اصلی ترین کاربرد ورق استیل 304

کاربرد ورق استیل 304

کاربرد ورق استیل 304 چیست؟ هنگام انتخاب یک آلیاژ برای طراحی و تولید محصولات باید به انطباق ویژگی‌های مختلف آن با نیازهای فنی توجه داشت. از جمله این ویژگی‌ها می‌توانیم به وزن، استحکام، مقاومت در برابر خوردگی و همچنین قیمت اشاره داشته باشیم. ویژگی‌های ذکر شده معمولاً در اولویت بوده و تمامی آن‌ها اهمیت ویژه‌ای دارند. این خصوصیات در کنار یکدیگر همان مشخصاتی هستند که فولاد ضد زنگ را تبدیل به یکی از مهم‌ترین آلیاژهای مطرح شده در صد سال گذشته کرده‌اند. اگر به دنبال یکی از بهترین گریدهای فولاد ضد زنگ هستید که در کنار کاربردهای گسترده از قیمت منطقی نیز برخوردار باشد، پیشنهاد ما به شما ورق استیل 304 است. در این مطلب قصد داریم به بررسی کاربرد ورق استیل 304  در صنایع گوناگون بپردازیم؛ پس تا انتها ما را همراهی کنید.

کاربردهای ورق استیل 304 در صنایع بررسی کاربرد ورق استیل 304

نگاهی به فولاد ضد زنگ 304

اجازه دهید، قبل از اینکه وارد مبحث کاربردهای ورق استیل 304 در صنایع شویم، نگاهی به خواص کلی این آلیاژ بیندازیم. استیل 304 برای اولین بار در سال 1924 در شفیلد انگلستان و در شرکت Firth Brown Steels ساخته شد. این آلیاژ بسیار رایج و کاربردی است و در بین فولادهای آستنیتی جای می‌گیرد. از این فولاد با نام‌های دیگری همچون A2 یا ورق استیل 18/8 نیز یاد می‌شود؛ زیرا کروم و نیکل که اصلی‌ترین عناصر تشکیل‌دهنده آن هستند با نسبت حدودی 18 و 8% در این آلیاژ ترکیب می‌شوند. به دلیل خواص ویژه و متعادل می‌توانید شاهد گستردگی در کاربرد ورق استیل 304 باشید. در ادامه ضمن معرفی این کاربردها، نگاهی نیز به خواص خواهیم داشت.

خواص فولاد ضد زنگ 304 چیست؟

بدون شک مهم‌ترین ویژگی که می‌توانیم از ورق استنلس استیل 304 نام ببریم این است که به‌عنوان یک آلیاژ آستنیتی شناخته می‌شود و این به معنی آلیاژی فلزی و غیرمغناطیسی دارای آلوتروپ آهن است که در آن عنصر آلیاژی دیگر نیز به‌کاررفته شده است. نقطه یوتکتیک فولاد ضد زنگ 304 در دمای 727 درجه سانتی‌گراد رخ می‌دهد. در دمای اتاق، آلوتروپ آستنیت در فولاد ضد زنگ وجود دارد.

بیشتر بخوانید :  افزایش 60 درصدی قیمت نیکل چه تاثیری در بازار دارد؟

ورق‌های 304 دارای انواع مختلفی هستند که از آن جمله می‌توانیم به 304L یا استیل #4 اشاره داشته باشیم. ازآنجایی‌که این نوع 304 دارای کربن کمتری است، می‌توان از آن در جوشکاری با اطمینان بیشتر بهره برد. استفاده از گرید 304L برای جوش‌کاری با توجه به‌حداقل‌رساندن تشکیل رسوب کاربید در طول جوشکاری کاملاً بدون مشکل است. استیل 304 همچنین در برابر زنگ زدگی و انواع خوردگی بین دانه‌ای مقاومت عالی از خود نشان می‌دهد. مگر اینکه کاربرد مورد نظر نیاز به تنش زدایی داشته باشد. 304 پس از انجام جوشکاری نیازی به آنیلینگ ندارد.

بخشی از کاربرد ورق استیل 304 به دلیل مقاومت عالی آن در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی است. ماشین‌کاری و شکل‌پذیری این ورق بسیار فوق‌العاده است؛ ازاین‌رو می‌توان از آن در تولید سینک ظرف‌شویی، قابلمه و انواع ظروف توخالی که نیاز به کشش عمیق دارند بهره برد. استحکام تسلیم کم و ضریب ازدیاد طول زیاد ورق استیل 304، باعث شده‌اند تا بتوان از آن در تولید اشکال پیچیده استفاده کرد. ازآنجایی‌که ورق استیل 304 بسیار سریع سخت می‌شود، باید بعد از شکل‌دهی از در هوا حنک شود. این موضوع یکی از عوامل مهم در مقرون‌به‌صرفه بودن و افزایش کارایی این آلیاژ خواهد بود.

بیشتر بخوانید: تفاوت استنلس استیل 304 و 316

کاربرد های ورق استیل 304 بررسی برجسته‌ترین ویژگی‌های فولاد ضد زنگ 304

ویژگی‌های برجسته ورق استیل 304

فولاد ضد زنگ 304 از جمله آلیاژهای غیرمغناطیسی یا نگیر بوده و رسانایی الکتریکی و حرارتی آن کم است. همچنین در مقایسه با سایر آلیاژهای فولاد ضد زنگ در برابر خوردگی مقاومت بیشتری دارد. علاوه بر این، همانطور که در بالا ذکر شد، قابلیت جوشکاری 304، با انواع روش‌های جوشکاری، از جمله جوشکاری ذوبی و مقاومتی خوب است. در زمان فرم‌دهی و نورد گرم فولاد ضد زنگ 304 دمای یکنواخت در بازه 925 تا 1260 درجه سانتی‌گراد نیاز است.

بیشتر بخوانید :  خوردگی گالوانیک چیست؟

از دیگر ویژگی‌های بارز آلیاژ 304، می‌توانیم به تطبیق‌پذیری بالای آن با انواع روش‌های تولید اشاره داشته باشیم. همین ویژگی باعث شده است تا بتوانید شاهد انواع کاربرد ورق استیل 304 باشید. مقاومت این آلیاژ در برابر خوردگی بین دانه‌ای، که معمولاً حاصل تنش زدایی یا جوشکاری است، مناسب می‌سازد. البته انجام عملیات حرارتی برای این آلیاژ امکان‌پذیر نیست؛ اما به‌منظور افزایش سختی آن می‌توان از فرایند کارسرد بهره برد. اگر به دنبال گزینه‌ای بهتر برای مواجهه با محیط خورنده در ناحیه متأثر از گرما (HAZ) هستید، ورق استیل 304L پیشنهاد می‌شود.

اصلی ترین کاربرد های ورق استیل 304 نگاهی به خواص و کاربررد متنوع فولاد ضد زنگ

برخی از کاربردهای رایج فولاد ضد زنگ 304 چیست؟

ازآنجایی‌که محبوبیت ورق‌های فولاد زنگ نزن 304 بسیار بالا است، می‌توانید شاهد کاربردهای گسترده آن در صنایع گوناگون باشید. در واقع تولید برخی از محصولات که در زندگی روزمره بسیار کاربرد دارند، بدون وجود ورق استیل 304 به امری دشوار تبدیل شده است. یکی از اصلی‌ترین کاربرد ورق استیل 304 شامل تولید وسایل و لوازم‌خانگی می‌شود. همچنین ازآنجایی‌که این آلیاژ در برابر خوردگی مقاومت بالایی دارد، می‌توان از آن در صنایعی همچون ساختمان، نساجی، شیمیایی، مواد غذایی، هوافضا و حمل‌ونقل نیز بهره برد. البته اصلی ترین کاربرد های ورق استیل 304 تنها به موارد ذکرشده ختم نمی‌شوند؛ بلکه می‌توانید شاهد استفاده از آن در ساخت مخازن، سینک‌ها، کویل‌های بخارسازها، پیچ‌ و مهره، اتومبیل‌، دستگاه‌های تصفیه آب، قطعات ماشین‌آلات صنعتی، تجهیزات فرآوری مواد غذایی، هواپیما، موشک، ساخت‌وساز، تجهیزات رنگرزی، ظروف شیمیایی و مبدل‌های حرارتی نیز باشید.

لازم به ذکر است می‌توان استیل 304 را در تولید مهره‌ها، پیچ‌ها و سایر اتصالات نیز استفاده کرد. این اتصالات در کاربردهای دریایی و محیط‌های خورنده نقش بسیار پررنگی دارند. برخی مواد غذایی و شیمیایی وجود دارند که دارای اسیدیته بالایی هستند. اسید می‌تواند باعث تسریع روند خوردگی در محصولات شود؛ به همین علت در خط تولید و فراوری باید از آلیاژهایی بهره برد که بتوانند در برابر خوردگی مقاومت داشته باشند. فولاد ضد زنگ می‌تواند یک انتخاب بسیار ایده‌آل به‌منظور تولید محصولاتی همچون سینک ظرف‌شویی، قهوه‌ساز، اجاق‌گاز، یخچال و… باشد. در کل رایج‌ترین کاربرد ورق استیل 304 تولید ظروف آشپزخانه همچون قاشق و چنگال، قابلمه، تابه و… است.

بیشتر بخوانید :  انواع شیرهای صنعتی - کاربردها، مزایا و معایب

بیشتر بخوانید: کاربرد فولاد زنگ نزن در ساخت قاشق و چنگال

کاربرد ورق استیل 304کاربردهای ورق استیل 304

برای مشاهده قیمت و خرید ورق استیل 304 از فروشگاه آنلاین استیل رخ کلیک کنید

قیمت ورق استیل304

سخن آخر

فولاد ضد زنگ 304 رایج‌ترین و یکی از برترین آلیاژهای استنلس استیل به شمار می‌رود که می‌توان از آن در صنایع گوناگون بهره برد. به دلیل اهمیت بالای این موضوع سعی کردیم در این مطلب به معرفی کاربرد ورق استیل 304 بپردازیم. در محیط‌هایی که میزان رطوبت و خورندگی بالا است، می‌توان از این آلیاژ نهایت بهره را برد. از تجهیزات استخراج و فراوری نفت گرفته تا تولید بسیاری از  ظروف آشپزخانه با کمک این آلیاژ صورت می‌گیرد. به‌طورکلی به دلیل ویژگی‌های بارز، می‌توان از ورق استیل 304 در صنایع نساجی، هوافضا، دستگاه‌های تصفیه آب و… استفاده کرد. اگر به دنبال کسب اطلاعات تکمیلی‌تر هستید، کارشناسان مجموعه استیل رخ درخدمت شما هستند.

استیل رخ با بیش از 15 سال حضور تخصصی و فعال در بازار استیل ایران، آمادگی دارد شما را در تامین انواع ورق استیل، مقاطع استیل و لوله و پروفیل استیل همراهی کند. علاوه بر این با امکانات موجود و در دسترس این قابلیت را داریم تا خدمات تکمیلی مانند برش لیزر، انواع جوشکاری صنعتی و پرداخت استیل و انواع خدمات فلزی مرتبط با استنلس استیل را دراختیار شما قرار دهیم. برای آشنایی بیشتر، پیشنهاد می‌کنیم از وب‌سایت استیل رخ بازدید داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره‌ی محصولات سوالی دارید؟ از ما بپرسید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp یکی از کارشناسان را انتخاب کنید