آنچه باید در مورد ماشین کاری میلگرد استیل بدانید

ماشین کاری میلگرد استیل

ماشین کاری میلگرد استیل یا شفت استیل برای تولید قطعات صنعتی دوار مورد استفاده قرار می‌گیرد. میلگرد استیل (فولاد ضد زنگ) معمولاً مانند میلگردهای فولادی به صورت خام مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و با ماشین کاری قطعات صنعتی مورد نیاز تولید می‌شود. به همین دلیل نیز دانستن اصول تراش‌کاری میلگرد استیل از مواردی است که نیاز به اطلاعاتی پایه دارد. در این مقاله نیز قصد داریم به این موارد بپردازیم و آلیاژهای مناسب برای ماشین‌کاری میلگرد استیل را بررسی کنیم.

قابلیت ماشین کاری میلگرد استیل

برای ماشین کاری میلگرد استیل باید در نظر داشت که آلیاژ مورد استفاده قابلیت تراش‌کاری خوبی داشته باشد. شرایط متالورژیکی استیل مورد استفاده نیز از مواردی است که باید مد نظر قرار گرقته شود. منظور از شرایط و حالت مورد استفاده این است که برخی از آلیاژها در حالت آنیل شده قابلیت ماشینکاری بهتری دارند. به همین منظور نیز شناخت انواع آلیاژهای مورد استفاده در ساخت میلگرد استیل از مواردی است که می‌تواند برای کسب نتیجه مطلوب از ماشین کاری میلگرد استیل مورد نیاز باشد. در ادامه این مطلب در مورد آلیاژهای استیل بیشتر صحبت خواهیم کرد.

تراش میلگرد استیلماشین کاری شفت استیل

ماشین کاری قطعات صنعتی

ماشین کاری میلگرد استیل بیشتر برای تولید قطعات دوار صنعتی با جنس استنلس استیل که به روش تراشکاری تولید می‌شوند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از قطعات را نمی‌توان با روش‌های ریختگری و یا روش‌های شکل دهی تولید کرد چرا که هندسه این قطعات ایجاب می‌کند با براده برداری از قطعه فعلی مثل شفت استیل ساخته شوند. در این شرایط از تراش میلگرد استیل استفاده می‌کنند و قطعات را تولید می‌کنند. فولادهای ضد زنگ به دلیل ویژگی‌های بسیار خوبی که دارند برای تولید این قطعات بسیار مناسب هستند. مقاومت در برابر خوردگی، استحکام بالا، مقاومت در برابر مواد شیمیایی و قابلیت تمیز شدن آسان از ویژگی‌های استیل است، که با ماشین کاری میلگرد استیل قطعاتی با خصوصیات ذکر شده مورد استفاده در صنایع مختلف را تولید می‌کنند.

استنلس استیل مورد استفاده در صنعت را به سه گروه آستنیتی، فریتی و مارتنزیتی تقسیم بندی می‌کنند. هرچند گریدهای دیگری مانند داپلکس نیز هستند که از ترکیب این فازها تشکیل می‌شوند. اما این سه فاز را می‌توان فازهای اصلی فولادها دانست. شناخت گریدهای مختلف می‌تواند در بهبود نتیجه ماشین کاری تاثیر بسزایی داشته باشد. به همین دلیل در ادامه به بررسی آلیاژهای میلگرد استیل می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید :  لوله استیل گوشت‌دار یا جدار ضخیم چیست و چه کاربردی دارد؟

فولادهای فریتی: برای ماشین کاری میلگرد استیل می‌توان از این فولادها استفاده کرد. استیل‌های فریتی دارای کروم بالا و کربن کم هستند. استیل فریتی دارای مقاومت در برابر خوردگی و استحکام خوبی است. نرخ کارسختی آن‌ها پایین است و به همین دلیل قابلیت شکل پذیری خوبی دارند. جوشکاری این آلیاژها به دلیل داشتن میزان کم کربن بسیار خوب است. این آلیاژهای مقاومت خوبی در برابر حرارت دارند و می‌توانند در محیط‌هایی با دمای بالا کار کنند.

فولادهای آستنیتی: این گریدها نیز از نظر قابلیت ماشین کاری میلگرد استیل عملکرد خوبی دارند. قطعات تولید شده از فولاد آستنیتی دارای مقاومت بسیار خوب در برابر خوردگی هستند. استنلس استیل آستنیتی دارای مقادیر زیادی از نیکل است. علاوه بر نیکل، منگنز و نیتروژن نیز در ساختار این استیل‌ها وجود دارند. استحکام و سختی این آلیاژها از استیل‌های فریتی بیشتر هستند و شکل پذیری و چقرمگی بسیار خوبی دارند. علاوه بر این قابلیت جوشکاری بسیار خوبی نیز دارند.

فولادهای مارتنزیتی: برای قطعات تولیدی با ماشین کاری میلگرد استیل، از میلگردهای مارتنزیتی کمتر استفاده می‌شود. این گرید میزان کربن بالاتری دارد و به همین دلیل نیز استحکام و نرخ کارسختی بالاتری دارند. مقاومت به خوردگی این استیل از گریدهای آستنیتی و فریتی پایین‌تر است. به دلیل سختی پذیری بالا، این فولادها یا عملیات حرارتی سخت می‌شوند.

شفت استیلمیلگرد استیل در قطرهای مختلف

سوراخ کاری میلگرد استیل

برای سوراخ کاری و ماشین کاری میلگرد استیل، باید با گریدهای مختلف استیل آشنا بود تا بتوان گرید مناسب برای سوراخ کاری میلگرد استیل را انتخاب کرد. از طرف دیگر انتخاب ابزار برشی مناسب که در این مورد سرمته مناسب است نیز اهمیت زیادی دارد.

معرفی گریدهای مناسب برای ماشین کاری میلگرد استیل

در این بخش به معرفی آلیاژهای میلگرد استیل می‌پردازیم و قابلیت ماشین کاری و تراش کاری آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

بیشتر بخوانید :  نکات نگهداری و تمیز کردن نرده استیل راه پله ساختمان

استیل 303:

از طریق ماشین کاری میلگرد استیل 303، چرخ دنده‌ها، اتصالات هواپیما، قطعات ماشین آلات صنعتی و … تولید می‌شوند. این استیل دارای مقاومت خوب در برابر خوردگی و حرارت است و دوام بالایی دارد.

استیل 304:

با ماشینکاری استیل 304 می‌توان تجهیزات مختلف حمل و نقل، پیچ‌ها، قطعات مورد استفاده در صنایع غذایی و … را تولید کرد. این آلیاژ به راحتی تمیز می‌شود و مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی دارد. همچنین این آلیاژ دارای استحکام و دوام بالایی می‌باشد.

استیل 309:

استیل 309 مقاومت خوب در برابر خوردگی و اکسیداسیون در دمای بالا دارد و می‌تواند استحکام کششی بالایی را در دماهای بالا از خود نشان دهد. با ماشین کاری میلگرد استیل 309 می‌توان قطعاتی را که به مقاومت خزشی بالایی نیاز دارند تولید کرد. استیل 309 از خانواده استیل‌های نسوز است و تا بیش از 1000 درجه سانتیگراد را تحمل می‌کند.

استیل 316:

از طریق ماشین کاری میلگرد استیل 316 قطعات مربوط به سیستم‌های اگزوز، قطعات کوره، قطعات مورد استفاده در مبدل‌های حرارتی، قطعات موتور جت، قطعات پمپ و شیرهای صنعتی و … را تولید کرد. این آلیاژ مقاومت بسیار خوبی در برابر انواع محیط‌های خورنده دارد. استیل 316 را می‌توان در کاربری‌هایی که با مواد اسیدی و کلریدی در ارتباط هستند، مورد استفاده قرار داد. یکی از کاربردهای مهم استیل 316 در ماشین‌آلات و تجهیزات دریایی است.

جهت خرید ورق استیل در آلیاژ‌های 309،316،304 از این صفحات بازدید نمایید و با کارشناسان ما در مجموعه استیل رخ در تماس باشید.

آلیاژ 17-4PH:

این گرید از دسته آلیاژهای رسوب سخت شونده می‌باشد که در حالت پیرسازی شده استحکام بسیار بالایی دارند. برای ماشین کاری میلگرد استیل رسوب سخت شونده باید از حالت سلوشن شده آن استفاده کرد.

شفت استیلتراشکاری میلگرد استیل

اصول ماشین کاری میلگرد استیل

پس از شناختن ویژگی‌ها و آلیاژهای مختلف میلگرد استیل، دانستن اصول ماشین کاری میلگرد استیل امر بسیار مهمی است. از مهم‌ترین موارد آن است که بدانیم هر گرید را چگونه تراشکاری کنیم. برخی از آلیاژها باید قبل از انجام فرآیند ماشین کاری حتما تحت عملیات حرارتی آنیل و یا سلوشن قرار گیرند تا استحکام آن‌ها کم شود و قابلیت براده برداری از آن‌ها بیشتر شود.

بیشتر بخوانید :  آشنایی با فرآیند تولید ورق استیل و مراحل ذوب و نورد استیل

ویژگی‌های اساسی میلگرد استیل

ویژگی‌های بسیار خوب استیل سبب شده است تا با ماشین کاری میلگرد استیل قطعات مورد استفاده در صنایع مختلف را تولید کنند. در ادامه به برخی از این ویژگی‌های بارز این آلیاژها اشاره می‌کنیم. قطعات تولید شده به روش ماشین کاری میلگرد استیل دارای استحکام بسیار خوبی هستند و بارهای سنگین را بدون رخداد شکست تحمل می‌کنند. علاوه بر این مقاوت به خوردگی آن‌ها نیز بسیار خوب است.

 • استحکام بالا
 • مقاومت به خوردگی
 • بهداشتی و سلامت
 • ظاهر زیبا
 • مقاومت به حرارت و برودت
 • طول عمر و دوام بالا
 • قابلت بازیافت

کاربردهای میلگرد استیل

قطعات تولیدی به روش ماشین کاری میلگرد استیل را می‌توان در صنایع مختلف مشاهده کرد. علت این گستردگی در کاربرد نیز ویژگی‌های بسیار خوب آن‌هاست که مورد اشاره قرار گرفت. در ادامه به صورت مختصر به این صنایع اشاره می‌کنیم.

 • صنایع خودروسازی
 • صنایع سنگین
 • صنایع نساجی
 • موتورهای الکتریکی
 • شیر و پمپ‌های صنعتی
 • کشاورزی
 • نفت و پتروشیمی
 • هوافضا
 • معماری و طراحی صنعتی
 • ابزارآلات پزشکی
 • صنایع دریایی
 • صنایع دفاعی

سخن آخر

ماشین کاری میلگرد استیل را می‌توان یکی از روش‌های مهم برای تولید قطعات استیل دانست. با این روش می‌توان قطعاتی با دقت ابعادی بالا تولید کرد. قطعات تولیدی به روش ماشین کاری میلگرد استیل دارای ویژگی‌های بسیار مطلوبی هستند که باعث کاربرد آن‌ها در صنایع مختلف شده است. در این مقاله به بررسی انواع میلگرد یا شفت استیل و اصول ماشین کاری میلگرد استیل پرداختیم تا با این روش تولیدی بیشتر آشنا شویم.

مجموعه استیل رخ با سال‌ها تجربه در تامین تخصصی استنلس استیل آمادگی دارد تا در تامین شفت و میلگرد استیل در خدمت شما باشد. اگر برای تولید محصول خود نیاز به تامین مقاطع استنلس استیل و سایر محصولات استیل دارید حتماً با کارشناسان ما در ارتباط باشید. پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با استیل رخ و مشاهده قیمت روز میلگرد استیل از وب‌سایت این مجموعه نیز بازدید بفرمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره‌ی محصولات سوالی دارید؟ از ما بپرسید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp یکی از کارشناسان را انتخاب کنید