همه چیز درباره مشخصات ورق استیل داپلکس و کاربرد‌های آن

مشخصات ورق استیل داپلکس

در تولید ورق استیل داپلکس ویژگی‌های خانواده آلیاژهای آستنیتی و فریتی ترکیب می‌شود تا بتوان از مزایای هر دو آلیاژ با صرف هزینه کمتر بهره‌مند شد. به دلیل استحکام، مقاومت در برابر خوردگی بالا و طیف وسیعی از خواص که عمر تجهیزات را بهبود می‌بخشد، استفاده از ورق استنلس استیل داپلکس روز به روز افزایش پیدا می‌کند. اما هنوز هم بسیاری از مصرف کنندگان، این نوع ورق استیل را به خوبی نمی‌شناسند! ما در این بررسی به شما در مورد مشخصات، مزایا، کاربردها و هر آنچه در مورد ورق استیل داپلکس نیاز دارید، اطلاعات جامعی ارائه می‌دهیم.

ورق استیل داپلکس چیست؟

ورق استنلس استیل داپلکس (Duplex Stainless Steel) نام خود را از ریزساختار دوفازی که دارد، یعنی فریتی و آستنیتی گرفته است. در حالی که نسبت‌های دقیق بر اساس گرید متفاوت هستند، اکثر ورق‌های استیل داپلکس تقریباً 50% آستنیت و 50% فریت دارند. این ویژگی به ورق ضد زنگ داپلکس هر دو مزایای خانواده آستنیتی و فریتی فولاد را هم‌زمان می‌دهد و در عین حال نقاط ضعف هر دو را نیز به حداقل می‌رساند.

عناصر آلیاژی در ورق ضد زنگ داپلکس هم فریت کننده مانند کروم، سیلیکون، مولیبدن و هم آستنیته کننده مانند کربن، نیکل، نیتروژن هستند که به شکل‌گیری دوفازی فریتی و آستنیتی می‌انجامد. همچنین ممکن است از مولیبدن، نیتروژن و مس نیز برای تأثیرگذاری بیشتر بر خصوصیات محصول نهایی استفاده شود. برای کاهش خطر خوردگی بین دانه‌ای، محتوای کربن از 0.03% تجاوز نمی‌کند.

بیشتر بخوانید: اهمیت نیکل در صنعت استنلس استیل

ورق‌های استیل داپلکس به انواع زیر تقسیم می‌شوند:

 • ورق داپلکس استاندارد: پرکاربردترین نوع داپلکس است که در ساختارش 19.5 تا 23% کروم و 3 تا 6.% نیکل دارد.
 • ورق سوپر داپلکس: مقدار کروم این ورق 3%، نیکل 8% و مولیبدن تا 5% است. مس و تنگستن نیز برای تولید این نوع ورق استفاده می‌شود.
 • ورق داپلکس Lean: این دسته کم آلیاژترین ورق‌های استیل‌ّ داپلکس است و نسبت به دو مورد دیگر، محبوبیت کمتری دارد.
بیشتر بخوانید :  راه‌های جلوگیری از زنگ زدگی آهن و فولاد در لوله‌ها

تاریخچه ورق استیل داپلکس

مفهوم ورق استیل داپلکس در اوایل دهه 1920 مورد توجه قرار گرفت. با این حال، تولید اولین نمونه‌های فولاد زنگ نزن داپلکس از دهه 1930 در فرانسه و سوئد شروع شد. آلیاژهای اولیه داپلکس عمدتاً به تولید ریخته گری و کاربردهای خاصی محدود می‌شدند زیرا حاوی مقدار نسبتاً بالایی کربن بودند.

با این حال، در پایان دهه 1960، کربن زدایی به کارخانه‌های ریخته گری فلز اجازه داد تا فولادهای کم کربن با محتوای کروم و نیکل بالا ایجاد کنند و در عین حال ساختار فریت و آستنیت را متعادل سازند. این امر منجر به نسل جدیدی از آلیاژهای داپلکس با عملکرد بهتر و نقاط ضعف کمتری شد.

بیشتر بخوانید: تاریخچه فلزات از ماقبل تاریخ تا به امروز

یکی از رایج‌ترین گریدهای ورق استیل داپلکس با آلیاژهای مدرن امروزی Duplex 2205 (UNS S21803/32205) می‌باشد. این آلیاژ که در اواسط دهه 1970 ساخته شد، امروزه همچنان محبوب زیادی دارد و نمره آن در بخش مقاومت در برابر خوردگی بالاتر از نمرات فولاد ضد زنگ آستنیتی معمولی مانند 304 (UNS S30400)، 316 (UNS S31600) و 317 (UNS S31700) است. اگرچه استانداردهای جدیدتر در تولید این ورق از طیف‌های مختلف کروم، مولیبدن و نیکل استفاده می‌کنند. انواع دیگری از آلیاژهای استنلس استیل داپلکس نیز در بازار مورد توجه هستند مانند، Super Duplex 2507 (UNS S32750)، Duplex 2304 (UNS S32304) و Lean Duplex 2101 LDX (UNS S32101).

مزایای ورق استیل داپلکس

در حالی که ورق استنلس استیل داپلکس تنها درصد کمی از بازار جهانی فولاد ضد زنگ را شامل می‌شود، در مقایسه با فولاد ضد زنگ آستنیتی و فولاد ضد زنگ فریتی دارای طیف وسیعی از مزایا به شرح زیر هستند:

 1. ورق ضد زنگ داپلکس وزن سبکی دارد
  با توجه به این واقعیت که ورق ضد زنگ داپلکس بسیار قوی است، معمولاً می‌تواند برای کاربردهای مختلفی استفاده شود. برای مثال، یک قطعه نازک از ورق ضد زنگ داپلکس قادر به انجام همان کاری است که یک قطعه ضخیم فولاد زنگ نزن آستنیتی انجام می‌دهد.
  بنابراین، ورق استیل داپلکس با توجه به خواص مکانیکی و در مقایسه با سایر انواع ورق استیل بسیار به عبارتی سبک وزن‌تر است. این ویژگی نه تنها به این نوع ورق استیل اجازه می‌دهد تا برای تعدادی از کاربردها قابل استفاده باشد بلکه حمل و نقل و ارسال داپلکس را از یک مکان به مکان دیگر به صرفه‌تر می‌نماید.
 2. ورق زنگ نزن داپلکس قوی و بادوام است
  در حالی که این ورق استیل به اندازه فولاد زنگ نزن آستنیتی فرم‌پذیری ندارد، ولی در عوض استحکام بیشتری دارد. با این حال، علیرغم این واقعیت که فولاد ضد زنگ داپلکس بسیار قوی است اما هنوز انعطاف پذیری خوبی دارد.
  حتی اگر سایز داپلکس کم باشد، همچنان از استحکام نسبتاً خوبی برخوردار است. علیرغم این واقعیت که ورق ضد زنگ داپلکس تا حدی از فولاد فریتی ساخته شده است اما هنوز مقدار زیادی نیکل دارد. نیکل به این محصول استحکام و قدرت لازم را ارائه می‌دهد.
 3. ورق استیل داپلکس در برابر خوردگی مقاوم است
  هنگامی که ورق ضد زنگ داپلکس را با فولاد آستنیتی مقایسه می‌کنید، مقاومت در برابر خوردگی آن به طور قابل توجهی بیشتر است. این امر باعث می‌شود که این ورق استیل برای استفاده در محیط ساحلی، زیر دریا و سایر کاربردهایی که شامل قرار گرفتن در معرض مواد خورنده هستند، ایده آل باشد.
  چیزی که ورق زنگ نزن داپلکس در برابر آن بسیار مقاوم است، خوردگی ناشی از کلرید است. به این ترتیب می‌تواند دمای معمولی تا 150 درجه سانتیگراد را بدون هیچ گونه ترک خوردگی ناشی از تنش تحمل کند. به طور خلاصه، اگر به دنبال ورق استیل با مقاومت بالا در برابر خوردگی هستید، داپلکس را انتخاب کنید.
 4. ورق استنلس استیل داپلکس مقرون به صرفه است
  ورق ضد زنگ داپلکس نه تنها مقاومت عالی در برابر خوردگی دارد بلکه محصولی مقرون به صرفه است. در مقایسه با سایر فولاد زنگ نزن فوق آستنیتی، ورق‌های داپلکس بسیار مقرون به صرفه‌تر هستند. قیمت مقرون به صرفه این ورق به این دلیل است که این ماده با مقادیر کمتر نیکل و مولیبدن ساخته می‌شود. نیکل و مولیبدن از گران‌ترین مواد در تولید ورق استیل هستند.

کاربرد ورق استیل داپلکس

با توجه به محدودیت‌های فنی ورق استیل داپلکس مانند شکل پذیری و ماشین کاری ضعیف، علاوه بر فرآیند متالورژیکی بسیار پیچیده تولید آنها در مقایسه با فولادهای ضد زنگ فریتی، آستنیتی و مارتنزیتی، ورق‌های استیل داپلکس بیشتر برای کاربردهای خاصی استفاده می‌شوند.

کاربردهای اصلی ورق فولادهای ضد زنگ داپلکس بیشتر به مقاومت در برابر خوردگی حفره‌ای و شکافی، مقاومت در برابر خوردگی تنشی، خوردگی خستگی، خوردگی سایشی یا مقاومت در برابر محیط‌های خورنده که اسیدی مربوط می‌شوند. از کاربردهای این نوع ورق استیل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عملیات دریایی و نزدیک به ساحل مانند حفاری نفت، نمک زدایی، تصفیه آب و سایر عملیات صنعتی
 • قطعات و اجزای نیروی دریایی
 • تجهیزات کنترل آلودگی
 • تولید خمیر و کاغذ
 • ساخت و ساز
 • مخازن آب گرم
 • فرآوری، حمل و نقل و ذخیره سازی مواد شیمیایی
 • شناسایی محل نفت و گاز و سکوهای دریایی

بیشتر بخوانید: استفاده از استنلس استیل در ساخت مخازن تحت فشار و سیلندرهای گاز

آینده ورق استیل داپلکس

گریدهای جدید ورق استیل داپلکس هنوز در حال توسعه هستند. محرک اصلی توسعه این ورق افزایش بیشتر مقاومت در برابر خوردگی حفره‌ای است. این امر عمدتاً با افزایش عناصر آلیاژی کلیدی مانند کروم، مولیبدن و نیتروژن حاصل می‌شود. مزایای این عناصر همچنین با معایبی همراه هستند، به طور عمده بی‌ثباتی فاز فریت که منجر به رسوبات ناخواسته می‌شود، از مهمترین عیوب این ورق محسوب می‌شوند. اما داپلکس SAF 2707 HD، با آلیاژهای 27Cr-7Ni-5Mo-0.4N که با عدد PRE (معادل مقاومت حفره‌ای) تقریباً 50 ساخته شده است، برای آینده ورق استیل داپلکس محصولی امیدوارکننده محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید :  تفاوت‌های ورق استیل بگیر و نگیر

خرید ورق استیل داپلکس از مجموعه استیل رخ

مجموعه استیل رخ طیف وسیعی از محصولات ورق استیل مقاوم در برابر انواع خوردگی فلزات را برای کمک به رفع نیازهای صنایع مختلف در سراسر کشور ارائه می‌دهد. مشاوران متخصص ما در هر زمان از شبانه روز در دسترس هستند تا به شما در انتخاب بهترین ورق استیل کمک کنند. تضمین کیفیت، قیمت مناسب و خدمات لجستیکی پیشرفته از ویژگی‌های منحصر به فرد استیل رخ می‌باشد. شما می‌توانید از طریق وبسایت، مشخصات فنی و قیمت روز ورق استیل را مشاهده کنید و محصول خود را به ما سفارش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره‌ی محصولات سوالی دارید؟ از ما بپرسید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp یکی از کارشناسان را انتخاب کنید