کاربرد ورق استیل دکوراتیو و انواع آن را بشناسید

کاربرد ورق استیل دکوراتیو

ورق‌های استیل به خوبی توانسته‌اند تا بخش قابل توجهی از بازار را به خودشان اختصاص دهند. این ورق‌ها دارای مزایای بسیار زیادی بوده و به دلیل مقاومت به خوردگی و استحکام بالا، طول عمر بالایی دارند. به همین دلیل صنعتگران از آن‌ها به وفور در بخش‌های مختلف استفاده می‌کنند. یکی از بخش‌های صنعت که از نوع خاصی از ورق‌های استیل استفاده می‌کند، صنایع مرتبط با محصولات تزئینی یا دکوراتیو هستند. ورق‌هایی که در این صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند، به عنوان ورق استیل دکوراتیو شناخته می‌شوند. ما در این مطلب قصد داریم تا در خصوص کاربرد ورق استیل دکوراتیو و تمام آن چه که شما از این ورق باید بدانید، صحبت کنیم.

ورق استیل دکوراتیو چیست؟

ورق استیل دکوراتیو را باید نوع خاصی از ورق‌های استنلس‌استیل دانست. این نوع از ورق‌ها در زیر مجموعه ورق‌های استیل یا ورق ضدزنگ شناخته می‌شوند. ورق‌های استیل در اصل نوعی آلیاژ فولاد کم کربن هستند که در آن‌ها از عناصر دیگری مانند نیکل، کروم، منگنز و عناصری دیگر استفاده شده است. هر کدام از این عناصر می‌توانند بر روی خواص، ویژگی‌ها و کاربرد ورق‌های استیل تأثیر بگذارند. ورق‌های استیل دارای مقاومتی بی نظیر در برابر خوردگی، فرسودگی و زنگ زدگی بوده و می‌توانید سالیان درازی از آن‌ها بدون کوچکترین مشکلی استفاده کنید. ضمن این‌که این آلیاژها سطحی درخشان با جلای فلزی جذاب دارند.

از آن جایی که ورق استیل دکوراتیو نیز به نوعی ورق استنلس استیل است، تمامی خواص و ویژگی‌های این آلیاژها را به خود اختصاص داده است. همانطور که از نام آن پیدا است، کاربرد ورق استیل در ساخت مصنوعات تزئینی و محصولاتی با کاربری دکوراسیون می‌باشد، که استفاده از آن می‌تواند باعث هرچه زیباتر شدن فضاهای داخلی و خارجی خواهد شد. امروزه انواع ورق استیل دکوراتیو را به صورت شیت و یا رول در بازار عرضه می‌کنند. همچنین این ورق‌ها پایه تولید انواع لوله و پروفیل استیل است.

بیشتر بخوانید :  انواع ورق استنلس استیل و ویژگی‌های آنها

انواع ورق استیل دکوراتیو از نظر کیفیت ظاهری

بر اساس کاربرد و کیفیت ظاهری ورق استیل دکوراتیو، می‌توان آن‌ها را دسته‌بندی کرد. از مهمترین انواع ورق استیل دکوراتیو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ورق استیل آینه‌ای

ورق استیل آینه‌ای دارای سطحی کاملاً صاف و صیقلی، یکنواخت و براق بوده که به مانند آینه، قابلیت انعکاس نور را دارد. البته میزان صیقلی بودن و قابلیت انعکاس به درجات مختلفی روی سطح ورق با تکنیک‌های پرداخت‌کاری اعمال می‌شود. به همین دلیل کاربرد ورق استیل دکوراتیو آینه‌ای در ساخت مصنوعات تزئینی و دکوراسیون بسیار زیاد شده است. شما می‌توانید به کمک سطح براق و یکدست آن، طراحی‌های هندسی بسیار جذابی ایجاد کرده و از جذابیت آینه‌ای آن در محیط‌های لوکس و شیک استفاده کنید.

کاربرد ورق استیل دکوراتیو در ساخت ساعت

  • ورق استیل مات

اگر علاقه‌ای به بازتاب نور و براق بودن سطح مورد استفاده در فضاهای خود ندارید، می‌توانید از ورق استیل مات استفاده کنید. این نوع از ورق‌ها دارای جذابیت ظاهری بالایی بوده و جزو رایج‌ترین انواع ورق استیل دکوراتیو به شمار می‌روند. یکی از مهمترین مزایایی که باعث شده است کاربرد ورق استیل دکوراتیو مات افزایش پیدا کند، جلوگیری از باقی ماندن اثر انگشت و نیاز به نگهداری زیاد است. به این مورد، عدم جلب توجه خط و خش و قُری و ناصافی ایجاد شده را هم اضافه کنید، تا به خوبی متوجه شوید که ورق استیل مات تا چه اندازه می‌تواند کاربرد داشته باشد. امروزه از این ورق‌ها در فضای لابی‌ها، آسانسورها و بسیاری از مکان‌های عمومی که رفت و آمد در آن‌ها زیاد است، استفاده می‌کنند. کیفیت ظاهری این ورق‌ها در ساخت و ساز حسی مدرن و امروزی ایجاد می‌کند.

  • ورق استیل خش دار

نوع دیگری از انواع ورق استیل دکوراتیو، ورق استیل خش دار است. این سری از ورق‌ها شباهت بسیار زیاد به ورق استیل مات داشته و تفاوت آن‌ها در کیفیت پرداخت سطحی در این ورق است. از این رو در مقایسه با ورق‌های دکوراتیو مات، ورق استیل خش دار، بازتاب کمتری خواهد داشت. از این رو در کاربردهای دکوراتیو و مکان‌هایی که قصد کاربران کاهش بازتاب نور است، این مدل از ورق‌ها، کاربرد بسیار بالایی پیدا کرده‌اند. از سوی دیگر به دلیل کیفیت سطحی و زبری خاصی که دارند، در برابر اثر انگشت و آلودگی‌های محیطی بهتر عمل کرده و می‌توان از ورق استیل خش دار علاوه بر فضاهای داخلی، در فضاهای بیرونی نیز استفاده کرد.

  • ورق استیل طرح‌دار

یکی از ورق‌های استیل دکوراتیو که با بازخورد بسیار مثبت مصرف کنندگان روبرو شده است، ورق استیل طرح‌دار است. همانطور که از نام این ورق‌ها نیز پیدا است، سطح این ورق‌ها دارای طرح‌های مختلف و جذابی هستند که به واسطه روش‌های مختلفی بر روی آن‌ها حک شده است. از این رو کاربرد ورق استیل دکوراتیو طرح‌دار بسیار تنوع پیدا کرده است و می‌توان از آن برای تولید ظروف تزئینی، مجسمه، نما ساختمان و… استفاده کرد. صنعتگران به کمک روش‌های حکامی مختلف می‌توانند طرح‌هایی چوبی، گندمی، اسلیمی، چرمی، ابر و باد و… را بر روی این ورق‌های استیل حک کنند.

  • ورق استیل مشبک

ورق‌های استیل مشبک دارای سوراخ‌هایی بوده که می‌توان آن‌ها را بسته به سفارش مشتری در سایز و اندازه‌های مختلفی پیاده سازی کرد. نام دیگر ورق‌های استیل دکوراتیو مشبک، ورق‌های پانچ است. ورق استیل دکوراتیو مشبک در کنار امکان استفاده در کاربری‌های دکوراتیو، می‌تواند در صنایع مختلف دیگری به عنوان صافی و یا مواد اولیه تولید لوازمی مثل لوازم آشپزخانه و… اشاره کرد. شما به کمک این نوع از ورق‌های استیل، می‌توانید نورپردازی‌های خاص و ویژه‌ای را هم پیاده سازی کنید. با ابتکار و خلاقیت کاربردهای بسیار زیادی را می‌توان برای این نوع از ورق‌ها تصور کرد.

 

  • ورق استیل رنگی

نوع دیگری از انواع ورق استیل دکوراتیو، ورق‌های استیل رنگی هستند. باید به این نکته اشاره کرد که ورق‌های رنگی خود می‌توانند از نوع ورق‌های مشبک، طرح دار، براق و… باشند. اما از آن جایی که تنوع بسیار زیادی در ورق‌های استیل دکوراتیو رنگی وجود دارد، می‌توان آن‌ها را در یک دسته جداگانه قرار داد. از مهمترین ورق‌های استیل رنگی دکوراتیو می‌توان به ورق‌های طلایی، نقره‌ای، مشکی، مسی، آبی، قرمز، دودی و… اشاره کرد.

ورق استیل رنگی از نوع طلایی

بیشتر بخوانید :  انواع پولیش استنلس استیل؛ راهی برای تنوع محصولات استیل

کاربرد ورق استیل دکوراتیو

ورق‌های استیل از نوع دکوراتیو به علت مزایای ویژه خود در صنایع بسیار زیادی کاربرد پیدا کرده‌اند. اما از آن‌ها بیشتر در صنعت ساختمان، مبلمان و خودرو عمومی استفاده می‌شود. از انواع ورق استیل دکوراتیو می‌توان برای نماسازی ساختمان‌ها و بناهای مختلف مانند بانک‌ها، پاساژها، لابی‌ها و… استفاده کرد. البته در این میان باید اشاره کرد که استفاده از این ورق‌ها در آسانسورها نیز به یکی از جذاب‌ترین انتخاب‌ها بدل شده است. برای مثال از ورق استیل دکوراتیو برای ساخت درب، نمای بیرونی و بخش داخلی آسانسور استفاده می‌شود. همچنین از این نوع ورق در تزئینات داخلی واگن‌های قطار، مترو و اتوبوس تا قایق‌های لوکس و کشتی‌ها استفاده می‌شود.

اما این تنها بخشی از کاربرد ورق استیل در صنعت است. از این ورق‌ها همچنین می‌توان برای تولید تجهیزات در صنایعی همچون صنعت مواد غذایی، شیمیایی، دارویی و… نیز استفاده کرد. البته انواع ورق‌های دکوراتیو قابلیت استفاده در آشپزخانه‌های خانگی و صنعتی را نیز دارند و می‌توان از آن‌ها برای تولید انواع لوازم و سرویس آشپزخانه بهره برد.

کاربرد ورق استیل دکوراتیو در ساخت در

گریدهای اصلی ورق استیل دکوراتیو

ورق‌های استیل دکوراتیو در گریدها و آلیاژهای مختلفی در بازار عرضه می‌شوند. این گرید می‌تواند به صورت مستقیم بر روی ویژگی‌های فنی و کاربرد ورق استیل و از طرف دیگر قیمت آن تأثیرگذار باشد. از مهمترین و اصلی‌ترین گریدهای استیل دکوراتیو می‌توان به استیل 304، 316 و 430 اشاره کرد. تفاوت این گریدها از نظر مشخصات و ویژگی‌های فنی بسیار است. ورق استیل 304 و 316 جز ورق‌های استیل آستنیتی هستند که خاصیت مغناطیسی نداشته و آهنربا را به خود جذب نمی‌کند. از این رو به آن ورق استیل نگیر نیز گفته می‌شود. ورق استیل 304 مقاومت به خوردگی خوبی داشته و برای استفاده‌های عمومی انتخاب مطلوب است. ورق استیل 316 مقاومت به خوردگی بیشتری دارد و در محیط‌های با رطوبط بالا و ساحلی بیشتر پیشنهاد می‌شود. در حالی که ورق استیل دکوراتیو با گرید 430 جزو ورق‌های استیل بگیر بوده که قابلیت جذب توسط آهنربا را دارد. ورق 430 ارزان است و قابلیت‌های فنی پایین‌تری دارد.

 

قیمت ورق استیل دکوراتیو

ورق‌های استیل به دلیل استفاده از عناصر گران قیمی مانند کروم، نیکل، مولیبدن و… همواره جز مواد اولیه و فولادهای گران قیمت بازار شناخته می‌شوند. اما باید بدانید که پرداخت هزینه برای تهیه ورق‌های استیل دکوراتیو به دلیل دوام و مزایای زیادی که دارد، کاملاً یک انتخاب مقرون به صرفه خواهد بود. اما در این میان عوامل زیادی باعث ایجاد نوسان در قیمت این ورق‌ها شده است که باعث شده قیمت نهایی آن‌ها به صورت روزانه تغییر پیدا کند.

بیشتر بخوانید :  انواع ورق پانچ، استانداردها و کاربرد‌های آن

هر کدام از این ورق‌ها دارای ویژگی‌ها و قابلیت‌های فنی مشخصی است که استفاده از آن‌ها را در بخش‌های مختلف صنعت، محبوب کرده است. انواع استیل از ترکیبات آلیاژی و فرایندهای متنوع تولیدی بدست می‌آید، از این رو قیمت انواع ورق استیل دکوراتیو با یکدیگر تفاوت دارند. به این مورد همچنین باید نوسانات بازار ارز را هم اضافه کنیم. از آن جایی که بخش قابل توجهی از نیاز بازار کشور از طریق واردات مرتفع می‌شود، هزینه‌های جابه‌جایی، حمل و نقل، گمرک و… باعث شده است تا با تغییر در قیمت ارز، قیمت ورق استیل دکوراتیو نیز تغییر کند.

یکی دیگر از دلایل و فاکتورهای مهم نیز، برند و کارخانه تولید کننده این ورق‌ها است. هر کدام از این کارخانه از دستگاه‌ها و تجهیزات متنوعی برای تولید ورق استیل دکوراتیو استفاده می‌کنند که باعث می‌شود، کیفیت نهایی آن‌ها متفاوت باشد. هرچه ورق استیل دکوراتیو باکیفیت‌تر باشد، قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود. البته در این میان نباید تأثیر میزان حجم مورد نیاز و گرید مدنظر را هم فراموش کنیم.

 

خرید ورق استیل دکوراتیو

حال که با کاربرد ورق استیل دکوراتیو آشنا شدید، شاید قصد داشته باشید تا با خرید ورق استیل دکوراتیو از مزایای آن بهره‌مند شوید. باید اشاره کرد که این ورق‌ها در گریدهای مختلفی موجود بوده که باعث شده در کاربردهای خاصی پیدا کنند. به همین دلیل شما در ابتدا باید بدانید که کدام یک از گریدهای این ورق‌ها می‌تواند نیازهای شما را به خوبی برطرف کند. از سوی دیگر شما باید به خوبی بدانید که چه میزان از ورق استیل دکوراتیو با چه سایز و ضخامتی برای شما مناسب خواهد بود.

برای مشاهده قیمت و خرید ورق استیل از فروشگاه آنلاین استیل رخ کلیک کنید

قیمت ورق استیل

سخن آخر

در نهایت پیشنهاد استیل رخ به شما این است که خرید ورق استیل دکوراتیو خود را در یک مرکز خرید معتبر و شناخته شده انجام دهید. مجموعه استیل رخ با سال‌ها حضور در بازار استیل ایران و به عنوان یک فروشگاه معتبر تضمین خرید را در اختیار شما قرار داده و با تنوع محصول بالایی که دارد نیاز شما را به بهترین نحو پاسخ می‌دهد. شما به کمک کارشناسان ما در استیل رخ می‌توانید بعد از دریافت مشاوره رایگان، ورق استیل دکوراتیو خود را تهیه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره‌ی محصولات سوالی دارید؟ از ما بپرسید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp یکی از کارشناسان را انتخاب کنید