9 کاربرد فولاد زنگ نزن در ساختمان

کاربرد فولاد زنگ نزن در ساختمان

امروزه کاربرد فولاد زنگ نزن در ساختمان روز به روز رایج‌تر شده و این آلیاژهای استنلس استیل به یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی تبدیل شده‌اند. این فولاد‌ها قابل بازیافت هستند و وزنی معادل یک سوم تا یک چهارم بتن را دارند. آلودگی‌های محیطی به راحتی از سطح این فولادها پاک شده و به همین دلیل در ساخت وسایل منزل و پزشکی نیز از آنها استفاده می‌شود. همانطور که همگی می‌دانیم، فولادهای ضد زنگ در برابر خوردگی مقاومت بسیار زیادی دارند. پس استفاده از استیل در مکان‌هایی که در معرض ماده خورنده هستند، کاربرد وسیعی دارند. این ویژگی با افزودن عنصر کروم به ساختار فولاد پدید می‌آید. و با بیشتر شدن میزان کروم، افزایش می‌یابد.

همچنین افزودن عنصر مولیبدن به ساختار فولاد، مقاومت این فولادها را در برابر خوردگی در محلول‌های کلرایدی، افزایش می‌دهد. به همین دلیل گریدهای مختلفی از فولاد ضد زنگ با میزان‌های مختلف از کروم و مولیبدن وجود دارد که در محیط‌های خورنده، بسته به شرایط محیطی، از آنها استفاده می‌شود. فولادهای ضد زنگ با وجود مقاومت بسیار خوب به انواع خوردگی، سهولت در نگهداری، درخشش و زیبایی ظاهری آن‌ها را به موادی ایده‌آل جهت استفاده در صنعت تبدیل کرده است.

از آن جمله، کاربرد فولاد ضد‌زنگ در ساختمان سازی است، که به ظاهر بی‌پایان به نظر می‌رسد. از ساخت میزهای آشپزخانه گرفته تا تجهیزات استخر و عایق‌های صدا و نمای ساختمان‌ها، فولادهای ضد زنگ یا استنلس استیل به عنوان متریالی همه کاره مورد توجه هستند. اگر می‌خواهید با کاربرد فولاد زنگ نزن در ساختمان بیشتر آشنا شوید و در مورد کاربردهای فولاد ضدزنگ برای استفاده در ساخت و ساز کنجکاوی دارید پیشنهاد می‌کنیم مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

کاربردهای فولاد ضدزنگ کاربردهای فولاد ضد زنگ در جمع‌آوری آب

1- سیستم‌های جمع‌آوری آب بهداشتی و زهکشی

یکی از کاربردهای فولاد ضد زنگ در ساختمان، استفاده در ساخت سیستم‌های راه‌آب و زهکشی ساختمان است. به دلیل مقاومت این فولادها در برابر خوردگی، نیاز به تعمیر و نگهداری سیستم‌های زهکشی به حداقل می‌رسد. به دلیل ویژگی‌های بهداشتی، سهولت در نصب و قابلیت بازیافت آنها، فولادهای ضد زنگ گزینه بسیار مناسب و پرطرفداری برای معماران و طراحان ساختمان هستند. فولادهای زنگ نزن، در کارخانه‌ها و کارگاه‌های فرآوری مواد غذایی برای انتقال مواد غذایی و نوشیدنی‌ها و زهکشی‌های سیستم‌های فرآوری و کف‌شور سالن‌ها استفاده می‌شوند؛ که گاهی دوام آنها بیشتر از 50 سال است.

لوله‌های فولادی ضد زنگ یا لوله‌های استیل علاوه بر داشتن سطوح داخلی صاف و بهداشتی؛ به راحتی تمیز و استریل می‌شوند و هیچگونه افت کیفی نیز ندارند. آنها طول عمر قطعات را زیاد می‌کنند و مهم‌تر از آن نیاز به تعمیر و نگهداری را به حداقل می‌‌رسانند. علاوه بر موضوعات بیان شده، فرآیند نصب لوله‌ها و زهکشی‌های فولادهای ضد زنگ، به نسبت چدن بسیار سریع‌تر است و باعث کاهش 40% زمان نصب آنها می‌شود. و علاوه براین باعث کم شدن میزان ضایعات می‌شود که یک عامل بسیار موثر در صنعت ساخت و ساز است. همچنین فولادهای ضد زنگ 100% قابل بازیافت هستند و در اکثر موارد نیز از هیچ رنگ و پوششی برای آنها استفاده نمی‌شود که امکان بازیافت آسان‌تر آنها را فراهم می‌کند.

بیشتر بخوانید :  تفاوت بین کلاس ها و رتبه بندی شیرهای فشار قوی

2- استخرها

فولادهای ضد زنگ بسیار با دوام، بهداشتی و پایدار هستند و به همین دلیل به یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای ساخت تجهیزات استخرها تبدیل شده‌اند. تفاوت زیاد وزن بین بتن و استیل، کاربردهای فولاد ضدزنگ را برای استفاده در ساخت استخرها، معقول‌تر کرده است. همانطور که گفته شد، فولادهای ضد زنگ حدود یک سوم تا یک چهارم وزن بتن را دارند، از این رو در بین معماران بسیار مورد توجه هستند. این اختلاف وزن می‌تواند هم در زمان و هم در هزینه نصب صرفه جویی کند. سطح طبیعی متراکم و غیر متخلخل فولادهای ضد زنگ، برای محدود کردن امکان رشد باکتری‌های مضر بسیار اثر گذار است و می‌توان به سهولت آن را تمیز کرد.

کاربردهای فولاد ضدزنگ کاربرد استیل در نرده کابلی

3- نرده‌های کابلی

نرده‌های کابلی با زیبایی و استحکام خود، و انطباقی که با سلیقه مدر و امروزی دارند، جایگزین بسیار مناسبی برای نرده‌های سنتی مورد استفاده در ساختمان سازی شده‌اند. این نرده‌ها با استفاده از فولاد ضد زنگ و به صورت افقی و یا عمودی مورد استفاده قرار می‌گیرند. دلیل کاربرد فولاد ضد زنگ در ساخت نرده، علاوه بر استحکام و زیبایی، به صرفه بودن آن در نصب و کاهش هزینه‌های نگهداری آن است. به گونه‌ای که می‌توان با به کار بردن این فولادها، که مقاومت خوبی در برابر سایش و خوردگی دارند، طول عمر نرده‌ها را افزایش داد.

بیشتر بخوانید: نکات نگهداری و تمیز کردن نرده استیل راه پله ساختمان

4- میزکار آشپرخانه

یکی دیگر از کاربردهای فولاد ضد زنگ، استفاده از این آلیاژهای استیل در ساخت میزهای کار آشپرخانه و بخصوص آشپزخانه‌های صنعتی است. با استفاده روز افزون از استیل، شاهد کم رنگ‌تر شدن نقش سنگ‌های مرمر و کوارتز در ساخت میز کار آشپزخانه هستیم. برای ساخت میز کار آشپزخانه، تمیز شدن آسان یکی از فاکتورهای بسیار مهم در انتخاب متریال مورد استفاده است. فولاد ضد زنگ به لطف قابلیت تمیز و استریل شدن آن، گزینه بسیار مناسبی در ساخت میزکارهای آشپزخانه به شمار می‌رود. نکته دیگر در ساخت میزهای آشپزخانه، مقاومت متریال مورد استفاده در برابر حرارت و خط و خش است؛ به گونه‌ای که بتوان با خیالی راحت و آسوده قابلمه، ظروف داغ و وسایل تیز را روی آن گذاشت و نگران خراب شدن آن نبود.

بیشتر بخوانید :  تفاوت جوش آرگون با جوش معمولی چیست؟

کاربرد فولادضدزنگ در ساختمانکاربرد فولاد ضدزنگ در ساخت لوازم آشپزخانه

5- سقف‌های فلزی

سقف‌های فلزی ساخته شده از فولاد ضد زنگ، در برابر شرایط مختلف آب و هوایی بسیار مقاوم‌تر از سقف‌های معمولی هستند. به طوری که سقف‌های معمولی حدود 20 سال و سقف‌های ساخته شده از فولاد ضد زنگ 40 تا 60 سال و گاهی تا 100 سال دوام می آورند. بدیهی است، هزینه اولیه ساخت سقف از استیل بیشتر است، اما نیاز به تعمیر و تعویض آن کمتر بوده و باعث اقتصادی‌تر این راه‌کار در بلند مدت می‌شود. پس با این نگاه، پارامتر اقتصادی یکی از دلایل اصلی در کاربرد فولاد زنگ نزن در ساختمان می‌باشد.

بیشتر بخوانید: طرح‌های مدرن ورق سقفی استیل با برش لیزر برای خانه 

6- کف‌شور دوش

فولادهای ضد زنگ در ساخت کف‌شور دوش‌های حمام به یک متریال مرسوم تبدیل شده است. فولاد 316 در برابر خوردگی، رطوبت و انواع پاک کننده‌های سطوح، مقاوم است. از طرفی استفاده از استنلس استیل در ساخت وسایل خانه، حس طراحی مدرن و لوکس بودن را القا می‌کند و به همین دلیل از آنها در ساخت وسایلی که در معرض دید هستند، به وفور استفاده می‌شود. امروزه کاربرد فولاد ضدزنگ در ساختمان علاوه بر زیبایی و تناسب این متریال با معماری مدرن، ویژگی‌های فنی آن است. همانطور که بارها بیان شد، مقاومت به خوردگی، استحکام و دوام، این آلیاژها را به انتخابی برتر برای مهندسان تبدیل کرده است.

کاربرد فولادضدزنگ در ساختماناستفاده از استیل در سازه‌های در معرض دید

7- نما و سازه‌های در معرض دید

ظاهر زیبا، جذاب و مدرن فولادهای ضد زنگ به تازگی بیشتر مورد توجه معماران قرار گرفته است. بدین گونه که کاربرد فولاد زنگ نزن در ساختمان را به نحوی در طراحی لحاظ می‌کنند، که این متریال بیشتر در معرض دید باشد. این طراحی ممکن است سبب کاهش تابش مستقیم نور روز ‌شود؛ ولی از طرف دیگر به دلیل سطح براق فولادهای ضد زنگ و بازتاب نور از آنها سبب روشنایی محیط اطراف می‌شود. همجنین با تابش نور و درخشش فلزی استیل، ایجاد سایه روشن‌ها، می‌توان زیبایی منحصر به فردی را به ارمغان آورد.

بیشتر بخوانید :  کاربرد ورق استیل نسوز در ساخت کوره‌های صنعتی

بیشتر بخوانید: 5 بنای خیره کننده با نمای استیل

8- سرویس‌های بهداشتی

فولاهای زنگ نزن در سرویس‌های بهداشتی و بخصوص در محیط‌های پُرتردد عمومی، کاربرد زیادی دارد. شیرهای اتوماتیک، دستگاه‌های صابون مایع، خشک کن‌ها و دیواره‌ها در بیساری از موارد از استنلس استیل یا فولاد ضد زنگ ساخته می‌شوند. استفاده از فولاد زنگ نزن در این سازه‌ها، حس لوکس بودن و تمیزی را القا می‌کند. علاوه بر تمام زیبایی ظاهری، قابلیت تمیز شدن آسان فولاد ضد زنگ یکی دیگر از عواملی است که باعث کاربردهای فولاد ضدزنگ در سرویس‌های بهداشتی می‌شود.

کاربردهای فولاد ضدزنگ لوازم بهداشتی از جنس استیل

9- محیط‌های آکوستیک

از دیگر کاربرد فولاد زنگ نزن در ساختمان، ایجاد محیط‌های آکوستیک با پوشش فولاد ضد زنگ است. در محیط‌های شلوغ مانند مدارس و سالن‌های ورزشی (استفاده از ورق استیل در تجهیزات ورزشی)، با استفاده از طراحی فولادهای زنگ نزن در اشکال مختلف، صدای محیط را تا حد مطلوبی کاهش می‌دهند. استفاده از پنل‌های استیل در دیوار و سقف، علاوه بر خصوصیاتی که ذکر شد، انعطاف‌پذیر هستند و به سرعت قابل اجرا می‌باشند. علاوه براین می‌توان با استفاده از استنلس استیل در طراحی، زیبایی و وقار خاصی به محیط اطراف بخشید.

برای مشاهده قیمت و خرید پروفیل استیل از فروشگاه آنلاین استیل رخ کلیک کنید

قیمت پروفیل استیل

سخن آخر

کاربرد فولاد زنگ نزن در ساختمان روز به روز نقش پررنگ‌تری در ساخت و ساز پیدا می‌کنند. ویژگی‌های منحصر به فرد آنها از قبیل مقاومت در برابر خوردگی، مقاومت در برابر سایش، مقاومت در برابر حرارت، تمیز شدن آسان، زیبایی و جذابیت آنها، فولادهای ضد زنگ را یه یکی از محبوب‌ترین متریال‌های مورد استفاده در ساخت و ساز تیدیل کرده است. ازاین رو تولید، خرید و فروش این فولادها روز به روز بیشتر می‌شود. همچنین با گذر زمان میزان استفاده آنها در صنایع مختلف از ساختمان سازی تا صنایع هوایی و بهداشتی، رو به افزایش است. حال که با کلیاتی در مورد کاربرد فولاد ضدزنگ در ساختمان آشنا شدید، شاید مناسب باشد تا اشاره کنیم که تیم فنی استیل رخ آمادگی دارد تا در خصوص تامین انواع ورق استیل، لوله استیل و پروفیل استیل و سایر مقاطع و اتصالات استیل در خدمت شما باشد. این مجموعه در تامین و اجرای محصولات استیل دکوراتیو در پروژه‌های ساختمانی سابقه طولانی داشته و می‌تواند شما را در اجرای طرح‌های جدید یاری نماید. برای آشنایی با محصولات و قیمت روز نیز وب‌سایت استیل رخ مرجعی مناسب برای صنعتگران است. پس با ما در تماس و ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره‌ی محصولات سوالی دارید؟ از ما بپرسید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp یکی از کارشناسان را انتخاب کنید