جدول اندازه لوله‌های استنلس استیل براساس ASME- B36.19

استاندارد سایز لوله

جدول اندازه لوله‌های استنلس استیل چه کاربردی دارد؟ اندازه و ابعاد لوله مهم‌ترین پارامتر برای تعیین قابلیت استفاده از آن در سیستم‌های لوله‌کشی است. ابعاد و اندازه‌های لوله‌ها طبق استاندارد‌های بین‌المللی تعریف شده و برهمان اساس تولید و در بازارها عرضه می‌شوند. رایج‌ترین استاندارد لوله‌های صنعتی فولادی در جهان و همچنین در ایران استاندارد ASME-B36.10 است و برای لوله‌های درزدار و بدون‌درز استنلس استیل  ASME-B36.19 می‌باشد. جدول اندازه لوله‌های استنلس استیل یا فولاد ضد زنگ، براساس اندازه اسمی لوله به اینچ (NPS) یا میلی‌متر (DN) تعریف می‌شوند. در این جدول قطر بیرونی لوله، ضخامت دیواره و وزن واحد طول برای رده‌های (Sch) مختلف لوله تعریف شده است. این مشخصات ابعادی به درک ویژگی‌های ابعادی لوله‌ها برای انتخاب متناسب با نیازتان کمک می‌کند.

استاندارد ASME-B36.19

این استاندارد که از جمله مستندات “انجمن مهندسان مکانیک آمریکا” یا به عبارتی استادارد ملی ایالات متحده آمریکا است، برای استانداردسازی ابعاد لوله فولاد ضد زنگ درزدار (درزجوش) و بدون‌درز که برای دماها و فشارهای بالا یا پایین مورد استفاده دارند. منظور از لوله (Pipe) در این استاندارد از مفهوم تیوب (Tube) متمایز می‌باشد. لوله (Pipe) به مقطع توخالی و دایره‌ای برای انتقال و فرآوری سیالات اشاره دارد که معمولا برای خطوط لوله و سیستم‌های لوله کشی در تاسیسات و صنایع استفاده می‌شوند. پس این استاندارد شامل لوله‌های دکوراتیو و تیوب که در سازه‌ها به کار می‌روند نمی‌شود.

بیشتر بخوانید: 10 تفاوت پایپ (Pipe) و تیوب (Tube)

مشخصات ابعادی لوله

همانطور که می‌دانید، لوله‌های فولاد ضد زنگ در رده‌های مختلف تولید می‌شوند. این رده‌ها، بیانگر ضخامت دیواره لوله‌های استنلس استیل است. به نوعی می‌توان گفت رده لوله کلاس تحمل فشار و دمای لوله را مشخص می‌کند تا برای انتقال و فرآوری سیالاتی مانند نفت، گاز، آب و انواع دیگر مورد استفاده قرار گیرند. رده لوله‌های فولاد ضد زنگطبق استاندارد فوق با 5S، 10S، 40S و 80S تعریف می‌شوند ولی دو رده 160S و XXS نیز در صنعت کاربرد دارند و توسط برخی تولید کنندگان عرضه می‌شوند. به طور کلی، این لوله‌ها دارای اندازه اسمی بین ⅛ تا 24 اینچ یا 6 تا 600 میلی‌متر و در موارد خاص سایزهای بزرگتر نیز هستند. طبق جدول استاندارد، لوله‌های استنلس استیل با سایزهای اشاره شده، قطر خارجی بین 10.3 تا 609.6 میلی‌متر دارند.

بیشتر بخوانید :  فولاد ضد زنگ صنایع غذایی یا فود گرید چیست؟

جدول زیر برای محاسبه وزن لوله‌های فولاد ضد زنگ نیز استفاده می‌شود. وزن بر مبنای دانسیته آلیاژهای استیل محاسبه شده است. البته دانسیته هر آلیاژ مقدار متفاوتی است، ولی این مقادیر اختلاف جزئی باهم دارند و مقدار درنظر گرفته شده در محاسبات این جداول مقدار دانسیته متوسط فولادهای ضدزنگ است. این مقادیر برای براورد وزن تمام گریدهای لوله استنلس استیل از جمله استیل‌های 304، 304L، 316، 316L، 321، 321H، 347H، 347، 310S، 304H، 201، 430، 309، 314 و انواع لوله‌های درزدار و بدون‌درز سری 300 و 400 کاربرد دارند.

جدول استاندارد لوله های فولادی اندازه های اصلی لوله (pipe)

نکاتی که در مورد ابعاد لوله باید بدانید

  • قطر بیرونی برای لوله استیل سایز NPS 12 (DN 300) و کوچکتر مقداری بزرگتر از اندازه اسمی آن است. در مقابل، قطر بیرونی لوله‌های NPS 14 (DN 350) و بزرگتر از آن، از نظر عددی با عدد اندازه اسمی آنها یکسان است.
  • لازم است دقت شود که، ضخامت دیوار برای لوله با اندازه اسمی NPS 14 تا NPS 22 شامل (DN 350-550)، از رده‌های مختلف با مقادیر ضخامت لوله فولادی مشابه طبق ASME B36.10M بعضاً یکسان نیستند.
  • پسوند S در شماره رده برای متمایز کردن لوله‌های فولاد زنگ نزن یا استنلس استیل طبق استاندارد 19M از لوله‌های فولادی طبق B36.10M می‌باشد.
  • استاندارد لوله‌های فولادی ASME B36.10M شامل سایر ضخامت‌های لوله نیز می‌باشد که در مواردی با آلیاژهای فولادی ضد زنگ نیز توسط برخی تولید کنندگان تولید شده و به صورت تجاری در دسترس هستند.

جدول مشخصات لوله‌های درزدار و بدون‌درز استنلس استیل

جدول استاندارد لوله

 

دانلود جدول استاندارد سایز لوله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره‌ی محصولات سوالی دارید؟ از ما بپرسید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp یکی از کارشناسان را انتخاب کنید