همه چیز درباره سوراخکاری یا Drilling استیل

سوراخکاری استیل

از رایج‌ترین فلزات می‌توانیم به فولاد اشاره کنیم که در صنایع مختلفی همچون تولید قطعات صنعتی، لوازم‌خانگی، معماری و حتی دکوراسیون مورد استفاده قرار می‌گیرد. بدیهی است برای ساخت و در فرایند تولید محصولات از این آلیاژها نیاز است سوراخ‌هایی روی قطعات فولادی ایجاد شوند. یکی از انواع فولاد که بسیار کاربردی و مورد توجه است، فولاد زنگ نزن یا استنلس استیل است. به‌منظور سوراخکاری استیل به ابزارهای مناسب نیاز دارید.

البته در کنار آماده‌سازی تجهیزات لازم، باید قطعه فلز را نیز آماده کنید و اقدامات لازم را جهت تأمین ایمنی در نظر داشته باشید. با رعایت اصول لازم می‌توانید هر قطعه فولادی که در اختیار دارید را سوراخ کنید. در ادامه راهنمایی به شما ارائه خواهد شد تا به‌صورت کامل به پاسخ این سؤال بپردازیم که چگونه ورق استیل را سوراخ کنیم؟ تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

مته برای سوراخکاری استیل نحوه بستن قطعه کار برای سوراخکاری استیل

روی قطعه کار فولادی نشانه‌گذاری کنید

هنگام سوراخکاری ورق استیل باید به نکات مختلفی توجه داشته باشید تا مراحل کار با دقت و موفقیت طی شوند. درصورتی‌که قطعه کار فولادی وزن بالایی ندارد و سبک است، باید آن را روی میز کار محکم کنید. به‌منظور انجام این کار می‌توانید از گیره‌های پلاستیکی یا فلزی C شکل استفاده کنید. گیره‌ها باعث خواهند شد هنگام استفاده از مته برای سوراخکاری استیل، فلز از جای خود تکان نخورد. درصورتی‌که گیره شل باشد، این امکان وجود دارد که قطعه‌کار هنگام سوراخ کردن بچرخد که باعث تخریب کار و آسیب به شما خواهد شد.

حداقل گیره‌های مورد استفاده باید دو عدد باشند. اگر سطح کاری رنگ شده یا پرداخت شده را سوراخ می‌کنید، گیره‌ها را مستقیم روی سطح کار نبندید و بین گیره و قطعه فولادی محافظی چوبی یا پارچه‌ای قرار دهید تا گیره‌ها سطح فلز را فرورفته یا خراشیده نکنند. البته اگر با قطعه‌ای سنگین‌تر سروکار دارید، به محکم کردن آن با کمک گیره نیاز نخواهید داشت.

بیشتر بخوانید: کاربردهای لوله مانیسمان در صنعت و استاندارد صنایع مختلف

سوراخکاری ورق استیل نشانه‌گذاری روی سطح فولاد

موقعیت سوراخ را در انواع آلیاژ استیل اندازه بگیرید و محل و نقطه‌ای که قرار است سوراخ کنید را با یک مداد یا ماژیک علامت بزنید. در اندازه‌گیری محل سوراخ همیشه مرکز سوراخ ملاک است و توجه به قطر مته نیز بسیار مهم است. برای دقت بیش‌تر در مشخص کردن مرکز سوراخ می‌توانید، نقطه علامت‌گذاری شده روی فلز را به کمک یک سنبه نشان نشان گذاری کنید. سنبه نشان را روی سطح استیل قرار دهید و با کمک یک چکش در نقطه در نظر گرفته شده، فرورفتگی کوچکی ایجاد کنید. این کار باعث می‌شود نوک مته هنگام سوراخ‌کاری روی سطح فلز لیز نخورد.

بیشتر بخوانید :  قیمت استنلس استیل در سال 1403

چگونه ورق استیل را سوراخ کنیم ایجاد فرورفتگی با کمک سنبه نشان

انتخاب سر مته مناسب و روش روانکاری آن

یکی از سؤالات رایجی که درباره سوراخ‌کاری فولاد و بخصوص سوراخ‌کاری استیل پرسیده می‌شود، این است جنس مته استیل چیست؟ مته مناسب استنلس استیل را می‌توانید در انواع مختلفی پیدا کنید. در واقع اگر فقط چند سوراخ سبک قرار است در فولاد ایجاد کنید، می‌توانید از یک سرمته فولادی تندبُر معمولی استفاده کنید. اگر سوراخ‌های زیادی روی قطعات سخت‌تر و سنگین‌تر قرار است ایجاد شود، یک سرمته کبالت یا اکسید سیاه انتخاب بهتری است.

البته کاربرد هرکدام از آن‌ها با یکدیگر متفاوت است و شما بر اساس شرایط موجود می‌توانید نسبت به انتخاب سرمته مناسب اقدامات کنید. البته سرمته‌های خاص و تخصصی قیمت بالایی دارند. اگر سروکار شما با کاری دقیق و حساس است، توصیه می‌کنیم همین مته‌ها را به کار بگیرید. در تصویر زیر راهنمایی برای انتخاب سرمته مناسب با توجه به نوع کار ارائه شده است.

جنس مته استیل چیستر

اول از همه دقت کنید که سرمته تیز باشد. هنگام سوراخکاری استیل باید نسبت به روان‌کاری و خنک‌کاری سرمته نیز توجه کنید. در واقع اگر می‌خواهید هنگام سوراخ‌کاری اصطکاک را به کمترین حد خود برسانید و همچنین باعث کاهش گرمای ایجادشده شوید، استفاده از روان‌کننده مناسب بسیار اهمیت خواهد داشت.

در شروع سوراخ‌کاری، از یک مته به اندازه نصف قطر نهایی که می‌خواهید سوراخ کنید استفاده کنید. سرمته را در سه‌نظام دریل قرار دهید و آن را در جای خود خوب محکم کنید. مته کوچکتر براده کمتری بر می‌دارد و فشار کمتری به دریل وارد می‌کند و به شما امکان می‌دهد پس از آن سوراخ‌های بزرگ‌تری را راحت‌تر دریل کنید. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید سوراخ 10 میلی‌متری ایجاد کنید، ابتدا با سوراخ کردن توسط یک سرمته 5 میلی‌متر شروع کنید و پس از آن سرمته 10 را استفاده کنید. برای سوراخ‌های بسیار بزرگ، به تدریج به سمت قطر مورد نظر سوراخ‌کاری کنید. ممکن است 3 یا 4 سایز مختلف سرمته تا اندازه سوراخ مورد نظر استفاده شود.

بیشتر بخوانید :  بازار جهانی فولاد ضد زنگ – روندها و پیش بینی بازار استیل 2029

بیشتر بخوانید: اسلب یا تختال چیست؟

استفاده از دستگاه دریل ستونی یا پایه دار برای قطعات با سایز بزرگ

هنگام سوراخکاری استیل باید به ابعاد قطعه نیز توجه شود. درصورتی‌که با قطعات بزرگ فولادی سروکار دارید، باید از دستگاه دریل ستونی یا دریل پایه دار بهره ببرید. کار با این دستگاه‌ها بسیار راحت است و با پیچیدگی خاصی روبه‌رو نخواهید شد. در واقع دستگاه دریل ستونی از جمله تجهیزات کارگاهی به شمار می‌روند که سوراخ‌کاری را با نهایت دقت انجام می‌دهند.

به‌منظور کار با این دستگاه‌ها در ابتدا نیاز است تا قطعه مورد نظر را روی میز کار مربوطه قرار دهید و سپس مته را روی سه‌نظام دستگاه تنظیم و آن را سفت کنید. زمانی که موقعیت محل سوراخ و مته را به‌خوبی تنظیم کردید، می‌توانید با خیال راحت دستگاه را روشن کنید.

 

 

پانچ و سوراخکاری ورق فلزیدستگاه دریل ستونی برای کارهای کارگاهی و بزرگ

نکات ایمنی و مهم

هنگام سوراخکاری استیل توجه به نکات ایمنی از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا می‌تواند از ضامن سلامت شما و کیفیت کار باشند. از مهم‌ترین نکاتی که توجه به آن‌ها را باید در اولویت قرار دهید، می‌توانیم به موارد زیر اشاره داشته باشیم:

 • ازآنجایی‌که امکان شعله‌ور شدن مواد قابل اشتعال در اطراف و آتش‌سوزی وجود دارد، پیشنهاد می‌دهیم حتماً یک کپسول آتش‌نشانی در نزدیکی خود داشته باشید.
 • بُراده و باقی‌مانده‌های فلزات را به‌هیچ‌عنوان بدون دستکش لمس نکنید؛ زیرا امکان بریدن دست و خونریزی وجود دارد.
 • برای محافظت از چشمان خود استفاده از عینک‌های ایمنی مخصوص را از یاد نبرید.
 • قبل از کار با فلزات، پوشیدن یک پیراهن آستین بلند و کفش‌های ایمن و پنجه بسته را در نظر داشته باشید. دقت کنید هیچ بخشی از لباس شما به مته نزدیک نشود که گیر کند.
 • ازآنجایی‌که ممکن است قطعات سبک فولاد حین سوراخ کردن در جای خود بچرخند، حتماً آن‌ها را با کمک گیره‌های مخصوص در جای خود محکم کنید.
 • مته را عمود بر قطعه فولادی نگه دارید و نوک آن در محل نشان‌گذاری شده قرار دهید. سپس دریل را روشن کنید.
 • سوراخ‌کاری را به آرامی انجام دهید و فشار ثابت و مناسب به سمت پایین وارد کنید. دریل را روی دور کند قرار دهید و سوراخ‌کاری با دور بالا به قطعه‌کار و مته آسیب می‌رساند.
 • زمانی که از سرمته با قطر کم استفاده می‌کنید، فشار زیاد وارد نکنید تا مته نشکند.
 • پس از ایجاد سوراخ، مته را در حالت روشن از قطعه‌کار خارج کنید.
 • هنگام سوراخ‌کاری مته ممکن است به قطعه فولادی گیرکند و باعث چرخش دریل در دست شما شود. حتماً صورت خود را از مته دور نگه دارید.
 • اگر در حین سوراخ‌کاری دود مشاهده کردید، سرعت را کم کنید یا از روان‌کننده بیشتری استفاده کنید.
 • قبل از خارج کردن مته از سه‌نظام، حداقل 5 دقیقه زمان دهید تا خنک شود.
 • بُراده و باقیمانده اضافی سوراخ‌کاری را با یک پارچه ضخیم یا بُرس تمیز کنید. هرگز با دست بدون دستکش این بُراده‌ها را لمس نکنید.
بیشتر بخوانید :  اسیدشویی استیل چیست و کجا کاربرد دارد؟

بیشتر بخوانید: 5 کاربرد ورق پانچ شده استیل در ساختمان

 

چگونه ورق استیل را سوراخ کنیم توجه به هشدارهای ایمنی هنگام سوراخکاری


برای مشاهده قیمت و خرید ورق استیل از فروشگاه آنلاین استیل رخ کلیک کنید

قیمت ورق استیل

سخن آخر

سوراخکاری ورق فلزی ضمن سادگی، همراه با نکات و مراحل خاصی است که توجه به آن‌ها اهمیت بالایی دارد. امروزه برای سوراخکاری می‌توان از دستگاه‌ها و ابزارهای مختلفی بهره برد که شامل دریل دستی، دستگاه دریل ستونی و انواع سرمته می‌شوند. سرمته‌ها دارای جنس‌های گوناگونی هستند که استفاده از آن‌ها ‌به شرایط و نوع فلز سوراخ‌کاری بستگی دارد.

هنگام سوراخکاری استیل روان‌کاری مته نباید فراموش شود؛ زیرا با این کار می‌توان از افزایش دما و اصطکاک جلوگیری کرد. همچنین در این فرایند توجه به برخی از نکات ایمنی ضرورت دارد که در این مطلب به‌صورت کامل آن‌ها را در این مطلب از بلاگ استیل رخ مورد بررسی قرار دادیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره‌ی محصولات سوالی دارید؟ از ما بپرسید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp یکی از کارشناسان را انتخاب کنید