استنلس استیل سری 200

استیل استنلس 200

فولادهای ضد‌زنگ در انواع مختلف و با ساختارهای متنوعی تولید می‌شوند. از جمله مهم‌ترین فولادهای ضدزنگ موجود در بازار می‌توان به استنلس استیل سری 200 اشاره کرد. این محصولات با داشتن ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود به انتخاب اول خیلی از کاربران در بسیاری از کاربردهای استیل تبدیل شده است. در این مطلب قصد داریم شما را با مواردی همچون ویژگی‌های کلی و موارد مصرف استنلس استیل سری 200 آشنا کنیم؛ بنابراین ادامه متن را از دست ندهید، البته در انتهای متن نیز به بررسی جدول آلیاژی سری 200 می‌پردازیم.

آشنایی با استنلس استیل سری 200

استنلس استیل سری 200 به‌عنوان یکی از خانواده‌های فولاد زنگ نزن شناخته می‌شود. این آلیاژهای ورق استیل از نوع آستنیتی به شمار می‌آیند و در برابر خوردگی مقاومت مناسبی دارند. دلیل این امر به وجود مقدار کروم در ترکیب فولادهای مذکور ارتباط دارد؛ درحالی که میزان نیکل در این آلیاژها ناچیز است. گاهی اوقات این آلیاژها را با نام فولاد ضدزنگ کروم منگنز (CrMn) نیز می‌نامند.

روش تولید گرید 200فرایند تولید استیل استنلس سری ۲۰۰

استیل آستنیتی چیست؟

استنلس استیل ها بر اساس ریز ساختار کریستالی طبقه بندی می شوند. استیل آستنیتی دارای ساختار کریستالی مکعبی وجوه پر است (FCC) که میزان بالایی از کروم (16 تا 20 درصد) و نیکل (7 تا 20 درصد) در آلیاژ خود دارد. استیل آستنیتی فاقد خواص مغناطیسی است و اصطلاحاً نگیر می باشد. استیل های آستنیتی مقاومت بالایی در برابر گرما دارند و ساختار خود را تا دمای 475 درجه سانتیگراد حفظ می کنند. بهمین دلیل گزینه مناسبی برای عملیات حرارتی نیستند.

در عوض استیل آستنیتی خاصیت چقرمگی و شکل پذیری بالایی دارد و از این نظر برای ساخت لوله، کویل، اتصالات و فلنج ها گزینه ایده آلی محسوب می شوند. میزان بالای کروم در استیل آستنیتی مقاومت آن را در برابر خرودگی بالا می برد. خصوصا این خاصیت در مورد استیل آستنیتی سری 300 بسیار مطلوب است.

استیل آستنیتی به دو دسته استنلس استیل سری 200 و سری 300 تقسیم می شوند. در استنلس استیل سری 200 میزان نیکل نسبت به سری 300 پایین تر بوده و با منگنز و نیتروژن جایگزین شده و طبعاً مقاومت آنها در برابر خوردگی در مقایسه با سری 300 کمتر است. اما از آنجا که نیکل عنصر گران قیمتی است استنلس استیل سری 200 در مقایسه با سری 300 بمراتب به صرفه تر بوده و در مواردی که از بابت خوردگی نگرانی وجود ندارد نظیر محیط های کم رطوبت، گزینه مناسبی محسوب می شود.

بیشتر بخوانید :  آنچه باید در مورد ماشین کاری میلگرد استیل بدانید

استیل آستنیتی یک آلیاژ کم کربن است بهمین دلیل برای جوشکاری مناسب است.

معرفی گرید استنلس استیل 200

به‌طورکلی برای معرفی استنلس استیل سری 200  باید بگوییم که فولادهای ضدزنگ آستنیتی شامل دو گروه اصلی یعنی سری 200 و سری 300 هستند. فولادهای آستنیتی به داشتن ساختاری مکعبی، شناخته می‌شوند و با فولادهای فریتی از نظر ساختاری تفاوت دارند. اما وجه تمایز اصلی استنلس استیل سری 200 نسبت سایر فولادهای ضدزنگ کاهش و حذف عنصر گران‌قیمت نیکل و جایگزینی آن با منگنز و نیتروژن است. این ترکیب آلیاژی علاوه بر مقاومت مناسب به خوردگی باعث افزایش استحکام و از همه مهم‌تر کاهش قیمت این سری از استیل می‌شود. امروزه از این آلیاژ برای تولید لوله استیل که برای تولید نرده استیل به کار می‌رود زیاد استفاده می‌شود.

روش تولید استنلس سری 200

در سال‌های ابتدایی تولید استنلس استیل از نیکل متداول‌ترین عنصر برای ساخت این آلیاژها بود؛ اما پس از جنگ جهانی دوم به علت کمبود نیکل در سراسر جهان و قیمت بالای آن، نیتروژن جای این عنصر را در تولید استنلس استیل سری 200 گرفت. همانطور که اشاره شد امروزه برای تولید این آلیاژها به جای نیکل از منگنز استفاده می‌شود. نیتروژن افزوده شده به آلیاژ نیز یک ساختار مکعبی روبه‌مرکز ایجاد می‌کند، اما نیتریدهای مضر کروم را به همراه خواهد داشت و تخلخل ناشی از گاز را افزایش می‌دهد. افزودن منگنز اجازه می‌دهد تا امکان اضافه شدن نیتروژن بیشتری به طور ایمن وجود داشته باشد، اما نیکل نمی تواند به طور کامل از آلیاژ حذف شود. استنلس استیل سری 200 در نتیجه با محتوای نیتروژن و منگنز مشخص می‌شوند. روش تولید گریدهای سری 200 تفاوت چندانی با روش تولید گرید 300 ندارد و تقریباً مشابه است.

بیشتر بخوانید :  تفاوت استنلس استیل 304 و 316

تولید و تقاضا برای فولادهای ضدزنگ با محتوای نیکل کم، در دهه 80 میلادی با افزایش قیمت نیکل افزایش یافت. این امر منجر به توسعه افزایش تولید عمده این سری از استیل در هند شد. آسیا اکنون منبع اصلی تولید و مصرف کننده اصلی این خانواده از فولادها است.

بیشتر بخوانید: اهمیت نیکل در صنعت استنلس استیل

ویژگی استنلس استیل سری 200این محصولات در برابر خوردگی مقاومت بالایی دارند.

ویژگی‌‌های فولادهای ضد زنگ سری 200

استنلس استیل سری 200 نسبت به استنلس استیل سری 300 دارای مقاومت و استحکام بالاتری در محیط‌هایی با دمای پایین بوده و همین‌طور مقاومت این محصولات در برابر ضربه‌های فیزیکی فوق‌العاده مناسب است. دلیل این امر را می‌توان به وجود نیتروژن بالا در این سری از آلیاژها (به‌عنوان یک عامل تقویت‌کننده) مرتبط دانست.

اگرچه این سری از استیل‌ها در برابر خوردگی مقاوم هستند، اما سری 200 توانایی کمتری نسبت به سری 300 برای محافظت در برابر خوردگی حفره‌ای دارد. این امر در محیط‌های ساحلی که رطوبت و کلر بالایی دارند تشدید می‌شود. سری 200 همچنین مقاومت کمتری برای محافظت در برابر انواع خوردگی شکافی دارد که ناشی از تماس مداوم سیالات و محیط‌های اسیدی است.

در مجموع فولادهای آستنیتی گرانتر از همتایان فریتی خود هستند، اما جالب است بدانید که به دلیل محتوای نیکل کمتر سری 200 از استنلس استیل‌ها دارای قیمت پایین‌تری نسبت به استنلس استیل‌های سری 300 هستند. یکی دیگر از ویژگی‌های استنلس استیل سری 200 در مقایسه با فولادهای ضد زنگ سری 300، این است که مغناطیسی نیستند زیرا در گروه فولادهای آستنیتی قراردارند. فولادهای سری 200 از شکل پذیری و چقرمگی کمتری نسبت به گریدهای سری 300 برخوردارند، اما با افزودن مس می‌توان این ویژگی را بهبود بخشید.

کاربرد استنلس استیل سری 200

اگر بخواهیم به کاربرد استیل سری 200 اشاره کنیم، می‌توان مواردی همچون تولید ماشین لباسشویی و ظرف‌شویی، تولید کارد، چنگال و سایر وسایل آشپزی و برخی تجهیزات صنایع غذایی، تولید مخازن آب داخلی، استفاده در زمینه تولید محصولات تزئینی و دکوراتیو در معماری داخلی و همچنین استفاده در تولید برخی از قطعات خودرو نام برد.

بیشتر بخوانید :  موتور سیکلت استیل-راید، سواری به سوی آینده

کاربرد استیل 200استیل استنلس در صنایع متنوعی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

جدول آلیاژی استیل سری 200

جدول آلیاژي از مهم‌ترین مواردی به شمار می‌آید که می‌توانید به کمک آن درک بهتری از استنلس استیل سری 200 داشته باشید. در این بخش جدول آلیاژی مدنظر را برای چند نمونه از انواع آلیاژهای استیل سری 200 در مقایسه با آلیاژ 304 که پرمصرف‌ترین گرید استیل است ارائه کرده‌ایم تا بتوانید با ترکیب کلی آن‌ها آشنا شوید.

AISI UNS Cr Ni Mn N Cu
304 S30400 18.0-20.0 8.0-10.5 2.0 max. 0.10 max.
201 S20100 16.0-18.0 3.5-5.5 5.5-7.5 0.25 max.
202 S20200 17.0-19.0 4.0-6.0 7.5-10.0 0.25 max.
204 Cu S20430 15.5-17.5 1.5-3.5 6.5-9.0 0.05-0.25 2.0-4.0
205 S20500 16.5-18.0 1.0-1.75 14.0-15.5 0.32-0.40

برای مشاهده قیمت لوله استیل و سفارش نرده استیل از فروشگاه آنلاین استیل رخ بازدید کنید

فروش و نصب نرده استیل

سخن پایانی

استنلس استیل سری 200 را می‌توان یکی از پرکاربردترین انواع استنلس استیل دانست. این گروه از آلیاژهای استیل‌ به دلیل خصوصیات و ویژگی‌های مطلوب در کنار قیمت مناسب روزبه‌روز بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند. به همین دلیا متخصصین فولاد در جهان به دنبال توسعه آلیاژهای جدیدی از این خانواده هستند. از این آلیاژها در صنایع مختلفی استفاده می‌شود. اهمیت این استیل در صنایعی همچون ساخت وساز و تولید تجهیزات مخازن آب به‌وضوح قابل‌مشاهده است.

مجموعه استیل رخ با سال‌ها تجربه و فعالیت در حوزه استنلس استیل در بازار ایران آمادگی دارد برای تامین لوله استیل سری 200 و سایر اقلام این گروه از فولادهای ضدزنگ مثل پروفیل استیل در خدمت شما باشد. این مجموعه همچنین آماده ارائه انواع خدمات تکمیلی در زمینه استیل است. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر کافی است از وب‌سایت استیل رخ بازدید کنید و با با کارشناسان ما تماس بگیرید تا شما عزیزان را یاری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره‌ی محصولات سوالی دارید؟ از ما بپرسید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp یکی از کارشناسان را انتخاب کنید