کاربردهای ورق استیل 316 چیست؟

کاربردهای ورق استیل 316

ورق استیل 316 یکی از بهترین گریدهای فولاد ضد زنگ به شمار می‌رود که به دلیل داشتن خواص ویژه، توانسته است به‌سرعت تبدیل به یکی از پرکاربردترین مواد اولیه برای کاربردهای صنعتی و بخصوص دریایی شود. کاربردهای ورق استیل 316 بسیار گسترده‌ هستند و این موضوع به دلیل دوام زیاد، استحکام بالا، مقاومت در برابر خوردگی عالی و همچنین قابلیت اطمینان فوق‌العاده آن است.

این ویژگی‌ها و خصوصیات بارز در کنار یکدیگر، ورق فولادی ضد زنگ 316 را به یک انتخاب ایده‌آل با عملکرد بالا تبدیل می‌کند. در ادامه مطلب قصد داریم به‌صورت جامع شما را با کاربردهای استیل 316 آشنا کنیم؛ پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

کاربردهای فولاد ضد زنگ 316 بررسی کاربردهای ورق استیل 316

استفاده از فولاد ضد زنگ 316 برای کاربردهای دریایی

از اولین صنایعی که مشتری استفاده از ورق فولادی ضد زنگ 316 هستند، صنعت دریایی است. گرید 316 مقاومت خوبی در برابر خوردگی در محیط‌های با رطوبت بالا و محیط‌های حاوی یون کُلُر از خود نشان دهد؛ به همین علت ورق استیل 316 یک انتخاب ایده‌آل به‌منظور استفاده در کشتی‌سازی، زیرساخت‌های دریایی، تاسیسات ساحلی و مراکز تولید نفت و گاز دریایی است. ازآنجایی‌که این آلیاژ استحکام بالایی نیز دارد، می‌توان از آن‌ در بخش‌هایی که امکان سایش بسیار بالا است نیز استفاده کرد. لازم است مجدد تاکید شود که مقاومت این آلیاژ در محیطهای کلریدی مثل آب‌های شور مثال‌زدنی است. پیشنهاد می‌شود به دلیل وجود یون کلر در محیط‌های ساحلی و تا فاصله 10 تا 15 کیلومتری ساحل برای دوام بیشتر سازه‌ها از آلیاژ 316 در ساخت استفاده شود.

استفاده از فولاد ضد زنگ 316 در صنایع فراوری شیمیایی

از دیگر کاربردهای ورق و لوله استیل 316 می‌توانیم به صنایع فراوری شیمیایی اشاره داشته باشیم. ازآنجایی‌که گرید 316 می‌تواند مقاومت خوبی در برابر خوردگی در محیط‌های اسیدی و کلریدی از خود نشان دهد (ورق استیل ضد اسید چیست؟ + معرفی فولاد مناسب برای محیط اسیدی)، این آلیاژ انتخاب ایده‌آلی برای به‌کارگیری در تولید تجهیزات پردازش و فراوری شیمیایی است. این نوع تجهیزات به‌صورت مداوم در معرض مواد شیمیایی خورنده قرار می‌گیرند؛ پس به آلیاژهایی نیاز خواهد بود که مقاومت بالایی داشته باشند.

بیشتر بخوانید :  کاربرد پروفیل استیل در صنایع مختلف

این آلیاژها می‌توانند در دماهای بالا نیز از خود مقاومت نشان داده و خواص خود را حفظ کنند. به همین دلیل کاربردهای گسترده‌ای در محیط‌هایی با دمای بالا دارد. برای یک عملیات فراوری در دمای بالا به موادی نیاز است که بتوانند در کنار یکدیگر مقاومت در برابر خوردگی، استحکام و دوام از خود نشان دهند.

بیشتر بخوانید: تفاوت استنلس استیل 304 و 316

کاربردهای استیل 316 کاربرد ورق استیل 316 در صنایع فراوری شیمیایی

استفاده از فولاد ضد زنگ 316 در صنایع فراوری مواد غذایی

ویژگی های ورق استیل 316 به‌گونه‌ای هستند که آلیاژ مربوطه را برای استفاده در صنایع فراوری مواد غذایی نیز مناسب می‌کند. برخی از تجهیزات خطوط فراوری مواد غذایی هستند که به‌صورت دائم در معرض مواد خورنده و اسیدی هستند؛ ازاین‌رو استفاده از آلیاژ مذکور می‌تواند یک انتخاب ایده‌آل و کاربردی باشد. مقاومت استیل 316 به انواع خاصی از خوردگی از جمله خوردگی حفره‌ای بالاست. همین خصوصیت باعث می‌شود تا کاربرد این آلیاژ در بخش‌هایی که با محیط بسیار خورنده سر و کار دارند الزامی شود. دوام انواع آلیاژهای استنلس استیل بسیار بالا است و همین موضوع می‌تواند شمار کاربردهای ورق استیل 316 در صنعت مواد غذایی را افزایش دهد.

استفاده از فولاد ضد زنگ 316 در ساخت و ساز بناها

خصوصیات ورق استیل 316 این آلیاژ را برای استفاده در فضاهای خارجی ساختمان‌ها به انتخابی بی‌جایگزین بدل کرده. در اکثر ساختمان‌های مدرن با نمای استنلس استیل، که در معماری امروزی به نمادهایی شاخص بدل شده‌اند، از استیل 316 استفاده شده است. اگر دوام چند ده ساله برای نمای ساختمان یا سازه‌های استیل در فضای باز مورد نظر باشد و اگر محیط کمی به ساحل دریا نزدیک باشد، پیشنهاد می‌شود فقط از ورق استیل 316 استفاده شود.

بیشتر بخوانید :  8 واقعیت جالب در مورد فولاد ضد زنگ

علاوه بر صنایع و کاربری‌های مذکور می‌توانید شاهد کاربردهای ویژه دیگری از فولاد زنگ نزن 316 نیز باشید. تاسیسات آب‌شیرین کن، نمک‌زدایی و مولدهای برق از سایر کاربردهای فولاد ضد زنگ 316 به شمار می‌روند. در صنایع مختلف به موادی نیاز است که با توجه به شرایط محیطی بتوانند عملکرد بالا و قابل اطمینانی از خود به نمایش بگذارند. بر اساس توضیحاتی که در قسمت‌های بالا داشتیم، می‌توان به این نتیجه رسید که ورق استیل 316 به دلیل استحکام بالا، مقاومت در برابر انواع خوردگی فلزات فوق‌العاده و همچنین دوام زیاد یک انتخاب بسیار مناسب برای شرایط کاری خاص است.

 

ویژگی های ورق استیل 316 کاربرد ورق استیل 316 در صنایع فراوری مواد غذایی

مزایای ورق فولادی ضد زنگ 316

حالا که با کاربردهای ورق استیل 316 آشنا شدید، بد نیست نگاهی نیز به مزایای این محصولات بیندازیم. ورق فولاد زنگ نزن 316 دارای مزایای گسترده‌ای است که به چند نمونه از آن‌ها در بخش‌های بالایی اشاره داشتیم؛ اما اگر بخواهیم توضیحات جامع‌تری را ارائه دهیم، ذکر موارد زیر بسیار حائز اهمیت است:

  • در برابر خوردگی مقاومت بالایی دارند؛ به همین علت در طیف وسیعی از کاربردها می‌توان از آن بهره برد.
  • از استحکام بالای این ورق‌ها نمی‌توان به‌سادگی عبور کرد. در صنایعی که به استحکام و دوام بالایی نیاز باشد، می‌توان از ورق‌های استیل 316 بهره برد.
  • همچنین این آلیاژها می‌توانند مقاومت ایده‌آلی در دماهای بالا از خود نشان دهند؛ ازاین‌رو استفاده از آن‌ها در دماهای بالا پیشنهاد می‌شود.

در کنار تمام مزایایی که گفتیم، بد نیست نگاهی کوچک به چالش‌ها نیز بیندازیم. تنها چالشی که هنگام خرید این ورق‌ها با آن‌ روبه‌رو خواهید شد، هزینه است. ورق استنلس استیل 316 در مقایسه با گریدهای معمولی‌تر فولاد ضد زنگ قیمت بالاتری دارد. برای اینکه نگرانی شما از قیمت بالا رفع شود توجه داشته باشید که دوام و طول عمر این آلیاژ جبران قیمت بالاتر آن را در بلند مدت خواهد کرد. البته همیشه باید در خرید چنین اقلامی دقت شود از تامین کننده‌ای معتبر خرید شود و باکیفیت‌ترین محصولات را با گواهی خریداری کنید. استیل رخ به‌عنوان یکی از باتجربه‌ترین مجموعه‌ها می‌تواند در این زمینه به کمک شما بیاید.

بیشتر بخوانید :  6 نکته مهم و اساسی برای طراحی برش لیزر

تفاوت استیل 304 و 316 بررسی مزایای ورق استیل 316

برای مشاهده قیمت و خرید ورق استیل 316 از فروشگاه آنلاین استیل رخ کلیک کنید

قیمت ورق استیل316

سخن آخر

کاربردهای ورق استیل 316 بسیار گسترده هستند و دلیل آن نیز به ویژگی‌های این آلیاژ باز می‌گردد. در حال حاضر مناسب‌ترین گریدی که در صنایع دریایی و ساحلی می‌توان به کار گرفت، ورق استیل 316 است. این ورق‌ها می‌توانند در برابر خوردگی از خود مقاومت بالایی نشان دهند و همچنین از استحکام و دوام ایده‌آلی نیز برخوردار هستند. ورق استیل 316 در محیط‌های کلریدی و مجاورت آب شور دریا مقاومت خوبی دارد. در کنار این موضوع می‌توان از این آلیاژ در فراوری شیمیایی و فراوری مواد غذایی بهره برد. اگر درباره کاربردهای فولاد ضد زنگ 316 سؤالات بیشتری دارید، می‌توانید با مجموعه استیل رخ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره‌ی محصولات سوالی دارید؟ از ما بپرسید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp یکی از کارشناسان را انتخاب کنید