسیار زیادی که دارد، به وفور در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. می‌توان از این مواد برای ساخت انواع لوله‌های مختلف در صنعت لوله کشی استفاده کرد. با توجه به این که استیل‌های نسوز در برابر خوردگی، زنگ زدگی، خزش و فرسودگی در شرایط دمای بالا مقاوم هستند، احتمالا بتوانید حدس بزنید که دلیل محبوبیت لوله استیل نسوز چیست. با این وجود، صنایع بسیار گوناگونی هستند که از استیل‌های نسوز استفاده می‌کنند.

انتخاب استیل نسوز

از مهمترین کاربردهای ورق استیل نسوز یا فولاد نسوز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صنایع سرامیک سازی
 • صنایع ساخت شیشه
 • صنایع مختلف پتروشیمی و شیمیایی
 • صنایع غذایی (فولاد ضد زنگ صنایع غذایی یا فود گرید چیست؟)
 • ساخت پره های توربین گازی
 • تولید انواع دیگ های بخار
 • ساخت پیچ و مهره های مقاوم در برابر حرارت
 • تولید مخازن تحت فشار
 • تولید محفظه‌های مخصوص عملیات حرارتی
 • تولید شاسی‌های کوره‌های نورد
 • ساخت جداره‌های بیرونی کوره‌های ذوب فلزات
 • تولید انواع مشعل‌های روغن
 • ساخت قطعات موتور موشک و هواپیما
 • صنعت سیمان
 • تولید مبدل‌های حرارتی
 • ساخت اگزوز موتورها
بیشتر بخوانید :  آشنایی با گرانترین فلزات در دنیا

کلام آخر

استنلس استیل نسوز به دلیل مقاومت در برابر خوردگی، زنگ زدگی، خزش و فرسودگی در شرایط دمای بالا به عنوان یک گروه از متریال‌های محبوب در صنایع مختلف شناخته می‌شوند. این مواد براساس گرید و آلیاژهای خود به انواع مختلف تقسیم می‌شود که هر کدام کاربرد مخصوص به خود را دارند. آشنایی با مشخصات فنی ورق استیل نسوز برای انتخاب گرید مناسب بسیار مهم است. «مجموعه استیل رخ» با سال‌ها تجربه در فروش ورق استیل، لوله و سایر مقاطع استیل توانسته بهترین خدمات در این حوزه را در اختیار مشتریان خود قرار دهد. برای دریافت لیست قیمت میلگرد استیل و مشاوره تخصص خرید ورق استیل و خرید پروفیل استیل با تیم فروش ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره‌ی محصولات سوالی دارید؟ از ما بپرسید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp یکی از کارشناسان را انتخاب کنید