کاربرد فولاد ضد زنگ در صنعت نفت و گاز

فولاد ضد زنگ در صنعت گاز

به جرئت می‌توان گفت که فولاد ضد زنگ در صنعت نفت و گاز نقش بسیار حیاتی را ایفا می‌کند. بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند که استنلس استیل توانسته است دنیا را در چند دهه اخیر متحول کند. تولید استیل منجر به چرخه اقتصادی سبز و پایدار در سراسر جهان می‌شود. صنایع فولاد ضدزنگ پویاترین و بزرگترین صنایع مرتبط با صنایع نفت و گاز در سراسر جهان هستند. در واقع، این نوع فولاد یک گزینه عالی برای صرفه‌جویی در هزینه‌های صنعت نفت و گاز است. استفاده از استنلس استیل در استخراج، پالایشگاه‌ها، تاسیسات گاز، خطوط فرآوری و انتقال انرژی و صنایع وابسطه به امری اجتناب ناپذیر تبدیل شده است. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد کاربرد فولاد ضد زنگ در صنعت گاز و نفت به شما ارائه دهیم.

کاربرد فولاد ضد زنگ در صنعت نفتبرای ساخت تجهیزات سکوهای نفتی نیز از انواع استیل استفاده مي‌شود

آشنایی با صنعت نفت و گاز

بزرگ‌ترین صنایعی که به اقتصاد کشورهای نفت‌خیز کمک می‌کنند، صنایع نفت و گاز هستند. به طور کلی، محصولات نهایی حاصل از صنعت نفت شامل انواع سوخت و انواع فراورده‌های نفتی هستند و کاربرد فولاد ضد زنگ در صنعت نفت و نقش فولاد ضد زنگ در صنعت گاز در این چرخه تولید در سه سطح زیر دیده می‌شود:

 1. بالادستی (Upstream): شامل فرایندهای اکتشاف چاه‌های زیرزمینی نفت و گاز طبیعی، حفاری و استخراج می‌شوند. بسیاری از تجهیزات مورد استفاده از استنلس استیل ساخته می‌شوند.
 2. میانی (Midstream): شامل انتقال نفت خام کشف شده به پالایشگاه‌ها و ذخیره‌سازی می‌شود. در این مرحله، برای انتقال نفت از لوله استیل و همچنین تانکرهای نفتی استیل استفاده مي‌شود.
 3. پایین‌دستی (Downstream): این مرحله را می‌توان مرحله پایانی دانست که شامل مواردی همچون پالایش نفت خام، تصفیه گاز طبیعی و انتقال آن به محل مصرف است. در این مراحل از لوله و اتصالات استیل به وفور استفاده می‌شود.
بیشتر بخوانید :  تمیز کردن جوشکاری استنلس استیل

جالب است بدانید که صنعت تولید برق نیز ارتباط مستقیمی با صنعت نفت و گاز دارد و از نفت و گاز به عنوان منابع انرژی برای تولید برق استفاده می‌شود، البته این امر دارای چالش‌های مخصوص به خود است. فراوری شیمیایی صنایع نفت و گاز مستلزم کار در شرایط محیطی سخت و دماهای بالا و پایین است. از این رو، لازم است که در این صنایع از لوله‌ها و اتصالات فلزی استفاده شود که مقاومت خوبی در دماهای بالا وشرایط خورنده داشته باشند.

به این ترتیب، این صنایع در راستای مصرف فولاد ضد زنگ در صنعت نفت و گاز نقش بسیار مهمی را ایفا می‎کنند؛ چراکه انتقال این مواد از محل اکتشاف به درون پالایشگاه‌ها باید به وسیله سیستم لوله‌های فلزی بسیار ویژه‌ای انجام می‌شود که در برابر دمای بسیار بالا و همچنین انواع خوردگی مقاومت خوبی دارند.

فولاد ضد زنگ مورد استفاده در صنایع نفت و گاز

فولاد ضد زنگ در صنعت نفت یا به عبارتی استنلس استیل گروهی از آلیاژهای فولاد با حداقل ده و نیم درصد کروم هستند. همین امر موجب می‌شود که این نوع از فولادها در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی مقاومت بسیار خوبی را از خود نشان دهند، البته در این نوع فولاد از عناصر دیگری همچون نیکل و مولیبدن نیز استفاده می‌شود. فولاد ضد زنگ در صنعت گاز را می‌توان در لوله‌کشی‌ها، جداکننده‌ها،‌ پمپ‌های مخصوص خطوط انتقال، مبدل‌های حرارتی و همچنین مخازن مخصوص ذخیره‌سازی مشاهده کرد.

بیشتر بخوانید: استنلس استیل در صنایع شیمیایی و پتروشیمی

فولاد ضد زنگ در صنعت گازفولاد‌های مخصوص صنعت نفت ضد خوردگی هستند

مزایای فولاد ضد زنگ

در صنعت نفت و گاز همچنین از انواع خاص‌تری از استیل همچون فولادهای داپلکس و فولاد ضدزنگ سوپر داپلکس استفاده می‌شود. در ساختار فولاد داپلکس، ترکیبی از ساختار فولاد زنگ نزن آستنیتی و فولاد ضد زنگ فریتی وجود دارد، که موجب بالا رفتن مقاومت آن در برابر انواع خوردگی و ترک خوردگی و افزایش استحکام می‌‎شوند.

بیشتر بخوانید :  جوشکاری استنلس استیل چگونه انجام می‌شود؟

از فولاد داپلکس در مخازن ذخیره‌سازی، چاه‌های تحت فشار و پتروشیمی استفاده می‎شود. این در حالی است که از فولاد سوپر دوبلکس برای مبدل‌های حرارتی، خطوط جریان، تجهیزات پردازش و… استفاده می‌شود. به طور کلی، این نوع فولادها دارای مزایای بسیار زیادی هستند که آن‌ها را به یک گزینه عالی برای صنعت گاز و نفت تبدیل می‌کنند. برخی از این مزایا عبارت‌اند از:

 • استحکام عالی برای تولید محصولات تحت فشار و دماهای بالا
 • مقاومت در برابر انواع خوردگی
 • نیاز کمتر به تعمیر و نگهداری
 • جوش‌کاری عالی
 • استحکام کششی و تسلیم بالا فولاد ضد زنگ در صنعت نفت

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره مشخصات ورق استیل داپلکس و کاربرد‌های آن

کاربرد آلیاژهای فولاد ضد زنگ

داپلکس 2205، داپلکس 2507 و سوپرداپلکس 2507 بطور عمده در لوله‌های اصلی صنایع نفت و گاز دریایی استفاده می‌شود. فولادهای سوپر داپلکس دارای مقادیر بیشتری از نیتروژن، کروم و همچنین نیکل هستند و مقاومت بالاتری نسبت به انواع خوردگی، ترک خوردگی و خوردگی حفره‌ای دارند. فولاد داپلکس S32205 یک فولاد داپلکس معمولی است که معمولاً در تجهیزات تاسیسات مختلف استفاده مي‌شود. فولاد ضد زنگ در صنعت گاز جهت ساخت لوله‌های ضد خوردگی و مقاوم به فرسایش به کار می‌رود. فولاد ضد زنگ 316L نیز یکی از فولادهای ضدزنگ رایج است که برای ساخت لوله‌های مخصوص محیط‌های ساحلی با خورندگی کلریدی و اسیدی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد فولاد ضد زنگ در صنعت نفتاین فولاد‌ها دارای استحکام بالا و مقاومت به خوردگی هستند

کاربردهای فولاد ضدزنگ

حال که با شرایط و انواع فولادهای ضدزنگ در صنایع نفت و گاز تاحدودی آشنا شدید، بهتر است به برخی از موارد استفاده این نوع فولاد و کاربرد فولاد ضد زنگ در صنعت نفت نیز بیشتر آشنا شویم. محصولات فولاد ضدزنگ با دوام بالا و عمر طولانی خود و مقاومت در برابر انواع خوردگی فلزات و استحکام بالا گزینه مناسبی برای شرایط کاری سختی است که در صنعت نفت و گاز وجود دارد و این صنایع را از تعمیر مداوم تجهیزات و تعویض پی‌درپی قطهات تا حدودی بی‌نیاز می‌کند. از جمله این کاربردهای استنلس استیل در این صنایع می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • خطوط لوله نفت، مبدل‌های حرارتی، سکوهای نفتی، تجهیزات آب و فاضلاب، کارخانه‌های آب شیرین‌کن، دکل‌های دریایی، تجهیزات کارخانه گاز و غیره.
 • پمپ‌ها، مخازن ذخیره سازی، جداکننده‌ها، مخازن فرآیند، لوله‌ها، سردکننده‌های نفت و گاز و غیره
 • قطعات ساحلی ودریایی، تجهیزات و تاسیسات بندری، ملخ کشتی و اجزای عرشه.
بیشتر بخوانید :  نگهداری و تمیز کردن فولاد ضد زنگ

به عنوان جمع‌بندی، فولاد ضدزنگ یک منطقه امن برای واحدهای فرآوری نفت و گاز به دست می‌دهد. فولاد ضدزنگ آلیاژی بادوام و عمر طولانی و با حداقل نیاز به تعمیر و نگهداری است. صنعت نفت و گاز با توجه به مزیت‌های منحصربه‌فرد انواع آلیاژهای استنلس استیل توجه ویژه‌ای به این محصولات دارد.

کاربرد فولاد ضد زنگ در صنعت گازفولادهای ضدزنگ در دمای بالا، خواص خود را تاحدود زیادی حفظ می‌کنند

برای مشاهده قیمت و خرید اتصالات استیل از فروشگاه آنلاین استیل رخ کلیک کنید

قیمت اتصالات استیل

سخن پایانی

آشنایی با مهم‌ترین خواص فولاد ضد زنگ در صنعت گاز و فولاد ضد زنگ در صنعت نفت به شما کمک می‌کند تا درک بهتری از کلیت این محصول داشته باشید. به طور کلی باید بگوییم که این نوع فولاد به دلیل داشتن ترکیبات ویژه خود یک انتخاب عالی جهت تولید ابزارهای مختلف مرتبط با صنعت نفت و گاز است. مهم‌ترین امر در تامین این محصولات، توجه به کیفیت این نوع فولاد و قطعات استیل است.

مجموعه استیل رخ با سابقه درخشان در تامین مواد اولیه استیل شامل انواع ورق استیل، لوله استیل و اتصالات صنعتی استنلس استیل آماده خدمت‌رسانی به شماست. پیشنهاد می‌کنیم از وب‌سایت استیل رخ بازدید فرمایید و برای مشاوره و تامین با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره‌ی محصولات سوالی دارید؟ از ما بپرسید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp یکی از کارشناسان را انتخاب کنید