برش فلزات

برش فلزات به روش‌های مختفی انجام می‌شود. هر کدام از این روش‌ها، معایب و مزایای خاص خود را دارند اما برش لیزری فلزات یکی از بهترین روش‌ها در بین انواع روش‌های برش است. چه چیزی باعث می‌شود که برش لیزری در مقابل بقیه روش‌های برش برتر باشد؟ کاربرد برش فلز با لیزر برای چه نوع کارهایی است؟ آیا لیزر می‌تواند انواع فلزات را با ضخامت‌های گوناگون برش دهد؟ خدمات حرفه‌ای برش لیزر فلزات در تهران را از کجا می‌توان پیدا کرد؟

کاربرد برش لیزر فلزات

برش لیزر فلزات در مقایسه با برش فلزات با فشار آب (واترجت)، برش فلزات با پلاسما، برش دستی با قیچی یا اره و… مزایای زیادی دارد. از پرتو حاصل از دستگاه لیزر می‌توان برای برش و حکاکی روی فلزات و غیر فلزات استفاده کرد. از بین انواع برش سرد و گرم فلزات، برش لیزری کم هزینه‌تر، دقیق‌تر و سریع‌تر است. خروجی کار هم بهتر و تمیزتر از سایر روش‌ها در می‌آید. از برش فلزات با لیزر در صنایع زیر استفاده می‌شود:

 • صنایع فلزی
 • صنایع تبلیغات
 • دکوراسیون و تجهیزات ساختمانی
 • صنایع چوب
 • صنایع نساجی
 • صنایع چرم و نمد
 • صنایع الکترونیک

۱- دکوراسیون و تجهیزات ساختمانی

با توجه به سرعت بالا و انعطاف‌پذیری دستگاه‌های برش‌لیزر, بسیاری از طرح‌های پیچیده را می‌توان توسط این دستگاه‌ها اجرا کرد. شرکت های طراحی دکوراسیون با خلق طرح‌های انحصاری که به مشتریان خود ارائه می‌کنند می‌توانند به راحتی کارهای خود را با همان پیچیدگی‌ها به مرحله عمل برسانند. اگر اطلاعات بیشتری در این زمینه نیاز دارید این صفحه را مطالعه کنید.

2- صنایع خودرو سازی

بسیاری از قطعات فلزی خودرو، مانند پنل‌های بدنه، لوله‌های اگزوز، صفحه فلزی لنت ترمزها را می‌توان به طور دقیق با دستگاه برش لیزر برش داده و برای تیراژهای محدود تولید کرد. همچنین خودروسازان از این روش در ساخت قطعات نمونه‌های خودر برای انجام تست‌های فنی استفاده می‌کنند. برش لیزر باتوجه به عدم نیاز به قالب و ابزارهای خاص تولیدی بسیار مورد توجه صنایع بزرگ قرار گرفته است.

3- تبلیغات

امروزه با توجه به قابلیت‌ها و انعطاف‌پذیری که برش لیزر در اختیار می‌گذارد، بسیاری از ایده‌های جدید تبلیغاتی قابل اجرا شده‌اند. دیگر پیچیدگی طرح‌های تبلیغاتی برای ساخت تابلو و سردر فروشگاه‌ها مانع از اجرای آنها نمی‌شود. با قابلیت‌های برش لیزر کیتوان ورق‌های فلزی و خیلی مواد دیگر را به عنصری تبلیغاتی تبدیل کرد. از یک کارت ویزیت استیل گرفته تا نمای ساختمانی که به گرافیک یک برند معروف تزئین شده است.

4- لوازم آشپزخانه

امروزه مردم تقاضای متنوع‌تر و بالاتری در طراحی و کاربرد لوازم آشپزخانه دارند. بنابراین محصولات مرتبط با آشپزخانه خانگی و صنعتی، بازار رو به رشدی در جهان دارند. دستگاه برش لیزری برای برش فولاد ضد زنگ (استیل) با سرعت، دقت، و سطح برش صاف روشی مناسب است و می‌تواند توسعه و تولید محصولات سفارشی را به همراه داشته باشد.

5- خدمات ورق‌کاری فلزی

دستگاه‌های برش لیزر برای برش ورق‌ها و لوله‌های فلزی در صنایعی مورد استفاده قرار می‌گیرند که در آن دقت و بهره‌وری حرف اول را می‌زند. به طور کل برش لیزری عملکرد قابل‌اطمینان و کارآمدی را با توجه به بازخورد مشتریان نشان می‌دهد. از یک طرف این روش بسیار سریع و انعطاف‌پذیر است و از طرف دیگر برای تولید محدود بسیار مقرون به صرفه است. هزینه‌های قالب‌سازی و ابزار‌آلات برش خاص فقط در صورتی که تولید انبوه با تیراژبالا، مطرح باشد با این روش قابل قیاس است.

6- تجهیزات ورزشی

تجهیزات تناسب اندام در سال‌های اخیر به سرعت پیشرفت کرده‌ و تقاضای زیادی در این زمینه نیز وجود دارد. به همین خاطر صنایع تولیدی وسایل ورزشی با تکنولوژی برش لیزر در حال رشد و تنوع بخشی به محصولاتشان هستند.

7- لوازم خانگی

دستگاه‌های برش لیزر یکی از قوی‌ترین فناوری‌های ساخت مورد استفاده در این صنعت هستند. در فرآیند تولید لوازم خانگی، با استفاده از برش لیزر می‌توان کیفیت و بهینه سازی ظاهری محصولات را به بهترین شکل اجرایی نمود.

دستگاه های برش لیزری دقت برش بالایی نسبت به روش‌های سنتی دارند . از آنجا که در این روش از “برش غیرتماسی” استفاده می‌شود کیفیت برش بالاست و نیازی به ساخت قالب و هزینه اضافی برای ابزار خاص ندارد . بنابراین، تکنولوژی برش لیزر می‌تواند به طور موثر کیفیت محصول را بهبود بخشد، هزینه‌های تولید و سختی کار را کاهش داده و تولید کنندگان و سرمایه گذاران نیز می توانند مزایای بیشتری در این روش به دست بیاورند.

انواع روش های برش لیزر

1- برش لیزر CO2 (برش گازی)

این نوع از دستگاه‌های برش لیزر از گاز CO2 به همراه مخلوطی از گازهای دیگر مانند هلیوم و نیتروژن برای تشکیل پرتو لیزر بهره می‌برند. این نوع مخلوط گاز با تخلیه الکتریکی شارژ شده و سپس پرتو لیزر را تولید می‌کند. برش لیزرهای CO2 به دلیل کارایی و قیمت مناسب، جزء رایج‌ترین دستگاه‌ها‌ی برش هستند.

2- برش لیزر کریستال

دستگاه‌های برش‌ لیزری کریستال با استفاده ترکیبی از کریستال‌ها پرتوهای قدرتمندی تولید می‌کنند. طول موج این دستگاه‌ها در مقایسه با برش‌های لیزری CO2 کم‌تر است، بنابراین می‌توانند مواد با ضخامت بیشتر را برش دهند. یکی از ایرادات این دستگاه‌ها فرسودگی سریع‌تر قطعات آنها به دلیل قدرت بالای دستگاه می‌باشد.

3- برش لیزر فایبر

منشا لیزر فایبر، فیبرهای نوری خاص می‌باشد. نام دیگر این روش برش “لیزر جامد” است. از مزایای قابل توجه این برش لیزر می‌توان به برش فلزات انعکاسی و رسانا اشاره نمود. لیزرهای فایبر می‌توانند روی فلزات و همچنین مواد آلی کار کنند. اگرچه برش‌های لیزر فایبر بسیار شبیه به لیزرهای کریستال هستند، اما کارایی بیشتری داشته و تعمیر و نگهداری کمتری نیاز دارند.

مزایای برش لیزر

برش لیزر فلزات مزایای زیادی دارد. برش فلزات با لیزر در مقایسه با روش‌های دیگر آسان‌تر است. اگرچه فناوری لیزر پیچیدگی‌های خاص خود را دارد ولی دستگاه‌های مربوطه به نحوی طراحی شده‌اند که به راحتی فرامین کاربر را به محصولی با کیفیت تبدیل می‌کنند. بدیهی است کار با این تجهیزات دقت زیادی را می‌طلبد اما مزایای استفاده از برش لیزری، به معایب آن می‌ارزد. در اینجا فهرست‌وار به چند مورد از مزیت‌های برش لیزر اشاریه می‌کنیم:

 • دقت برش لیزر چیزی بین ۰٫۰۲ تا ۰٫۱ میلی‌متر است
 • تمرکز اثرات حرارتی برش لیزر باعث عدم تغییرات مکانیکی و فیزیکی در قطعه فلزی می‌شود
 • برش لیزری با انواع نرم‌افزارهای مهندسی و طراحی صنعتی مانند اتوکد سازگار است
 • عدم نیاز به تماس فیزیکی و فشار به قطعه
 • قابلیت برشکاری طرح‌های پیچیده‌ طبق نقشه دو بعدی طراحی شده
 • قابلیت نمونه‌سازی سریع براساس طرح کامپیوتری به شما اجازه می‌دهد تا نمونه واقعی قطعه را برای ارزیابی فنی داشته باشید
 • خط برش ظریف لیزر چیزی در حدود 1 تا 2 میلی‌متر است که ضایعات کار را بسیار کم می‌کند
 • عدم نیاز به قالب برش (تنها داشتن نقشه دو بعدی کامپیوتری برای برش کافی است)
 • تولید در تیراژ کم را توجیه‌پذیر می‌کند
 • قابلیت برش قطعات یکسان و کپی‌سازی با دقت بالا
 • سرعت بالاتر نسبت به روش‌های سنتی برش کاری
 • مصرف پایین برق و کاهش هزینه‌های مرتبط با آن

نوع گاز مصرفی در دستگاه‌های برش لیزر چیست؟

دستگاه لیزر انواع ورق‌ها و لوله‌های فلزی با ضخامت‌های مختلف را برش می‌دهد. برش ضخامت‌های بیشتر ورق نیاز به توان بالاتر دستگاه دارد. همچنین نوع گاز کمکی برای برش لیزر باید متناسب با آلیاژ و ضخامت فلز انتخاب شود. تغییر گاز مصرفی اثر خود را روی کیفیت محصول برش‌خورده و زمان انجام کار خواهد گذاشت. رایج‌ترین گازهای مصرفی در برش لیزر، اکسیژن، نیتروژن و هوای فشرده می‌باشند که درباره آن‌ها بیشتر خواهید خواند.

برش لیزر با گاز اکسیژن

برای ورق‌های فلزی با ضخامت بالا و بخصوص فولادهای کربنی معمولاً از گاز اکسیژن به عنوان گاز کمکی استفاده می‌کنند. هر چه مقدار و میزان اکسیژن بیشتر باشد، توان دستگاه هم افزایش پیدا می‌کند. علت این امر فرایند اکسیداسیون کربن موجود در فولاد است که هنگام برش و بر اثر حرارت ناشی از پرتو لیزر اتفاق می‌افتد و خود باعث بالاتر رفتن حرارت در محل برش می‌شود. در مقابل لبه‌های برش دچار سایش بیشتر و سوختگی شده و البته سرعت انجام برش هم بیشتر می‌شود. اگرچه می‌توانید با روکش کاری و پودر کمی از سوختگی لبه‌ها کم کرد، اما کیفیت محصول نهایی نسبت به برش با گاز نیتروژن پایین‌تر خواهد بود. برش لیزر فلزات رنگین مثل مس، برنج و آلومینیوم و استنلس استیل (فولاد ضد زنگ) با گاز کمکی اکسیژن گاهی باعث تغییر رنگ لبه‌های برش می‌شود.

برش لیزر با گاز نیتروژن

برای برش ورق‌های فلزی با ضخامت کم که نیازی به توان بالای دستگاه نیست و همچنین برای برش فلزات رنگین و بخصوص ورق‌های استیل معمولاً از گاز نیتروژن استفاده می‌شود. پرتولیزر در محل برش فلز را ذوب کرده و گاز نیتروژن بدون واکنش نامطلوب با فلز، مذاب را از محل دور می‌کند. زمانی که از گاز نیتروژن به عنوان گاز کمکی استفاده می‌شود، لبه‌های برش صاف‌تر و بدون زدگی خواهند شد. همچنین گاز نیتروژن می‌تواند تا حدودی خاصیت ضد زنگ به لبه‌های برش بدهد.

برش لیزر با هوای فشرده

هوای فشرده، با داشتن اکسیژن و نیتروژن در ترکیب خود، هم برای انواع فولادهای کربنی و هم برای استنلس استیل قابل استفاده است. البته استیل به دلیل وجود اکسیژن در هوای فشرده اندکی سیاه خواهد شد، اما در کل ضخامت برش نسبت به استفاده از اکسیژن خالص کمتر خواهد شد.

برش لیزر نیتروژن و اکسیژن

برش لیزر استیل

امروزه استنلس استیل به یکی از پرمصرف‌ترین آلیاژهای فولاد تبدیل شده است و به دلیل مزیت‌های بی نظیری همچون ضد زنگ بودن، کیفیت سطحی عالی، قابلیت ماشین کاری و فرم پذیری به یکی از پرکاربردترین آلیاژهای امروزی در صنایع و انواع مصارف عمومی تبدیل شده است. به همین ترتیب برای به کاربردن استنلس استیل ، نیاز به برش، فرم دهی و گاها عملیات ماشین کاری است تا به قطعات مورد نیاز تبدیل شوند. بهترین روش برش استنلس استیل، استفاده از لیزر فلزات است. برش لیزر استیل نیاز به دستگاه‌های مدرن و مهارت اپراتور دارد. با این حال یکی از رایج ترین متریال‌های برش لیزر، استنلس استیل به شمار می‌رود. با توجه به ارزشمندی ورق استیل و زیبایی و جلوه استیل، استفاده از برش لیزر استیل به صرفه تر است زیرا ضایعات کمتری ایجاد میکند و آسیب کمتری به ورق وارد می‌شود. همچنین نیازی به پلیسه گیری نمی‌باشد.

قیمت برش لیزر انواع فلز چگونه تعیین می‌شود؟

قیمت برش لیزری فلزات با در نظر گرفتن ویژگی‌های خاصی محاسبه می‌شود. عواملی که در ادامه معرفی می‌کنیم روی قیمت برش فلزات با لیزر تاثیر می‌گذارد. برای برش انواع فلزات می‌توانید از دستگاه لیزر استفاده کنید اما یقیناً قیمت کار با یکدیگر متفاوت است. اگر تکنولوژی دستگاه لیزر و شرکت واسطه را در نظر نگیریم، قیمت برش فلزات به عوامل زیر بستگی دارد:

 • ابعاد کار: هرچقدر ابعاد صفحه یا پلیت فلزی بزرگ‌تر باشد، قیمت انجام کار هم بیشتر است. برای ورقه‌های بزرگ باید از دستگاه‌های بزرگ‌تر استفاده کرد. جدای از این، زمان روشن بودن دستگاه و میزان مصرف برق هم در ورق‌های بزرگ، بیشتر است.
 • ضخامت ورق فلز: برش لیزر فلزات با ضخامت بیشتر نیاز به پرتو قوی‌تر لیزر دارد. مدت زمانی که چشمی لیزر باید روی هر نقطه از ورق برای برش توقف داشته باشد، با ضخیم‌تر شدن ورق بیشتر می‌شود.
 • آلیاژ فلز: برش فلزات سخت، دشوارتر و زمان‌برتر است. بنابراین اگر آلیاژ فلز شما سخت‌تر شود، قیمت انجام کار هم بیشتر می‌شود.
 • جنس فلز پایه: هر کدام از ورق‌های آهن، استیل، آلومینیوم و گالوانیزه قیمت برش مخصوص به خود را دارند. ظرفیت دستگاه‌ها در برش با ضخامت این ورق‌ها هم متفاوت است.
برش فلزات

برش لیزری فلزات را در کجا انجام دهیم؟

استیل رخ علاوه بر تامین ورق، خدمات برش لیزر، چیدمان بهینه قطعات فلزی و طراحی لیزر فلزات را هم انجام می‌دهد. شما می‌توانید با در نظر گرفتن ابعاد، برش لیزر و جنس ورق، تمامی کارها تا رسیدن به قطعه مورد نیازتان را به استیل رخ بسپارید. خدمات برش لیزر فلزات استیل رخ با کمترین هزینه و بهترین کیفیت و دقت انجام می‌شود. در مجموعه استیل رخ، ورق‌های تا ابعاد 2 متر عرض در 4 متر طول قابل برش هستند و ضخامت ورق‌ها به شرح زیر می‌باشند:

 • آهن (ضخامت تا 15 میلی‌متر)
 • استیل (ضخامت تا 8 میلی‌متر)
 • آلومینیوم (ضخامت تا 4 میلی‌متر)
 • گالوانیزه (ضخامت تا 3 میلی‌متر)

مجموعه استیل رخ یکی از بهترین مراکز خدمات برش لیزر فلزات تهران با سالها تجربه در امور برش فلزات با لیزر و همچنین انجام خدمات صنعتی از قبیل طراحی و نقشه کشی، جوشکاری، خم کاری، پرداخت کاری، آبکاری فلزات و … در خدمت شما عزیزان می‌باشد. استیل رخ بالاترین کیفیت برش را بدون سوختگی و پلیسه تضمین می‌کند. لازم به ذکر است علاوه بر برش لیزر فلزات در تهران آماده انجام خدمات مشتریان عزیز از سراسر ایران می‌باشیم. سفارشات شما پس از تامین ورق و انجام برش لیزر، در سریع‌ترین زمان ممکن به سراسر کشور ارسال می‌شود. برای اطلاع از خدمات ما به وبسایت استیل رخ مراجعه فرمایید و یا برای مشاوره انجام خدمات برش لیزر فلزات با کارشناسان ما در تماس باشید.

با ما تماس بگیرید

شما میتوانید برای مشاوره خدمات برش لیزر و یا ارتباط با کارشناسان مجموعه استیل رخ با شماره 02167265 تماس حاصل نمایید

کارشناسان فروش

خانم گندمی
سرپرست بخش خدمات استیل

09385484847

داخلی 218

02167265

خانم اسماعیلی
کارشناس فروش

09128001606

داخلی 201
02167265

آقای فضلی
سرپرست فروش

09128001606

داخلی 216

02167265

آقای فضلی
سرپرست فروش

09128001606

داخلی 216

02167265

آقای باقری
کارشناس فنی

09385484847

داخلی 205

02167265

خانم سمیرا گندمی
کارشناس فروش

09128001606

داخلی 207

02167265

خانم گندمی
سرپرست بخش خدمات استیل

09385484847

داخلی 218

02167265

آقای فضلی
سرپرست فروش

09128001606

داخلی 216

02167265

اقای باقری
کارشناس فنی

09385484847

داخلی 205
02167265

خانم اسماعیلی
کارشناس فروش

09128001606

داخلی 201
02167265

آقای فضلی
سرپرست فروش

09128001606

داخلی 216

02167265

خانم گندمی
سرپرست بخش خدمات استیل

09385484847

داخلی 218

02167265

مراحل سفارش