ورق استیل ضد اسید چیست؟ + معرفی فولاد مناسب برای محیط اسیدی

ورق استیل ضد اسید

ورق استیل ضد اسید و اصولاً استیل‌های ضد اسید در گروه فولادهای ضد زنگ با مقاومت بالا در برابر خوردگی جای می‌گیرند؛ به همین علت این سؤال مطرح می‌شود که این آلیاژها با استنلس استیل‌های دیگر چه تفاوت‌هایی دارند؟ البته این آلیاژها در خیلی از ویژگی‌های عملیاتی مشابه سایر آلیاژهای استیل هستند و فقط از نظر مقاومت به خوردگی متمایز هستند. همانطور که می‌دانید انواع فولادهای ضد زنگ دارای ویژگی‌هایی هستند که باعث مقاومت در برابر خوردگی و دوام بالای آن‌ها می‌شوند. این گروه از آلیاژها در دما‌های بالا نیز ویژگی‌های خود را حفظ کرده و تا دمای 500 و حتی در مواردی تا 1100 درجه سانتی‌گراد را نیز در شرایط عملیاتی تحمل می‌کنند.

پس ورق استیل ضد اسید علاوه بر مقاومت در برابر خوردگی اسیدی می‌تواند در محیط‌هایی با دمای بیشتر از 500 درجه سانتی‌گراد نیز همچنان خصوصیات خود داشته باشد. بنابراین تنش‌های مکانیکی مجاز در محیط اسیدی منجر به تغییر شکل ورق های استیل ضد اسید نخواهند شد. در ادامه به‌صورت کامل‌تر به معرفی فولاد مناسب برای محیط اسیدی خواهیم پرداخت؛ پس همراه ما باشید.

ورق استیل ضد اسید چیست بررسی ورق‌های استیل ضد اسید و نگاهی به کاربرد آن‌ها

فولاد مقاوم در برابر اسید – بررسی مهم‌ترین ویژگی‌ها

آیا تابه‌حال این سؤال برای شما مطرح شده است که ورق استیل ضد اسید چیست؟ این فولاد‌ها دارای خواصی هستند که باعث می‌شوند آلیاژ مقاومت در برابر اثرات اسید فسفریک و اسید سولفوریک در غلظت‌های مختلف نشان دهند؛ ازاین‌رو استفاده از آن‌ها در محیط‌های شیمیایی امکا‌ن‌پذیر است. همچنین بر اساس استانداردهای رایج صنایع غذایی اگر این نوع از فولاد‌ها با انواع مواد غذایی در تماس باشند، مشکلی به وجود نمی‌آید؛ زیرا مقاومت بالایی در برابر انواع اسیدهای غذایی همچون اسید لاکتیک، آب لیمو یا اسید استیک دارند (فولاد ضد زنگ صنایع غذایی یا فود گرید چیست؟).

کروم، نیکل و تیتانیوم از مهم‌ترین عناصری هستند که در ترکیب آلیاژی ورق استیل ضد اسید به کار می‌روند و هر کدام از آن‌ها ویژگی‌ها و خواص خاصی را به آلیاژ می‌بخشند. حضور کروم به‌منظور بهبود مقاومت به اکسایش، سختی‌پذیری و همچنین خوردگی بسیار ضروری است. فولادهای ضدزنگ اصولاً بیش از  10.5% کروم در ترکیب خود دارند، که باعث ایجاد لایه‌ای غیرفعال شده که مقاومت در برابر اکسید شدن آهن موجود در آلیاژ را سبب می‌شود. نیکل نیز می‌تواند با حضور خود استحکام و مقاومت به خوردگی را افزایش دهد و در بهبود شکل‌پذیری و چقرمگی آلیاژ تأثیرگذار باشد. معمولاً در فولادهای ضد زنگ مرغوب 8 تا 10% نیکل به کار می‌رود.

بیشتر بخوانید :  عوامل موثر بر قیمت ورق استیل در بازار ایران

تیتانیوم نیز عنصری است که می‌تواند میزان اکسیژن و نیتروژن در فولاد را کاهش دهد و به افزایش سختی و چقرمگی کمک کند. درصد تیتانیوم نیز در بازه 0.2 تا 0.6 درصد قرار دارد. با این حال، فولاد ضد زنگ در برابر محیط‌های خورنده 100 درصد نفوذ ناپذیر نیست و در طول زمان و شرایط خاص می‌تواند مستعد خوردگی باشد. البته که میزان خوردگی آن به هیچ عنوان با سایر انواع فولاد قابل مقایسه نیست.

 

استیل 316 استیلی ضد اسید مهم‌ترین ویژگی‌های ورق استیل ضد اسید

بررسی انواع کاربرد فولاد مقاوم در برابر اسید

ورق‌های استیل ضد اسید و سایر محصولات ساخته شده با آلیاژهای ضد اسید، می‌توانند کاربردهای مختلفی داشته باشند و بر اساس شرایط موجود، در محیط‌های متنوعی به کار روند. عمده کاربردهایی که می‌توانید مشاهده کنید تجهیزات و ماشین‌آلات مربوط به صنایع فرآوری است. در واقع اگر محصولاتی در معرض خوردگی قرار داشته باشند و یا در محیط‌های شیمیایی استفاده شوند، می‌توان به‌منظور تولید آن‌ها از ورق استیل ضد اسید بهره برد.

در محیط‌های ساحلی و دریایی مانند سکوهای نفتی نیز شاهد حضور این ورق‌ها خواهید بود. به‌منظور ساخت تجهیزات اشاره شده، استفاده از آلیاژهای استیل ضداسید در ورق، میلگرد و لوله استیل گزینه بسیار ایده‌آلی است. فولاد مقاوم در برابر اسید، به دلیل بهره‌مندی از خواص فیزیکی و شیمیایی منحصربه‌فرد، تبدیل به یکی از برترین آلیاژها به‌منظور ساخت مخازن یا محفظه‌های دیگ بخار شده است و می‌تواند باعث ایجاد استحکام و مقاومت لازم شود. در واقع از این ورق‌ها می‌توان به‌عنوان یک راه‌حل در ساخت تأسیسات در محیط با آلودگی اسیدی یاد کرد.

بیشتر بخوانید :  از چه روشهای عملیات حرارتی در تولید فولاد استفاده می شود؟

فولاد ضد زنگ و ترکیبات شیمیایی – چیزهایی که باید در نظر گرفت

از رایج‌ترین دلایلی که باعث خوردگی ورق استیل می‌شود، می‌توانیم به تماس مداوم با سیالات یا مواد شیمیایی اشاره کنیم. خوردگی به شکل عمومی، در سطح فولاد ضد زنگ بصورت یکنواخت تاثیر خواهد گذاشت و این آلیاژها می‌تواند به طیف وسیعی از مواد شیمیایی پاسخ مناسب دهند. برای انتخاب آلیاژ مناسب فولاد زنگ نزن باید شرایط محیط عملیاتی را در نظر بگیرید. خطرات خوردگی در محیط‌های مختلف متفاوت است و پارامترهای متعددی روی این موضوع تأثیرگذار هستند. در ادامه به‌صورت کامل‌تر به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت؛ پس همراه ما باشید.

 

تهیه ورق استیل ضد اسید لوله فولاد ضد زنگ و ضد اسید

رفتار ورق‌های استیل ضد اسید در برابر اسیدها

به‌طورکلی فولاد ضد زنگ در برابر خوردگی اسیدی بسیار مقاوم است؛ اما بااین‌وجود بر میزان مقاومت، عوامل متعددی تأثیرگذار هستند که از جمله آن‌ها می‌توانیم به گرید فولاد، دمای محیط و غلظت و نوع اسید اشاره داشته باشیم. به مثال‌های زیر توجه کنید:

  • ورق استیل ضد اسید 316 و 317 می‌توانند در برابر اسید فسفریک (مقاومت در تمامی غلظت‌ها) و اسید سولفوریک با غلظت‌های زیر 10 درصد مقاومت کنند.
  • اگر غلظت‌های بالایی از اسید سولفوریک مطرح باشد، می‌توان از فولاد ضد زنگ گرید 904 بهره برد.
  • گرید سری 304L و 430 مقاومت خوبی در برابر اسید نیتریک دارند.
  • در بین تمام اسیدهای رایج اسید هیدروکلریک یک استثنا است و استفاده از آن با اکثر آلیاژهای استیل سازگاری ندارد. آلیاژ 321 به این اسید تاحدودی مقاوم است ولی بهترین گزینه هستلوی نوع B است.

رفتار ورق‌های استیل ضد اسید در برابر محیط‌های خاص

انواع استیل ضد اسید می‌تواند هم در برابر محیط‌های شیمیایی خاص با غلظت بالا و هم در محیط‌هایی با دمای زیاد از خود مقاومت خوبی نشان دهد؛ اما بااین‌وجود درصورتی‌که شرایط محیطی بسیار خورنده باشند، می‌توانند منجر به خوردگی تنشی یا خوردگی بین‌دانه‌ای شوند. محلول‌های کلریدی همچون هیپوکلریت سدیم و محیط‌های دریایی ریسک خوردگی بسیار قوی دارند و باید مراقب آن‌ها بود. آلیاژ 316 با وجود 2 تا 3 درصد مولیبدن در ترکیب خود، یکی از گزینه‌های پیشنهادی برای شرایط دریایی است.

بیشتر بخوانید :  راهنمای محاسبه وزن ورق استیل و مقاطع استنلس استیل

رفتار ورق‌های استیل ضد اسید در برابر مواد آلی

ورق استیل ضد  اسید در برابر مواد آلی مقاومت متفاوتی دارد. فولادهای ضدزنگ سری 300 می‌توانند بهترین عملکرد را در برابر مواد آلی از خود نشان دهند؛ اما بااین‌حال توجه به یک سری از توصیه‌ها ضروری است. این نکات بر اساس عوامل محیطی همچون دما و دردسترس‌بودن اکسیژن با یکدیگر متفاوت هستند. اگر قصد دارید از فولاد ضد زنگ در محیط‌هایی با مواد آلی استفاده کنید، حتماً با یک متخصص مشورت کنید.

ورق های استیل ضد اسید استفاده از ورق‌های استیل ضد اسید در محیط‌هایی با مواد آلی

برای مشاهده قیمت و خرید ورق استیل از فروشگاه آنلاین استیل رخ کلیک کنید

قیمت ورق استیل

سخن آخر

عملکرد عالی و ظاهر فوق‌العاده فولاد ضد زنگ به دلیل وجود لایه محافظی است که ترکبیب کروم موجود در آلیاژ با اکسیژن ایجاد می‌کند. از ورق استیل ضد اسید می‌توان در محیط‌های مختلف شیمیایی بهره برد. قبل از استفاده نیاز است به گرید و شرایط محیط عملیاتی توجه داشته باشید. به‌عنوان‌مثال استیل 316 استیلی ضد اسید یکی از برترین گریدهای مقاوم در برابر خوردگی‌های کلریدی و شرایط دریایی است. با درنظرگرفتن محیطی که فولاد ضد زنگ قرار است در آنجا استفاده ‌شود، می‌توان مقاومت به خوردگی را بهینه کرد و از نتایج طولانی مدت برای سرمایه گذاری خود اطمینان حاصل کنید. این نکته بسیار مهمی است که هنگام تهیه ورق استیل ضد اسید باید به آن توجه داشت. اگرچه این مطلب نقطه شروعی برای آشنایی با استیل ضد اسید ارائه داد، مشاوره با یک متخصص همیشه برای اطمینان از تناسب و ایمنی محصول ایده‌آل توصیه می‌شود. کارشناسان استیل رخ آمادگی دارند در حد توان و با تجربه سال‌ها حضور در بازار استنلس استیل شما را در تامین انواع لوله استیل، ورق و پروفیل استیل و سایر مقاطع و اتصالات استیل یاری کنند. پیشنهاد می‌کنیم از وب‌سایت استیل رخ و مطالب تخصصی متنوع در حوزه فولاد زنگ نزن حتماً بازدید بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره‌ی محصولات سوالی دارید؟ از ما بپرسید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp یکی از کارشناسان را انتخاب کنید