لوله مانیسمان استیل یا بدون درز چیست؟

لوله مانیسمان / لوله استیل بدون درز

لوله بدون درز استیل یا لوله مانیسمان استیل از جمله لوله‌های استیل به شمار می‌رود که جنس آن  فولاد ضد زنگ می باشد. همانطور که از نام این لوله‌ها پیداست، تولید این لوله‌ها همراه با درز جوشکاری شده نیستند. از این رو این لوله‌ها کاربردهای خاصی دارند. فرآیند تولید آن‌ها نیز با لوله‌های درزدار تفاوت‌های زیادی دارد. در ادامه قصد داریم بیشتر درباره این لوله‌ها برای شما بگوییم.

روش مانیسمان یک روش برای تولید لوله‌ بدون درز است. این روش در قرن 19 ابداع شد و به دلیل عدم استفاده از جوشکاری بسیار مورد استفاده قراره گرفت. روش‌های دیگری نیز برای تولید لوله بدون درز وجود دارد اما روش مانیسمان را می‌توان برترین روش برای تولید این لوله‌ها دانست. قیمت لوله مانیسمان استیل نیز نسبت به لوله‌های درزدار استیل بیشتر است و دلیل آن نیز به فرآیند تولید آن بازمی‌گردد.

برای ساخت لوله بدون درز استیل به یک سمبه برای ایجاد حفره‌ نیاز بوده که تا دمای بسیار زیادی گرم می‌شود. این لوله‌ها دارای مزایا و معایب گوناگونی هستند که آشنایی با آن‌ها خالی از لطف نیست. در ادامه این مقاله به‌صورت جامع آن‌ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد؛ پس همراه ما باشید.

تفاوت لوله بدون درز و درزداربررسی کامل لوله مانیسمان

بررسی ویژگی‌ها و مزایای لوله مانیسمان استیل

کاربرد لوله مانیسمان استیل را می‌توانید در تاسیسات صنعتی  مشاهده کنید. علاوه بر آن استفاده از این محصول در خطوط لوله انتقال سیالات نیز رایج است. مقاومت این لوله‌ها بسیار بالا است و همچنین در برابر خوردگی نیز عملکرد بسیار خوبی از خود نشان می‌دهند. ازآنجایی‌که معمولاً آلیاژ مورد استفاده برای ساخت این لوله‌ها مقاومت خوبی در برابر خوردگی دارند و یا ضد زنگ هستند، می‌توانید شاهد طول عمر بالایی در آن‌ها باشید. همین موضوع بسیاری از هزینه‌ها را کاهش می‌دهد. به‌طورکلی مهم‌ترین مزایایی که این لوله‌ها دارند، شامل موارد زیر است:

  • درز جوش ندارند: همان‌طور که از نام لوله مانیسمان استیل مشخص بوده، در آن‌ها هیچ درزی که جوشکاری شده باشد وجود ندارد. یعنی فرایند جوشکاری روی آن‌ها انجام نشده است. همین موضوع باعث می‌شود شاهد منطقه جوش و عدم یکپارچگی ناشی از آن نباشیم. این ویژگی سبب مقاومت خوب در برابر خوردگی می‌شود.
  • دارای استحکام بالایی هستند: خواص مکانیکی لوله بدون درز استیل به‌گونه‌ای است که وقتی در معرض فشار و دمای بالا قرار می‌گیرد، می‌تواند شکل اولیه خود را حفظ کند. همچنین اگر آن‌ها با نمک، اسید و مواد قلیایی در تماس باشند، می‌توانند مقاومت خوبی از خود نشان دهند.
  • طول عمر بالایی دارند: همان‌طور که اشاره کردیم مقاومت لوله‌ مانیسمان استیل در برخورد با انواع مواد بالا است؛ ازاین‌رو طول عمر آن‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند. علاوه بر این استحکام بسیار خوب آن‌ها نیز نیاز به تعمیر و نگهداری آن‌ها را بسیار کمتر می‌کند و می‌تواند هزینه‌های تعمیر و نگهداری را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد.
  • دوستدار محیط‌ زیست هستند: مزیت مهمی که می‌توانیم از لوله مانیسمان استیل ذکر کنیم دوستدار محیط‌ زیست بودن آن است؛ زیرا از مواد سمی و مخرب تولید نشده‌ است.
بیشتر بخوانید :  استنلس استیل در صنایع شیمیایی و پتروشیمی

کاربرد لوله های بدون درز مانیسمان مزایای استفاده از لوله‌های بدون درز مانیسمان

طبقه‌بندی انواع لوله‌ مانیسمان استیل

باتوجه‌به فرایند تولید، لوله مانیسمان یا لوله بدون درز را می‌توان به دو نوع کلی تقسیم‌بندی کرد که شامل لوله فولادی بدون درز گرم و سرد می‌شوند. همچنین لوله بدون درز نورد سرد خود دارای انواع مختلفی است که از جمله آن‌ها می‌توانیم به لوله دایره‌ای اشاره کنیم. در ادامه درباره هرکدام از این انواع توضیحاتی را ارائه خواهیم داد.

لوله استیل مانیسمان نورد گرم

برای تولید لوله استیل مانیسمان به روش نورد گرم به حرارتی بالاتر از دمای تبلور مجدد نیاز است. در روش مانیسمان برای تولید لوله‌های بدون درز به دلیل دما و فشاری که به آلیاژ اعمال می‌شود ساختار ریختگی آلیاژ عوض می‌شود، عیوب کرسیتالی از بین می‌رود و ساختار نهایی فولاد پایدار می‌شود. برای تولید لوله فولادی بدون درز نورد گرم باید مراحل مختلفی پشت سر گذاشته شوند.

در ابتدا باید شمش فولادی آماده‌سازی و بازرسی شود تا هیچ‌گونه مشکلی در آن وجود نداشته باشد. سپس در مرحله بعد با اعمال حرارت به شمش اولیه، آن را تا حد خمیری شدن گرم می‌کنند تا فرآیند مانیسمان با نیروی کمتری انجام شود. سپس طی چندین مرحله سنبه زنی و نورد، می‌توان به قطر و ضخامت مد نظر رسید و لوله‌های نهایی را تولید کرد. پس از انجام فرآیند مانیسمان، برای تولید نهایی لوله مانیسمان استیل قطعه باید عملیات حرارتی شود تا عیوب موجود در ساختار کریستالی آلیاژ از بین رفته و ساختار کاملا یک دست و پایدار شود. حال یک تیم نظارت باید بازرسی نهایی را انجام دهد تا هیچ مشکلی وجود نداشته باشد. لوله‌ بدون درز استیل نورد گرم دارای قطر بیرونی بزرگ‌تر از 32 میلی‌متر هستند و ضخامت دیواره آن‌ها در بازه 2.5 تا 75 میلی‌متر قرار دارد.

بیشتر بخوانید :  برش ورق استیل چگونه انجام می‌شود؟

لوله بدون درزمراحل تولید لوله بدون درز

لوله‌ بدون درز استیل نورد سرد

لوله‌های نورد سرد نیز یکی از انواع لوله مانیسمان استیل به شمار می‌روند که در مقایسه با روش نورد گرم دقت بالایی دارند. علت این دقت ابعادی نیز انجام فرآیند در دمایی پایین‌تر از دمای فرآیند نورد گرم است. همچنین این لوله‌ها در ابعاد دقیقی برش داده می‌شوند. سطح پرداخت این لوله‌ها بسیار خوب است؛ به همین علت می‌توان از آن‌ها در ماشین‌آلات و تجهیزات هیدرولیک بهره برد. برای ساخت لوله‌های نورد سرد مانیسمان روش‌های مختلفی به کار گرفته می‌شوند که شامل کشش سرد و خمش سرد هستند.

شاید لوله مانیسمان استیل را با نام‌های دیگری نیز شنیده باشید که کاربرد آن‌ها روی تفاوت نام‌گذاری‌ها تأثیرگذار است. لوله‌های فولادی آلیاژی، دیگ فشار قوی، لوله‌های فولادی نفتی و لوله‌های فولادی ضد زنگ در بین این موارد جای داده می‌شوند. لوله‌های نورد سرد بدون درز از ساختار کربنی برخوردار هستند و ابعادی کوچک با دیواره‌های بسیار نازک دارند. قطر بیرونی این لوله‌ها کمتر از 6 میلی‌متر و ضخامت دیواره‌ها نیز کمتر از 0.25 میلی‌متر است.

مزیت لوله بدون درز استیل تولید شده به روش نورد سرد در مقایسه با سایر روش‌های تولید، به سرعت قالب‌گیری بیشتر بازمی‌گردد. همین موضوع باعث می‌شود راندمان تولید نیز افزایش پیدا کند. این لوله‌ها با سطح مقطع‌های متفاوتی به بازار عرضه می‌شوند. زمانی که از کشش سرد و خمش سرد استفاده می‌شود، استحکام تسلیم فولاد نیز روند صعودی خواهد داشت. علت این افزایش استحکام اثر پدیده کارسختی در استیل است. همچنین این روش می‌تواند روی انعطاف و شکل‌پذیری فولاد نیز تأثیر خود را اعمال کند.

قیمت لوله های مانیسمان لوله‌های فولادی بدون درز نورد گرم

تفاوت لوله بدون درز و درزدار

شاید این سؤال برای شما به وجود بیاید که تفاوت لوله بدون درز استیل و درزدار چیست؟ عوامل کلیدی مختلفی وجود دارند که می‌توانند باعث ایجاد تفاوت‌ها شوند. همان‌طور که اشاره کردیم در تولید این لوله‌ها از جوش استفاده نمی‌شود، این در حالی است که برای تولید لوله‌های درزدار به جوشکاری نیاز خواهد بود. انجام فرآیند جوشکاری بر روی قطعات باعث ایجاد تفاوت‌های بسیار زیادی می‌شود. همچنین استحکام لوله‌های مانیسمان استیل در مقایسه با لوله استیل درزدار بسیار بیشتر است؛ به همین علت صنایع مختلفی وجود دارند که درصدد استفاده از آن‌ها هستند و از جمله موارد پرکاربرد در بین لوله های صنعتی می باشد. در خصوص تفاوت لوله‌های بدون درز و درزدار مطالب مفصلی وجود دارد که در مقالات بعدی بیشتر به آنها خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید :  استنلس استیل 201

یکی از مهم‌ترین سؤالاتی که در این زمینه مطرح می‌شود این است قیمت لوله مانیسمان استیل چقدر است؟ به‌طورکلی نمی‌توان جواب مشخصی برای این سؤال داشت؛ زیرا در کنار نوسان‌های موجود، پارامترهای گوناگونی وجود دارند که می‌توانند روی افزایش یا کاهش قیمت لوله مانیسمان استیل تأثیر خود را بگذارند. اما به طور کلی می‌توان گفت که قیمت لوله‌های بدون درز از لوله‌های درز دار بیشتر است و علت گران‌تر بودن آن نیز فرآیند پیچیده‌تر تولید آن است.

و همچنین برند، ضخامت و طول لوله، کاربری لوله، میزان استحکام و… در بین این عوامل تاثیرگذار بر قیمت جای می‌گیرند. البته فراموش نکنید قبل از اینکه خرید خود را نهایی کنید از قیمت روز لوله مانیسمان استیل مطلع شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با مجموعه استیل رخ در تماس باشید.

قیمت روز لوله بدون درز مانیسمانبررسی عوامل تأثیرگذار روی قیمت لوله بدون درز

برای مشاهده قیمت و خرید لوله استیل از فروشگاه آنلاین استیل رخ کلیک کنید

قیمت لوله استیل

سخن آخر

لوله مانیسمان استیل یکی از بهترین لوله‌های بدون درز است که به دو روش مختلف نورد سرد و نورد گرم تولید می‌شود. این لوله‌ها آسیب‌پذیری بسیار کمی دارند و ازآنجایی‌که در برابر سیالات اسیدی و قلیایی مقاوم هستند، می‌توانند طول عمر بالایی از خود به نمایش بگذارند. از این لوله‌ها در خطوط مختلفی بهره برده می‌شود که ساخت‌وساز و حمل‌ونقل مایعات در بین مهم‌ترین آن‌ها جای می‌گیرند. قبل از اینکه نسبت به خرید این لوله‌ها اقدام کنید، نیاز است درباره قیمت ‌روز آن‌ها استعلام داشته باشید. مجموعه استیل رخ با داشتن سال‌ها تجربه می‌تواند به کمک شما بیاید. کافی است از طریق راه‌های ارتباطی با کارشناسان در تماس باشید و پیشنهاد می‌کنیم از وب‌سایت استیل رخ بازدید بفرمایید.

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره‌ی محصولات سوالی دارید؟ از ما بپرسید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp یکی از کارشناسان را انتخاب کنید