کاربردهای لوله مانیسمان در صنعت و استاندارد صنایع مختلف

لوله فولادی مانیسمان بر خلاف لوله جوشکاری شده از یک تکه فلز یکپارچه ساخته شده است و روی سطح لوله هیچ گونه درز یا مفصلی وجود ندارد. لوله‌ های فولادی مانیسمان با کیفیت سطحی عالی و بی عیب و نقص و سطح مقطعی یکسان، تقاضای بالایی در صنایع گوناگون دارند. این لوله‌ ها با مقاطع دایره‌ای، مستطیلی یا مربعی ساخته می‌شوند و برای انتقال سیالاتی مانند گازها، مایعات و دوغاب کاربرد دارند. از آنجایی که هیچ گونه درزی در لوله مانیسمان وجود ندارد، ساختار آن کاملا یکنواخت است که موجب توزیع فشار یکنواخت نیز می‌شود. در این مطلب قصد داریم به مهمترین کاربردهای لوله مانیسمان در صنعت بپردازیم.

کاربردهای لوله مانیسمان در صنعت

لوله‌های فولادی مانیسمان به دلیل ویژگی‌های منحصربه‌فردشان مانند توزیع یکنواخت فشار داخلی، اتصالات غیر جوشی، و توانایی آن‌ها در تحمل فشار و دماهای بالا، کیفیت بالا، محدودیت وزن کمتر و بسیاری موارد دیگر گزینه مطلوبی برای بسیاری از صنایع هستند.

برخی از کاربردهای لوله مانیسمان در صنعت عبارتند از:

مثال‌هایی از کاربرد لوله مانیسمان

 1. 1. لوله مانیسمان ساختمانی (GB/T8162-2008): از این نوع لوله استیل بدون درز برای استفاده ‌های گوناگون در سازه‌ها و کاربردهای مکانیکی استفاده می‌شود.
 2. 2. لوله مانیسمان برای حمل سیال (GB/T8163-2008): از این نوع لوله بدون درز عمومی برای انتقال سیالاتی مانند آب، نفت و گاز استفاده می‌شود.
 3. 3. لوله مانیسمان برای دیگ‌های فشار کم و متوسط ​​(GB3087-2008): از این نوع لوله بدون درز برای ساخت لوله های بخار سوپرهیت، لوله ‌های آب جوش و لوله ‌های بخار سوپرهیت دیگ لوکوموتیو، لوله ‌های انتقال بخار و دود بزرگ، لوله‌های دودکش کوچک و قوس برای سازه‌های مختلف استفاده می‌شود. برای این مصارف از گریدهای فولاد ساختمانی کربن با کیفیت بالا استفاده می‌شود.
 4. لوله مانیسمان برای دیگ ‌های فشار بالا (GB5310-2008): این نوع از لوله ‌های بدون درز که مقاوم در برابر حرارت هستند از فولاد کربنی با کیفیت بالا، فولاد آلیاژی و فولاد زنگ نزن ساخته می‌شوند. از این لوله‌ ها برای گرمایش دیگ‌های بخار و لوله‌ ها آب برای دما و فشار بالا استفاده می‌شود.
 5. لوله مانیسمان فشار بالا برای تجهیزات کود شیمیایی (GB6479-2000): این لوله بدون درز از فولاد ساختمانی کربنی با کیفیت بالا یا فولاد آلیاژی ساخته می‌شود. این لوله‌ ها برای تجهیزات تولید کود شیمیایی و خطوط لوله با محدوده دمای کاری 40- تا 400 درجه سانتی‌گراد و فشار کاری 10 تا 30 مگاپاسکال مناسب هستند
 6. لوله مانیسمان مقاوم به ترک خوردگی و ترک تنشی در صنایع نفت و گاز (GB9948-2006): از این نوع لوله بدون درز برای کوره، مبدل های حرارتی و خطوط  لوله پالایشگاه‌ های نفت و صنایع پتروشیمی استفاده می‌شود. . استانداردهای اروپایی EN 10216 و آلمانی DIN 17175 و DIN 1629 در این موارد مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 7. لوله فولادی مانیسمان برای حفاری‌های زمین شناسی (YB235-70): از این نوع لوله‌های بدون درز فولادی در صنایع زمین شناسی برای حفاری استفاده می‌شود. با توجه به کاربرد می‌توان آن را به عنوان لوله مته، لوله هسته‌ای، پوشش و موارد دیگر به کار برد.
 8. لوله مانیسمان حفاری با هسته الماس (GB3423-82): این نوع لوله بدون درز برای لوله مته، لوله هسته و پوشش برای حفاری با هسته الماس استفاده می‌شود.
 9. لوله مته نفت (YB528-65): از این نوع لوله بدون درز برای افزایش قطر محدوده حفاری در هر دو انتهای حفاری نفت استفاده می‌شود.
 10. لوله مانیسمان فولاد کربنی دریایی (GB5312-85): از این نوع لوله بدون درز فولاد کربنی برای سیستم لوله فشار کلاس I کشتی، سیستم لوله فشار کلاس II، دیگ بخار و سوپرهیتر استفاده می‌شود. دمای کار با لوله بدون درز فولاد کربنی از 450 درجه سانتی‌گراد تجاوز نمی‌کند و دمای کار با لوله بدون درز فولاد آلیاژی بیش از 450 درجه سانتی‌گراد است.
بیشتر بخوانید :  استنلس استیل 304

بیشتر بخوانید: 

برخی از استاندارهای به کار رفته در خصوص این لوله ها عبارتند از:

 • مشخصات مواد و مشخصات جوشکاری انجمن طبقه‌بندیچین (CCS)
 • مشخصات مواد در انجمن رده بندی نروژ (DNV)
 • مشخصات رده بندی لویدز (Lloyd’s Register of Shipping LR)
 • مشخصات ثبت لویدز آلمان (GL)
 • مشخصات اداره حمل و نقل آمریکا (ABS)
 • مشخصات انجمن طبقه بندی فرانسه (BV)
 • مشخصات انجمن طبقه بندی ایتالیا (RINA)
 • کد انجمن رده بندی ژاپن (NK)
 1. لوله مانیسمان برای بوش محور خودرو (GB3088-82): از لوله بدون درز فولاد ساختمانی فولادی کربنی و آلیاژی برای ساخت بوش‌های محور چرخ خودرو و اکسل‌ها برای محورهای محرک استفاده می‌شود.
 2. لوله روغن فشار بالا برای موتور دیزل (GB3093-86): از این نوع لوله بدون درز برای ساخت لوله‌های فشار بالا برای سیستم‌های تزریق دیزل استفاده می‌شود.
 3. لوله مانیسمان برای سیلندرهای هیدرولیک و پنوماتیک (GB8713-88): از این نوع لوله بدون درز با قطر داخلی دقیق برای سیلندرهای هیدرولیک و پنوماتیک استفاده می‌شود.
 4. لوله مانیسمان دقیق (GB3639-83): از لوله بدون درز با دقت ابعادی بالا و پرداخت سطحی خوب برای سازه‌های مکانیکی و تجهیزات هیدرولیک استفاده می‌شود.
 5. لوله مانیسمان فولاد زنگ نزن ساختمانی (GB/T14975-2002): از این نوع لوله به طور گسترده در صنایع شیمیایی، نفت، نساجی، پزشکی، مواد غذایی، ماشین آلات و سایر صنایع استفاده می‌شود. لوله‌های فولاد زنگ نزن مقاوم در برابر انواع خوردگی برای قطعات ساختمانی نیز استفاده می‌شود.
 6. لوله مانیسمان فولاد زنگ نزن برای حمل و نقل سیالات (GB/T14976-2002): از این نوع لوله بدون درز به دلیل مقاومت به خوردگی بالا و تمیز شدن آسان برای انتقال سیالات استفاده می‌شود.
 7. لوله مانیسمان با مقاطع مختلف: لوله بدون درز با اشکال مقاطع مختلف (به غیر از لوله‌های گرد) نیز موجود است. با توجه به شکل و اندازه سطح مقطع لوله فولادی، می‌توان آنها را به سه دسته زیر تقسیم کرد.
 • لوله‌ های بدون درز با مقطع خاصبا ضخامت یکسان (کد D)
 • لوله‌ های بدون درز با مقطع خاص با ضخامت دیواره نابرابر (با کد BD)
 • لوله ‌های بدون درز با مقطع خاص با قطر متغیر لوله (با کد BJ)
بیشتر بخوانید :  آزمون‌های خواص مکانیکی ورق استیل

لوله ‌های بدون درز در شکل‌های مختلف به طور گسترده در انواع قطعات ساختمانی، ابزار و قطعات مکانیکی استفاده می‌شود.

 1. لوله فولادی بدون درز برای خطوط لوله با دمای پایین (GB/T18984-2003): از این لوله‌‌ها در محدود دمایی 45- تا 195- درجه سانتی‌گراد برای مخزن فشار پایین و مبدل‌‌های حرارتی بدون درز استفاده می‌شود.
 • به طور کلی، لوله بدون درز از فولاد کربنی با کیفیت بالا مانند 10، 20، 30، 35، 45 و غیره ساخته می‌شوند.
 • همچنین از فولادهای ساختمانی کم آلیاژ مانند 16Mnو 5MnV، یا فولادهای 40Cr، 30CrMnSi ، 45Mn2و 40MnB نیز لوله‌‌های بدون درز نیز ساخته می‌شوند.
 • از فولادهای کم کربن مانند 10 و 20 عمدتا برای لوله‌ های انتقال سیالات استفاده شود.
 • لوله‌های بدون درز 40Crو 45Crو سایر لوله ‌های فولادی کربن متوسط برای ساخت قطعات مکانیکی در خودروها و تراکتورها استفاده می‌شود.

سخن آخر

مجموعه استیل رخ با چندین دهه حضور تاثیر گذار در صنایع فولاد کشور، تامین کننده انواع ورق استیل، لوله، پروفیل استیل و سایر مقاطع و اتصالات استیل است. اگر قصد مشاوره یا خرید انواع مقاطع فولادی را دارید با ما تماس بگیرید. مهندسان و کارشناسان مجموعه آماده پاسخگویی به کلیه سوالات و دادن مشاوره رایگان به شما مشتریان عزیز هستند.

برگرفته از: waterwelders و seamless-steelpipev

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره‌ی محصولات سوالی دارید؟ از ما بپرسید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp یکی از کارشناسان را انتخاب کنید