صفحه برش و فرز استیل چیست؟

صفحه برش

در صنایع فلزی از دستگاه‌ها و ابزارهای مختلفی بهره گرفته می‌شود که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توانیم به صفحه برش و فرز استیل اشاره داشته باشیم. در واقع می‌توان این‌طور بیان کرد که استفاده از صفحات برش یا صفحه فرز به کمک دستگاه فرز دستی یک گزینه ایده‌آل برای اکثر صنعت‌گرانی است که با فلزات سر و کار دارند. با توجه به تنوع دامنه مصرف این ابزار انتخاب نوع صفحه سنگ با توجه به مواد فلزی که قرار است سنگ زده شود بسیار مهم است. نوع صفحه، کیفیت ذرات سنگ، نوع ابزار سنگ زنی باید با ماده‌ای که سنگ می‌زنیم، هماهنگ باشد.

سنگ‌زنی و برش‌کاری فلزات از کاربردهای این دستگاه‌ها به شمار می‌روند و می‌توان از آن‌ها به‌منظور برداشتن و حذف مواد از سطوح فلزی بهره برد. در این مطلب قصد داریم به بررسی این سؤال بپردازیم که صفحه برش چیست و هنگام انتخاب آن به چه پارامترهایی باید توجه داشته باشیم؟ پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

صفحه برش چیستانطباق صفحه برش و فرز استیل

هنگام انتخاب صفحات برش به چه پارامترهایی توجه کنیم؟

هنگام انتخاب انواع صفحه سنگ باید به پارامترهای مختلفی توجه کرد. در واقع از این صفحات برای برش دادن فلزات و سنگ‌زنی سطوح استفاده می‌شوند؛ به همین علت هنگام انتخاب مناسب‌ترین صفحه سنگ باید پارامترهایی همچون نوع صفحه، کیفیت و جنس دانه، اندازه صفحه و … را مورد بررسی قرار داد. در ادامه به‌صورت کامل این عوامل کلیدی را تشریح خواهیم کرد تا به سؤالات شما پاسخ داده شود.

انتخاب صفحات فرز بر اساس نوع اتصال صفحه (T1/T27)

در فرزهای دستی برای برش دادن فلزات و سنگ‌ها می‌توان از دو نوع صفحه استفاده کرد که شامل گزینه‌های زیر می‌شوند:

  • صفحه مخصوص برش نوع 1: به این صفحات، صفحه تخت نیز می‌گویند. به‌منظور برش‌کاری‌های عمومی فلزات می‌توان از صفحه برش نوع 1 یا T1 استفاده کرد. این صفحات به‌صورت مسطح طراحی شده‌اند و در محل اتصال به دستگاه فرز کاملاً تخت هستند؛ به همین علت از این قابلیت برخوردار می‌باشند تا عمق برش بیشتری را ایجاد کنند. به‌طورکلی به‌منظور ایجاد برش‌های عمیق می‌توان از صفحه T1 بهره برد. اکیداً توصیه می‌شود برای کاربردهای معمولی از صفحه برش نوع 1 استفاده شود.
  • صفحه مخصوص برش نوع 27: این صفحات نیز تخت هستن ولی در مرکز صفحه و محل اتصال به فرز فرورفتگی دارد. کاربرد صفحات برش T27 با نوع قبلی کمی متفاوت است. این نوع از صفحات دارای مرکز فرورفته هستند؛ ازاین‌رو آن‌ها را می‌توان در گوشه‌ها، برآمدگی‌ها و جاهایی استفاده کرد که محدودیت فضای کار فرز وجود دارد. کاربرد این صفحات برای برش منحنی‌های باریک و محل‌هایی با دسترسی سخت است. طراحی صفحات T27 به‌گونه‌ای صورت گرفته است تا اپراتور بتواند سخت‌ترین سطوح را برش دهد و از لحاظ دید نیز مشکلی نداشته باشد.
بیشتر بخوانید :  لوله درزجوش یا لوله درزدار استیل چیست؟

سنگ استیل برنکات مهم هنگام انتخاب صفحات برش

انتخاب صفحات برش بر اساس کیفیت دانه صفحه

در میان دانه‌های ساینده، رایج‌ترین دانه‌ای که در ساخت صفحه برش مورد استفاده قرار می‌گیرد، اکسید آلومینیوم است. این دانه ساینده نرخ برش سریعی و طول عمر بالایی دارد. با کمک ذرات ساینده اکسید آلومینیوم می‌توان یک برش سریع و صاف را ایجاد کرد. همچنین کنترل آسانی را به کاربر خواهد داد. از دانه‌های اکسید آلومینیوم می‌توان برای سنگ‌زنی فولاد زنگ نزن، فولاد سخت، آهن و همچنین سایر فلزات بهره برد.

بیشتر بخوانید: استیل و آهن چه تفاوت هایی دارند؟

انواع صفحه سنگتوجه به کیفیت دانه صفحه

انتخاب صفحات برش بر اساس ضخامت صفحه

افرادی که از صفحات برش برای فرز استیل بهره می‌برند، باید به نکات گوناگونی توجه خود را معطوف کنند. ضخامت صفحه در برش استنلس استیل یکی از مهم‌ترین پارامترها است. صفحات برش در اندازه‌های مختلف تولید می‌شوند و صنایع بر اساس نیازهایی که دارند، می‌توانند نسبت به انتخاب گزینه ایده‌آل خود اقدام کنند. در واقع از ضخامت به‌عنوان مهم‌ترین عاملی یاد می‌شود که هنگام انتخاب صفحه برش مناسب برای فولاد ضدزنگ باید به آن توجه داشت. اگر به دنبال برش عمومی فولاد ضد زنگ هستید، می‌توانید از صفحاتی بهره ببرید که ضخامتی بین 1 تا 1.6 میلی‌متر دارند.

اگر به دنبال برش فلزات سخت و آلیاژهای استیل سخت هستید، می‌توانید از صفحه برش با ضخامت‌های نازک یا فوق نازک استفاده کنید. اندازه استاندارد این صفحات فوق نازک یک میلی‌متری و یا 0.045 اینچی می‌باشد. صفحات برش نازک باعث براده برداری مواد کمتری در مدت‌زمان کوتاه‌تر می‌شوند؛ پس به این ترتیب برش‌های سریع و تمیزتری را ارائه می‌کنند. پیشنهاد می‌شود برای برش ورق استیل و مقاطع نازک استیل از صفحه با ضخامت 0.8 تا 1 میلی متر استفاده شود و برای برش مقاطع و قطعات ضخیم استیل از صفحه با ضخامت 1.6 تا 2.5 میلیمتر استفاده شود.

اصلی‌ترین مزیت استفاده از صفحات برش نازک این است که گرمای کمتری تولید می‌کنند و احتمال تغییر رنگ سطح استیل را به کمترین میزان خود می‌رسانند. لازم به ذکر است سنگ فرز استیل دارای ضخامت بسیار کمی است و می‌تواند در مقایسه با سایر انواع صفحه دوام و طول عمر بیشتری دارد.

بیشتر بخوانید :  تفاوت برش لیزر و پلاسما فلزات

بررسی انواع صفحات برش فرز

در این بخش قصد داریم به معرفی انواع صفحه برش فرز بپردازیم. صفحات برش دارای انواع مختلفی هستند و هرکدام از آن‌ها برای کاربردهای خاص و مواد گوناگونی تعریف شده‌اند. در لیست زیر می‌توانید با برخی از انواع صفحات آشنا شوید:

  • صفحه استیل بر: سنگ استیل بر در مقایسه با سایر انواع صفحه برش ضخامت کمتری دارد؛ به‌گونه‌ای که حداکثر میزان ضخامت آن به 2 تا 2.5 میلی‌متر می‌رسد. به‌منظور برش انواع فولاد سخت نیز می‌توان از این گزینه بهره برد. با توجه به مقاومت فولاد ضد زنگ در برابر انواع خوردگی و زنگ زدگی که ناشی از ترکیب کروم در این آلیاژها است؛ باید به جوانب فنی حین عملیات ساخت و تولید استیل دقت کنیم تا باعث اختلال در این خاصیت مهم استیل نشویم. برای جلوگیری از آلوده شدن سطح استنلس استیل، حتماً از صفحه برش مخصوص استیل و سنگ فرز استیل استفاده کنید.
  • صفحه برش آلومینیوم: برش آلومینیوم که فلزی سبک وزن است و ظاهراً باید ساده باشد با چالش‌ها و مشکلاتی روبرو است! . آلومینیوم نقطه ذوب پایینی دارد و مقاوم در برابر سایش آن بالاست. بنابراین، برش آلومینیوم نیازمند صفحه برش خاص خود است که دوام بیشتری داشته باشد و بای این منظور کارآمد باشد. صفحه برش آلومینیوم با مخلوط دانه‌های ساینده سیلیکون کاربید و اکسید آلومینیوم ساخته می‌شوند.
  • صفحه برش فولاد: برش فولاد معمولی و انواع آهن از برش استنلس استیل و آلومینیم آسان‌تر است. به‌منظور برش دادن مواد فولادی، صفحه آهن بر یک انتخاب ایده‌آل است. پیشنهاد می‌شود از صفحات با ضخامت کم و در حدود 1 تا 1.8 میلی‌متر برای برش فولاد معمولی استفاده کنید. قطر این صفحات متفاوت بوده و نوع رایج آن معمولا 180 میلی‌متر است.
  • صفحه برش فلزات سخت: برش فلزاتی مانند تیتانیوم، فولاد سخت شده و آلیاژهای نیکل به صفحه برش‌هایی با دوام بالا و قدرت زیاد نیاز دارد. صفحات برش سرامیکی اسن قابلیت را دارند که فلزات سخت را برش دهند. صفحه برش‌های سرامیکی در ترکیب دانه‌های ساینده خود کریستال‌های سرامیکی هستند که به نوعی خود تیز شونده می‌باشند. سرعت برش و نرخ براده‌برداری این صفحات سرامیکی بسیار بالاست. از این صفحات برای برش استیل نیز استفاده می‌شود.
  • صفحه پروفیل بر: یکی از کاربردی‌ترین صفحات برش که روزانه به‌وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد، صفحه پروفیل بر است. همان‌طور که از نام این محصولات مشخص است، می‌توان از آن‌ها در جهت برش مقاطع مختلف و پروفیل‌ها بهره برد. ساخت مصنوعاتی از قوطی، لوله و همچنین پروفیل‌های ساختمانی با کمک این صفحات انجام می‌شود.
  • سنگ سنباده: اگر به‌ظاهر سنگ سنباده توجه کنید، متوجه حالت دیسکی آن‌ها خواهید شد. لبه‌ای که برای این صفحات در نظر گرفته شده، آج‌دار است؛ به همین علت می‌توان از آن جهت پرداخت اولیه و ازبین‌بردن لبه‌های خشن بهره برد. معمولاً برای تمیزکردن محلی که جوش‌کاری شده است نیز ای این نوع صفحه سنگ سنباده استفاده می‌کنند.
بیشتر بخوانید :  استیل سری 300 در مقابل داپلکس: کدام را انتخاب کنیم؟

علاوه بر مواردی که ذکر کردیم انواع صفحه سنگ و انواع صفحه برش فرز با کاربردهای بسیار متنوع دیگری نیز وجود دارند. برای نمونه میتوان به صفحه فلپ که از ورقه‌های سنباده مورب تشکیل شده و صفحه برس سیمی اشاره کرد. همچنین انواع صفحه الماسه و صفحه سرامیک بُر برای برش سنگ و سرامیک نیز بسیار مورد مصرف دارند.

به‌طورکلی به‌منظور خریداری صفحه برش و فرز استیل نیاز است به عوامل مختلفی توجه خود را معطوف کرد. هرکدام از این ابزارها انواع متعددی دارند و انتخاب هر یک باید بر اساس مورد مصرف شما صورت بگیرند. تنها با درنظرگرفتن عوامل کلیدی است که می‌توانید شاهد بهترین کیفیت و عملکرد مطلوب ابزار باشید.

بیشتر بخوانید: مهم‌ترین و اصلی‌ترین تفاوت فولاد و استیل

سنگ فرز استیلانواع صفحه فرز برای برش و سایش

برای مشاهده قیمت و خرید ورق استیل 316 از فروشگاه آنلاین استیل رخ کلیک کنید

قیمت ورق استیل316

سخن آخر

از صفحه برش و فرز استیل به‌منظور برش‌کاری مقاطع و قطعات استنلس استیل استفاده می‌شود. هنگام انتخاب این صفحات باید توجه ویژه‌ای به پارامترهای مختلف داشت که هرکدام اهمیت زیادی دارند. در واقع عوامل کلیدی هم‌راستا با نیازهای فنی است و یک انتخاب درست می‌تواند نتیجه ایده‌آلی را رقم بزند. صفحات فرز دارای انواع متعددی هستند که هرکدام از آن‌ها ویژگی‌ها و خصوصیات گوناگونی از خود به نمایش می‌گذارند. به‌منظور خرید این صفحات باید به یک فروشگاه معتبر و تخصصی رجوع کنید. اگر نیاز به کسب اطلاعات بیشتر هستید، می‌توانید با مجموعه استیل رخ در تماس باشید تا از راهنمایی‌های کارشناشان ما استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره‌ی محصولات سوالی دارید؟ از ما بپرسید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp یکی از کارشناسان را انتخاب کنید