5 کاربرد ورق پانچ شده استیل در ساختمان

کاربرد ورق پانچ

ورق استنلس‌استیل سوراخ‌دار که تحت عنوان ورق پانچ یا ورق مشبک (Perforated Stainless Steel Sheet) نیز شناخته می‌شود‌، دارای کاربردهای فراوانی است و اگر به محیط اطراف خود نگاهی کنید، متوجه موارد استفاده از این نوع ورق‌ها خواهید شد. کاربرد ورق پانچ را می‌توانید بیشتر در انواع وسایل تزئینی و کاربردی همچون نما و پوشش دیوار، حفاظ‌ها، مبلمان شهری و غیره مشاهده کنید. این ورق‌ها با انواع فلزات و آلیاژها ساخته می‌شوند؛ ولی نوع با دوام و پُرکاربرد آن در ساخت‌وساز و صنعت از جنس فولاد ضدزنگ یا استنلس استیل می‌باشد. بسته به کاربردی که این ورق‌ها دارند، اندازه آن‌ها از کوچک تا بزرگ با انواع طرح‌ها برای سوراخ‌کاری استیل تولید می‌شوند. در ادامه اطلاعات گسترده‌تری را درباره این نوع از ورق‌ها به شما ارائه خواهیم داد.

استفاده از ورق پانچ استیل در نمای ساختمانبررسی کاربردهای ورق پانچ

انواع ورق پانچ و کاربردهای آن را بشناسید

ورق استیل پانچ همان‌طور که از نامش بر می‌آید، دارای سطحی پوشیده از سوراخ‌ است. بسته به طرحی که این ورق‌ها دارند، شکل و تعداد سوراخ‌ها و فاصله بین آن‌ها می‌توانند متفاوت باشند. استفاده از این ورق‌ها به کاربردهای مختلف آن‌ها بر می‌گردد که از آن جمله می‌توانیم به ساخت صفحه‌‌های تزئینی، حفاظ، فیلتر و صافی و محافظ اشاره داشته باشیم. کاربرد ورق‌ پانچ به عنوان عنصری زیبا و مدرن در طراحی معماری و ساخت مصنوعات مورد توجه است. به دلیل مزایای ورق پانچ، کاربردهای آن در طیف گسترده‌ای از محصولات مشاهده می‌شود.

ورق‌های سوراخ‌دار یا ورق پانچ استیل تداعی کننده ظاهری مدرن هستند؛ به همین علت می‌توانیم از آن‌ها به‌عنوان عناصر معماری امروزی در فضاهای تجاری و مسکونی یاد کنیم. در کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه، به دلیل رشد جمعیت و افزایش تقاضا برای استفاده از کالای لوکس و مدرن، چنین محصولاتی بیشتر مورد توجه قرار دارند.

تولیدکنندگان به این روندها توجه می‌کنند و بر نوآوری‌های محصول برای برآوردن خواسته‌های مصرف‌کننده تمرکز می‌کنند. این موضوع به رشد بازار ورق پانچ فولاد زنگ نزن کمک می‌کند. انواع مختلفی از ورق‌های پانچ استیل وجود دارند و هر کدام را می‌توان برای کاربرد خاصی در طراحی معماری و طراحی محصولات استفاده کرد. در ادامه به انواع و کاربرد ورق پانچ خواهیم پرداخت؛ پس همراه ما باشید.

مهم‌ترین کاربردهای ورق پانچ در ساخت‌وساز که باید بشناسید

ورق فولادی ضدزنگ مشبک یا پانچ در ساخت‌وساز کاربردهای متنوعی دارد. به‌عنوان‌ مثال می‌توان با کمک آن پارتیشن تزئینی که به‌منظور جداسازی فضاهای داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرند، را تولید کرد. مهم‌ترین مزیتی که باعث شده است کاربردهای انواع آلیاژ استیل با دوام نیز افزایش پیدا کنند این بوده که نگهداری از فولاد ضدزنگ نسبتاً آسان است و می‌تواند باعث ایجاد یک ظاهر جذاب و شیک شود.

بیشتر بخوانید :  جدول اندازه لوله‌های استنلس استیل براساس ASME- B36.19

اگر می‌خواهید از این ورق‌ها برای کاربردهای گوناگون به درستی استفاده کنید، نیاز است تعداد سوراخ‌ها و البته اندازه و فاصله آن‌ها را نیز متناسب با نیاز تعریف کنید. سوراخ‌های موجود در ورق پانچ غالباً در چیدمانی 60 درجه نسبت به هم قرار گرفته‌اند تا از این طریق بتوانند ساختاری همگون و با استحکام ایجاد کنند. حالا به چند مورد از انواع کاربرد ورق پانچ اشاره می‌کنیم!

کاربرد اول: کاربرد ورق پانچ در تولید صفحه‌های فلزی سوراخ‌دار

همان‌طور که اشاره کردیم کاربرد ورق پانچ به عنوان یک عنصر کاربردی و تزئینی است و می‌تواند برای صفحه‌ها و پارتیشن‌های جداکننده دو ویژگی ایمنی و زیبایی را با یکدیگر ترکیب کند و باعث ایجاد نتیجه فوق‌العاده‌ای شود. شکل، اندازه و فاصله سوراخ‌ها بستگی به تراکم الگوی مورد نظر دارد. از این پنل‌ها می‌توان در مکان‌های مختلف بهره برد که مهم‌ترین آن‌ها شامل زمین‌های بازی، پارک‌ها و فضاهای داخلی اداری می‌شوند.

ازآنجایی‌که این ورق‌ها بسیار تطبیق‌پذیر هستند، از صفحه‌های تولیدی می‌توان در نمای ساختمان نیز بهره برد. همچنین به‌کار بردن این پنل‌ها در ساختمان‌ها که باعث کاهش تلفات حرارتی می‌شوند، هزینه‌های انرژی را صرفه‌جویی کرد؛ در حالی که شرایط عبور بخشی از نور خورشید را فراهم می‌آورند. ورق‌های فلزی سوراخ‌دار علاوه بر استحکام بالا، انعطاف‌پذیری خوبی نیز دارند؛ به همین علت می‌توانند از آن‌ها در ساخت سطوح دارای انحنا نیز استفاده کرد.

استفاده از ورق پانچ در بالکن و نمای ساختماناستفاده از ورق پانچ در بالکن و نمای ساختمان

کاربرد دوم: کاربرد ورق پانچ به‌عنوان روکش فلزی مشبک

ورق استیل پانچ به دلیل ایجاد خاصیت آکوستیک (جذب صدا) و همچنین قابلیت خوب تهویه، انتخاب مناسبی برای روکش دیوار است. ورق استیل مشبک با محیط‌زیست سازگاری بسیار بالایی دارد؛ ازاین‌رو می‌توان نسبت به بازیافت آن اقدام کرد. ایجاد نماهای جذاب و متنوع از دیگر مزایای این روکش‌های فلزی است. ازآنجایی‌که این روکش‌ها قابلیت پیاده سازی طراحی‌های منحصربه‌فرد را دارند، مشتریان می‌توانند نسبت به سفارشی‌سازی آن‌ها اقدام کنند و انواع طرح‌های پیچیده را به کمک برش لیزر بر روی این صفحات پیاده کنند.

استفاده از این روکش‌ها در مکان‌های مختلفی امکان‌پذیر است که مهم‌ترین آن‌ها شامل پوشش ستون‌ها، راه‌پله‌ها و همچنین نمای ساختمان‌ها و دیوارهای حفاظتی می‌باشد. به دلیل جذابیت بصری، این روکش‌ها انتخاب مناسبی برای ساخت سردر و نمای مراکز تجاری و صنعتی هستند. از کاربردهای تزئینی نیز می‌توانیم به مبلمان فضای باز، سایه‌بان و کیوسک اشاره کنیم. به تطبیق‌پذیری بالای روکش استیل سوراخ‌دار می‌توان از آن به‌منظور تولید فنس و حصار نیز بهره برد که در ادامه توضیح داده خواهد شد.

بیشتر بخوانید :  آزمون‌های خواص مکانیکی ورق استیل

استفاده از ورق پانچ به عنوان روکش فلزی مشبکاستفاده از ورق پانچ به عنوان روکش فلزی مشبک

کاربرد سوم: کاربرد ورق پانچ در سقف فلزی با ورق پانچ

به سومین کاربرد ورق پانچ می‌رسیم که به استفاده از این نوع ورق‌ها در ساخت سقف در مکان‌های عمومی اختصاص دارد. آلیاژهای استیل مورد استفاده در تولید سقف‌ها، غیرقابل‌احتراق هستند و گرید‌های مختلفی از آن تحت عنوان استیل نسوز تا بالای 1000 درجه سانتیگراد نسبت به حرارت مقاومت نشان می‌دهند و خواص خود را حفظ می‌کنند. این ورق‌ها را می‌توان در اندازه‌ها و اشکال مختلف پانچ و سوراخ کرد.

تمامی این دلایل در کنار زیبایی و جذابیت بصری استیل، باعث شده‌اند ورق استیل گزینه مناسبی برای تولید سقف‌های فلزی باشد. ازآنجایی‌که این سقف‌ها در برابر خوردگی مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند، می‌توان آن‌ها را حتی در فضاهای خارجی ساختمان‌ها به کار گرفت. از دیگر مزایای ورق پانچ در سقف می‌توانیم به وزن پایین و استحکام بالای آن اشاره کنیم.

تولید سقف فلزی با کمک ورق پانچتولید سقف فلزی با کمک ورق پانچ

کاربرد چهارم: کاربرد ورق پانچ در ساخت فنس و حصار فلزی پانچ شده

کاربرد دیگری که می‌توانیم از انواع ورق پانچ برای شما نام ببریم، ساخت فنس و حصار فلزی است. به دلیل نوع طراحی، این ورق‌ها می‌توانند به‌خوبی تنظیم جریان هوا و دما را انجام دهند. استفاده از این حصارها برای کاهش صدا نیز مناسب‌ است و پیشنهاد می‌شود.

از دیگر مزایای این حصارها می‌توانیم به جذابیت ظاهری و دوام بالا به همراه افزایش بهره‌وری انرژی اشاره داشته باشیم. حصارهایی که با کمک ورق پانچ ساخته می‌شوند سبک، مستحکم، بادوام و همچنین قابل‌بازیافت هستند. به تمام موارد ذکرشده، امکان نصب آسان را نیز اضافه کنید؛ پس نتیجه می‌گیریم این حصارها برای پروژه‌های معماری بسیار ایده‌آل هستند.

فنس و حصار ساخته شده از ورق پانچفنس و حصار ساخته شده از ورق پانچ

کاربرد پنجم و نهایی: کاربرد ورق پانچ در تولید پانل نرده‌های فلزی برای راه‌پله و بالکن

به آخرین کاربرد ورق پانچ می‌رسیم. از ورق استیل مشبک می‌توانیم به‌عنوان یک عنصر همه‌کاره یاد کنیم که در برابر خوردگی مقاومت بالایی دارد و ضمن داشتن استحکام قابل توجه جذابیت ظاهری آن بسیار چشم‌نواز است. این پانل‌ها را می‌توان در مکان‌های مختلفی به کار گرفت که یکی از آن‌ها گزینه‌هایی همچون نرده‌ها هستند. این ورق‌ها به خوبی میتوانند به عنوان صفحه محافظ در نرده استیل نقش بازی کنند. این پانل‌ها با داشتن استحکام مناسب ایمنی لازم را ایجاد کرده و از طرف دیگر با طرح‌های متنوعی که دارند نتیجه‌ای زیبا داشته و به‌عنوان عنصری تزئینی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. علاوه بر نوع ساده ورق پانچ استیل، برای ساخت نرده‌های اسیل می‌توان از ورق‌هایی که با برش لیزر بصورت مشبک در می‌آیند نیز استفاده کرد. خیلی از طراحان معمار از این خصوصیت برای ایجاد نمایی متفاوت و منحصر به فرد در نرده های بالکن و یا راه‌پله‌های اکسپوز استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید :  چگونه عمر اتصالات استنلس استیل را طولانی تر کنید

تولید نرده‌های فلزی با کمک ورق پانچتولید نرده‌های فلزی با کمک ورق پانچ

 

معرفی انواع ورق پانچ

برای معرفی انواع ورق پانچ باید به دسته‌بندی‌های مختلف نگاهی انداخت. در واقع عوامل مختلفی وجود دارند که می‌توانند باعث طبقه‌بندی این ورق‌ها به انواع گوناگون شوند. به‌عنوان‌مثال می‌توان ورق‌های فلزی سوراخ‌دار را بر اساس شکل سوراخ به انواع متنوعی تقسیم‌بندی کرد که شامل گرد، مربع، شکاف‌دار، شش‌ضلعی، تزئینی، مستطیلی، بیضی، کشویی، گشنیز، لوزی و ستاره‌دار می‌شوند. همچنین طبقه‌بندی آن‌ها بر اساس جنس ورق و اندازه و چیدمان سوراخ‌ها نیز امکان‌پذیر است.

بیشتر بخوانید: مقایسه ورق پانچ استیل در مقابل توری لوزی کششی

انواع ورق پانچانواع مختلف ورق پانچ و کاربردها

برای مشاهده قیمت و خرید ورق استیل از فروشگاه آنلاین استیل رخ کلیک کنید

قیمت ورق استیل

سخن آخر

استفاده از ورق پانچ در مکان‌های مختلف می‌تواند مزایای زیادی را با خود به همراه داشته باشد. به‌عنوان‌مثال این ورق‌های استنلس استیل سازگار با محیط زیست بوده و دارای قابلیت بازیافت هستند و با استفاده از آن می‌توان در مصرف انرژی تا مقدار بسیار زیادی صرفه‌جویی کرد. برای اینکه از یک طراحی متمایز و منحصر به فرد بهره‌مند شوید، این ورق‌ها گزینه‌ای مناسب هستند. در این مطلب سعی کردیم به معرفی 5 کاربرد ورق پانچ بپردازیم که شامل تولید نرده، فنس و حصار، پانل و پارتیشن، سقف و روکش تزئینی می‌شوند؛ پس اگر به دنبال یک ماده با دوام، مستحکن و مقاوم در برابر خوردگی هستید، ورق پانچ مناسب‌ترین گزینه خواهد بود.

مجموعه استیل رخ با سال‌ها تجربه در تامین کالای استنلس استیل و ارائه خدمات فنی استیل آمادگی دارد تا شما را در این زمینه‌ها یاری نماید. ما هم می‌توانیم انواع ورق استیل، ورق پانچ استیل را برای شما تامین کنیم و هم می‌توانیم در زمینه طراحی و اجرای برش با دستگاه برش لیزر ورق در خدمت شما باشیم. پیشنهاد می‌کنیم از بخش تامین محصولات و خدمات در وب‌سایت استیل رخ بازدید کرده و برای مشاوره با کارشناسان ما در تماس باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره‌ی محصولات سوالی دارید؟ از ما بپرسید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp یکی از کارشناسان را انتخاب کنید