استیل گرید L و H

استیل گرید L و H

صنایع مختلف با توجه به نیاز خاص خود از آلیاژهایی استنلس استیل استفاده‌های بسیار متنوعی می‌کنند. برهمین اساس، کارخانه‌های تولید فولاد و استیل گرید‌های مختلفی را تولید کرده و طبق نیاز بازار مصرف عرضه می‌کنند. یکی از طبقه‌بندی‌هایی که در برخی گریدهای استنلس استیل یا فولادهای ضدزنگ مورد توجه صنعتگران است نسخه‌های کم کربن و پُر کربن از برخی آلیاژهاست. در این میان می‌توان به دو آلیاژ بسیار پُرمصرف استیل یعنی گرید 304 و 316 اشاره کرد که با دو زیرمجموعه استیل گرید L و H هرکدام برای کاربردی خاص تولید می‌شوند.

گریدهای با کربن بیشتر تولید کننده گرید هر استیل را مشخص و گواهی می‌کند

فولاد ضدزنگ و طبقه‌های آن

استانداردهایی که به طبقه‌بندی انواع فولاد می‌پردازند، گریدهای آستینی استنلس استیل را به نام‌های مختلفی معرفی کرده‌اند. همانطور که اشاره کردیم براساس نیاز صنعت، گریدهایی پُر مصرفی مانند 304 و 316 خود به زیرشاخه‌هایی مانند استیل گرید L و H تقسیم می‌شود که هرکدام بنا به مشخصات فنی متفاوتی که دارند به این نام‌ها خوانده می‌شوند. ما در این مطلب شما را با دلایل این نام‌گذاری آشنا می‌کنیم.

استیل با گرید L چیست و چه کاربردی دارد؟

پسوند L در گرید استیل به فولادهای ضدزنگی اشاره دارد که میزان کربن آن‌ها بسیار کم است و بیشتر برای جوشکاری‌های مقاطع ضخیم یا متوسط و یا شرایط عملیاتی با دمای بالا مورداستفاده قرار می‌گیرند. میزان کربن پایین، ریسک خوردگی بین‌دانه‌ای که در دمای بین 450 تا 850 درجه سانتی‌گراد به دلیل ایجاد رسوب کاربید در مرز دانه‌ها رخ می‌دهد را در این آلیاژها بسیار پایین می‌آورد. این آلیاژ را باتوجه‌به کاربری موردنظر می‌توانید در اشکال مختلفی مانند لوله، صفحه یا میل‌گرد تامین کنید. آلیاژهای با گرید L و نوع معمولی آن‌ها از نظر مقاومت به خوردگی به غیر از مواردی که در بالا اشاره شد، یکسان می‌باشند.

استیل با گرید H چیست و چه کاربردی دارد؟

پسوند H در گرید استیل نشان از میزان کربن بالاتر در آلیاژ است که باعث استحکام بیشتر در دمای بالای 500 درجه می‌شود. این آلیاژ را که اغلب به‌صورت لوله یا ورق تولید می‌شوند، مقاومت خرشی کوتاه‌مدت و بلندمدت بهتری دارند دارند. گریدهای 304H و 316H از این گروه آلیاژها هستند که بسیار رایج می‌باشند. همچنین آلیاژهای نسوز 309، 310، 321، 347 و 348 نیز نسخه پُرکربن دارند. این آلیاژها اگر در دمای بین 450 تا 850 درجه قرار بگیرند دچار حساسیت شده و خوردگی در برابر رطوبت شده و چقرمگی (چقرمگی فولاد) و شکل‌پذیری آن در دمای محیط کاهش می‌یابد.

بیشتر بخوانید :  انواع ورق استنلس استیل و ویژگی‌های آنها

لوله هایی از جنس استنلس استیلهرکدام از آلیاژهای استیل دارای مقاومت دمایی خاصی هستند

تفاوت گرید اصلی و نسخه تغییر یافته آن‌ها چیست؟

البته که تاحدودی متوجه شدیم که این گریدها میزان کربن کمتر یا بیشتر در آلیاژ چه خصوصیاتی را تحت تاثیر قرار می‌دهد ولی در اینجا میخواهیم چند نمونه را بصورت مشخص باهم مقایسه کنیم.

به‌عنوان‌مثال استیل کم کربن با گرید 304L و گرید 304 نرمال در همه عناصر آلیاژی با یکدیگر یکسان هستند و تنها میزان کربن آن‌ها با هم تفاوت دارد. با این حال، نه در گرید 304 و نه در گرید 304L تعریف نشده است که حداقل محتوای کربن را داشته باشند.

در مقابل استیل پر کربن با گرید 304H از نظر ترکیبات آلیاژی مشابه کرید معمولی و کم کربن خود است ولی میزان نیتروژن آن با گرید کم‌کربن متفاوت است. آلیاژهایی که کربن بیشتری دارند نیتروژن آن‌ها به 0.10% که حد استاندارد است نمی‌رسد. در ضمن همه آلیاژهای آستنیتی پُر کربن باید دارای اندازه دانه نمره 7 طبق استاندارد ASTM باشند.

برای سه گرید 316 ، 316L و 316H نیزداستان مانند گریدهای 304 که در میزان کربن با یکدیگر متفاوت بودند است. در جدول زیر مقدار کربن در هریک از آلیاژهایی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم آورده شده است.

گرید درصد کربن در آلیاژ
304 حداکثر 0.08
304L حداکثر 0.03 (برای لوله تا 0.04)
304H 0.04 تا 0.10
316 حداکثر 0.08
316L حداکثر 0.03 (برای لوله تا 0.04)
316H 0.04 تا 0.10

 

تفاوت‌های دیگر این آلیاژها از نظر مشخصات مکانیکی

استیل گرید L و H با یکدیگر تفاوت‌های دیگری نیز دارند که ناشی از تفاوت اندک در میزان کربن آن‌ها است. در جدول زیر به تفاوت خصوصیات مکانیکی این آلیاژها اشاره شده است.

بیشتر بخوانید :  تفاوت آهن و فولاد چیست؟
گرید حداقل استحکام کششی (MPa) حداقل استحکام تسلیم (MPa) درصد ازدیاد طول (%) حداکثر سختی برینل (HB) حداکثر سختی راکول (HRB)
304 515 205 40 201 92
304L 485 170 40 201 92
304H 515 205 40 201 92
316 515 205 40 217 95
316L 485 170 40 217 95
316H 515 205 40 217 95

 

کاربرد این آلیاژها در مخازن تحت فشار

استاندارد‌های مربوط به مخازن تحت فشار مثل AS1210 و لوله‌کشی با فشار بالا مثل AS4041 ، فشار کاری مجاز در دمای بالا را برای گرید های فولاد ضدزنگ مشخص می‌کنند. براین اساس گریدهای مختلف استیل مجاز به استفاده هستند؛ بااین‌حال گریدهای با کربن کمتر نسبت به سایر فولادها قابل‌استفاده در دما با فشار بالاتر هستند.

از طرف دیگر باید بدانید که بر اساس بندهای درج شده در این استاندارد اگر فولادی دارای کربنی بیشتر از 0.04% باشد، نباید در دمایی بالاتر 550 درجه استفاده شود. در نتیجه گریدهای با کربن بیشتر مانند گرید 304H و 316H مجاز به استفاده در دمای بالا نیستند.

بیشتر بخوانید: کربن استیل (فولاد پر کربن) چیست؟

گریدهای با کربن کمتر استفاده از استیل با کربن کم به‌صورت میل‌گرد یا لوله

آیا می‌توانید این دو گرید را با یکدیگر جایگزین کنید؟

البته شاید همیشه فولاد ضدزنگ آستنیتی با گریدی که مدنظر شما است در دسترس نباشد. سؤالی که به وجود می‌آید این است که آیا می‌توان استیل گریدL ، H و نرمال را به‌جای یکدیگر استفاده کرد؟ چه شرایطی را باید برای این جایگزینی در نظر گرفت؟ درصورتی‌که ناچار به استفاده جایگزین بودید باید باتوجه‌به شرایط زیر این کار را انجام دهید:

  • گریدهای کم کربن یا L را می‌توان به عنوان گریدهای استاندارد استفاده کرد تا زمانی که استحکام در دمای بالا مورد نیاز نباشد و خواص مکانیکی مطابق با الزامات گرید استاندارد باشد. دقت کنید زمانی می‌تواند از آلیاژ با کربن کم استفاده کنید که از نظر خواص مکانیکی و مقاومت دمایی الزامات درج شده در استاندارد را رعایت کنید. این آلیاژها اغلب با استانداردها مطابقت دارند، بااین‌وجود قبل از استفاده بررسی لازم را انجام دهید.
  • درصورتی‌که میزان کربن با محدودیت میزان کربن 0.030 یا حداکثر 0.035% مطابقت داشته باشد، می‌توان به‌جای گرید استاندارد از گرید L آن‌ها استفاده کرد.
  • اغلب به دلیل محدودیت کربن که بین 0.04 تا 0.010 است از گریدهای استاندارد به‌جای گرید H می‌توان استفاده کرد. اگر گرید H دارای حداکثر 0.010 % نیتروژن و 0.08% کربن باشد مشکلی به وجود نمی‌آید.
  • بسیار متداول است که کارخانه‌های تولید استیل محصول کم کربن یا گرید L را زمانی که محصول استاندارد سفارش می‌دهید ارائه دهند و گواهی را با عبارت 304/304L صادر می‌کنند. به هر صورت باید جزئیات استاندارد را بررسی کنید. دقت کنید در صورت نیاز به گرید H حتماً باید گواهی تولید کننده و یا تست آزمایشگاهی گرید را تایید کنند.
بیشتر بخوانید :  15 حقیقت عجیب در مورد فولاد

استیل پر کربن استیل با کربن بالا اغلب به‌صورت ورق و لوله در دسترس است

سخن آخر

استفاده از آلیاژها در شرایط خاص و باتوجه‌به مشخصات فنی و شرایط استفاده از آن‌ها می‌تواند تضمین کند که محصول نهایی کاملاً مطابق الزاماتی است که در نظر دارید؛ در نتیجه لازم است تا حتماً تأییدیه آزمایشگاه و یا گواهی تولیدکننده استیل را داشته باشند. این مسئله در مورد استیل گرید L و H بیشتر به چشم می‌آید. اگر محصول موردنظر خود را از تامین‌کنندگان معتبر تهیه کنید مطمئن خواهید بود که همه شرایط و ضوابط در تولید و آزمایش آن‌ها رعایت شده است و شما پس از استفاده دچار هیچ‌گونه مشکلی نخواهید شد.

برای مشاهده قیمت و خرید ورق استیل از فروشگاه آنلاین استیل رخ کلیک کنید

قیمت ورق استیل

استیل رخ، یکی از فروشگاه‌های با سابقه و معتبری است که شما می‌توانید هرکدام از انواع ورق استیل، پروفیل استیل و سایر محصولات فولاد ضدزنگ را که نیاز داشتید از آن‌جا تهیه کنید و از کیفیت محصول موردنظر مطمئن باشید. همچنین پیشنهاد می‌کنیم به سایت این مجموعه مراجعه کنید و اگر سؤالی در خصوص استنلس استیل داشتید با متخصصان استیل‌رخ در میان گذاشته و از راهنمایی‌های آنان بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره‌ی محصولات سوالی دارید؟ از ما بپرسید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp یکی از کارشناسان را انتخاب کنید