توری چیست؟ انواع توری فلزی را بشناسید

انواع توری فلزی

امروزه از انواع توری‌ فلزی برای کاربردهای بسیار مختلفی استفاده می‌شوند. توری‌ها یک شبکه فلزی به‌حساب می‌آیند که معمولاً توسط سیم‌های مفتولی بافته شده‌ و می‌توان آن‌ها را در شکل‌های متنوعی با ابعاد و اندازه‌های مختلف تولید کرد. انواع توری فلزی در بازار موجود هستند که هر یک می‌توانند قابلیت‌ها، ویژگی‌ها و کاربردهای گوناگونی از خود به نمایش بگذارند.

اگر به دنبال خرید انواع توری هستید، نیاز است اطلاعاتی درباره انواع توری فلزی داشته باشید تا بتوانید با توجه به نیازتان بهترین گزینه را انتخاب کنید. یکی از موادر مهمی که باید مد نظر قرار دهید قیمت توری فلزی است. عوامل متعددی هستند که قیمت توری فلزی را تحت تاثیر قرار می‌دهند که لازم است با آن‌ها آشنا باشید. در این مطلب ضمن بررسی این عوامل، انواع توری فلزی را نیز معرفی خواهیم کرد و به تشریح آن‌ها خواهیم پرداخت؛ ازاین‌رو پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

توری چیست؟

آیا تابه‌حال این سؤال برای شما پیش آمده است که توری چیست؟ توری فلزی به ساختارهای دو یا سه‌بعدی گفته می‌شود و با استفاده از مفتول‌ها یا سیم‌های فلزی که به یکدیگر بافته شده‌اند، ساخته می‌شوند. استفاده از توری یا مش فلزی در بسیاری کاربردهای مختلف صنعتی و ساختمانی رایج است. صنعت حمل‌ونقل و حصارکشی در بین این موارد قرار می‌گیرند؛ ازاین‌رو این توری‌ها تبدیل به جزء ضروری صنعت و زندگی روزمره ما شده‌اند.

برای تولید انواع توری فلزی می‌توان از انواع مواد و آلیاژها بهره برد که استیل یا فولاد ضد زنگ، فولاد گالوانیزه، فولاد کربنی ساده، آلومینیوم، مس، برنز، برنج در بین آن‌ها قرار می‌گیرند. ضخامت مفتول‌های مورد استفاده بسته به کاربری این توری‌ها متفاوت هستند.

این مفتول‌های فلزی در هم تنیده و بافته می‌شوند و در نهایت الگویی با ردیف‌های موازی و ستون‌های متقاطع را ایجاد می‌کنند. معمولاً اندازه تقریبی ردیف‌ها و ستون‌ها با یکدیگر برابر است. این توری‌ها به کمک دستگاه‌ها بافندگی صنعتی تولید می‌شوند می‌توانند ردیف‌های سیم‌ها به یکدیگر بافته و انواع توری فلزی را تولید کنند. همچنین در بعض انواع توری فلزی، به‌منظور اتصال سیم‌ها و رسیدن به شکل نهایی توری، از جوشکاری الکتریکی استفاده می‌شود.

توری چیستبررسی توری فلزی و انواع آن

بررسی انواع مش فلزی

انواع توری فلزی که در صنعت با نام مش فلزی هم شناخته می‌شوند، می‌توانند ویژگی‌ها و کاربردهای گوناگونی از داشته باشند. طراحان و صنعتگرانی که قصد استفاده از مش‌های فلزی را دارند، باید انواع مختلف آن را بشناسند و بسته به نیاز خود مناسب‌ترین توری فلزی را انتخاب کنند. انواع توری فلزی عبارت‌اند از:

توری فلزی کششی

برای تولید توری لوزی کششی نیاز است ورق‌ فلزی درون دستگاه مربوطه قرار بگیرد. این دستگاه بر اساس الگوی خاصی شروع به ایجاد برش‌های منظمی با الگوی خاصی در ورق می‌کند. با کشش ورق، برش‌های ایجاد شده یک توری قوی، محکم و یکنواخت ایجاد خواهند کرد. همین موضوع در نهایت یک توری فلزی سنگین و بادوام را در اختیار شما خواهند گذاشت. اشکال مختلف توری فلزی کششی از قابلیت جوشکاری آسانی برخوردار هستند و همچنین طول عمر زیادی دارند. ازین رو نیاز به تعمیر، تعویض و نگهداری آن‌ها و هزینه‌های مربوط به آن بسیار کم می‌شود.

ساختار این مدل از انواع توری فلزی به‌گونه‌ای است که اجازه جریان هوای بیشتر را می‌دهد؛ به همین علت پروژه‌هایی که نیاز به تنظیم جریان هوا برای تبادل حرارتی دارند، می‌توانند از این توری‌ها بهره ببرند. از دیگر ویژگی‌هایی که باعث شده‌اند آمار استفاده از توری فلزی کششی افزایش پیدا کند، می‌توانیم به کم‌هزینه‌بودن، وزن سبک و مقدار پایین ضایعات ایجادشده هنگام تولید اشاره کنیم.

قیمت توری فلزی توری فلزی مدل لوزی کششی

توری فلزی بافته شده

یکی دیگر از انواع توری فلزی، توری فلزی بافته شده است. اگر به سیم‌های متقاطع این توری توجه کنید، متوجه می‌شوید که بافتی شبیه به بافت تار و پود پارچه دارد. زمانی که سیم‌ها بافته شده به‌صورت عمودی در هم تنیده می‌شوند، می‌توانید شاهد ایجاد یک توری بسیار محکم باشید. از این توری‌ها با نام مش بافت ساده نیز یاد می‌شود.

بیشتر بخوانید :  استیل سری 300 در مقابل داپلکس: کدام را انتخاب کنیم؟

برای تولید این توری‌ها به دستگاه‌هایی که شبیه ماشین بافندگی هستند، نیاز است. برای وارد کردن مفتول‌های فلزی در این دستگاه‌ها باید الگوی انتخابی خود را وارد کنید. هر مفتول بعد از خم شدن سیم قبلی به دستگاه وارد می‌شود. این فرایند آن‌قدر تکرار می‌شود تا توری بافته شده به ابعاد مورد نظر برسد. بعد از رسیدن به ابعاد مورد نیاز محصول بصورت کلاف یا رول جمع شده و با برش آن طبق نیاز مورد مصرف قرار می‌گیرد.

توری فلزی جوش داده شده

از انواع توری فلزی می‌توانیم به مدل جوش داده شده یا همان مش ساده اشاره کنیم. برای تولید این دسته از توری‌های فلزی به تجهیزات جوشکاری دقیق و نیمه اتوماتیک نیاز است. دستگاه‌هایی که برای تولید توری فلزی جوش داده شده استفاده می‌شوند، دارای یک فیکسچر خاص هستند که می‌توانند نسبت به انجام فرآیند جوش در تقاطع‌های پیش‌بینی شده اقدام کنند. این تقاطع‌ها نقاطی هستند که در آن‌ها سیم‌های فولادی به‌صورت افقی و عمودی تراز و برای اتصال جوشی آماده می‌شوند.

به‌منظور تولید این توری‌ها، یک ردیف از سیم جوش موازی فولادی وارد دستگاه می‌شود و سپس مجموعه دیگری از سیم‌های موازی به حالت عمود بر سیم اول در جایگاه مخصوص قرار می‌گیرند. حال محل اتصال دو سیم باید به‌صورت 90 درجه جوش داده شوند. برای تولید گرمای لازم برای جوشکاری از برقرای جریان و خاصیت مقاومت الکتریکی استفاده می‌کنند.

بعد از اینکه مرحله جوشکاری به اتمام رسید، طول دیگری از سیم‌های موازی وارد دستگاه می‌شوند تا دوباره روی آن‌ها نیز عملیات تولید توری انجام شود. پس از اینکه طول مورد نظر جوش داده شد، باید عملیات متوقف شده و در نهایت توری فلزی در ابعاد مورد نیاز بریده شود. این توری‌ها در مقایسه با گزینه‌های قبل سنگین‌تر و مستحکم‌تر هستند.

انواع توری فلزی مش فلزی جوش داده شده

توری فلزی وینیل

از انواع توری فلزی می‌توانیم به مش فلزی وینیل اشاره کنیم. به‌منظور تولید این توری نیاز است پس از جوشکاری مفتول‌ها روی توری فلزی و بافته‌شده پوشش وینیل داده شود. در این شرایط محصول نهایی می‌تواند در برابر ضربه، خراش و ساییدگی از خود مقاومت بسیار خوبی نشان دهد. همچنین در طیف وسیعی از دما پایداری خود را حفظ می‌کند. توری فلزی با روکش وینیل انعطاف‌پذیر، بادوام و مقاوم در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی است. همچنین این توری ظاهری زیبا دارد و می‌توان از آن در طراحی‌ها استفاده کرد.

توری فلزی گالوانیزه

برای تولید توری فلزی گالوانیزه به مفتول فولادی معمولی یا کربنی نیاز است که با کمک لایه‌ای از روی پوشش داده شوند. این پوشش همانند لایه محافظ عمل می‌کند و توری را از خوردگی و زنگ‌زدگی دور نگه می‌دارد. به‌منظور رسیدن به توری فلزی گالوانیزه می‌توان در ابتدا توری از نوع بافته‌شده یا جوشی را تهیه کرد و سپس آن را با کمک فرایند گالوانیزه روکش کرد.

هرچند هزینه این روش در مقایسه با توری معمولی بیشتر است؛ اما بااین‌حال کیفیت بسیار بالاتر آن را نیز نمی‌توان نادیده گرفت. کاربردهای مختلفی را می‌توان از این مدل توری مشاهده کرد که مهم‌ترین آن‌ها شامل حفاظ پنجره، پانل‌های پرکننده، حصار گلخانه، حصار کشاورزی و باغبانی، نرده ساختمانی و در نهایت حصار امنیتی می‌شوند. به‌طورکلی به دلیل کیفیت بالایی که می‌توان از توری فلزی گالوانیزه مشاهده کرد، استفاده از آن نیز بسیار رایج است.

خرید انواع توریتوری فلزی کششی گالوانیزه

توری فلزی استیل یا فولاد ضد زنگ

از انواع توری فلزی می‌توانیم به توری فولادی ضد زنگ اشاره کنیم که عملکرد و محافظت بسیار خوبی دارند. در واقع تمام مزایای و خصوصیات فنی فولاد ضد زنگ را می‌توانید در این نوع از توری مشاهده کنید. از ویژگی‌های فولاد ضد زنگ می‌توان به وجود کروم در ساختار آن اشاره کرد که باعث افزایش مقاومت در برابر محیط‌های خورنده شده و فولاد را ضد زنگ می‌کند. مکانیزم آن نیز به این صورت است که لایه بسیار نازکی از اکسید کروم که بسیار مقاوت است برو روی آلیاژهای استنلس استیل تشکیل می‌شود و باعث بهبود مقاومت در برابر انواع زنگ زدگی و مقاومت در برابر اکسیداسیون می‌شود. به گونه‌ای که می‌توان از این توری ها در مناطق بسیار مرطوب نیز استفاده کرد.

بیشتر بخوانید :  نوآوری‌های استیل در معماری

ازآنجایی‌که استحکام و طول عمر فولاد ضد زنگ بالا است، این نوع از توری‌ها بین طراحان برای کاربردهای خاص صنعتی بسیار محبوب هستند. همچنین این عامل سبب کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری توری‌ها می‌شود. در فضای باز که امکان زنگ‌زدگی فلزات وجود دارد، می‌توان از این نوع توری بهره برد. همچنین در بسیاری از کاربردهای صنعتی برای فیلتراسیون از این نوع توری استفاده می‌شود. برای رسیدن به توری فولادی ضد زنگ می‌توان از توری فلزی جوشی یا بافته‌شده کمک گرفت. گریدهای مختلفی از فولاد ضد زنگ برای تولید توری مورد استفاده قرار می‌گیرند که از جمله آن‌ها می‌توانیم به 304، 316 و 316L اشاره کنیم.

قطر سیم‌ها یا مفتول مورد استفاده و همچنین دهانه چشمه‌های توری نیز می‌توانند با تنوع زیادی براساس نیاز تعریف شود. طبق استانداردهای امریکایی، قطر سیم‌ها استنلس استیل در بازه 2 صدم تا 2 میلی‌متر و حتی بیشتر و قطر دهانه چشمه‌ها در بازه 6.35 تا 25.4 میلی‌متر قرار دارند. اگر کاربری در محیط ساحلی و دریایی مدنظر باشد، می‌توان از توری فلزی فولاد ضد زنگ با گرید استنلس استیل 316 استفاده کرد. مقاومت در برابر خوردگی این گرید بالا است و همچنین اسیدها و آب دریا روی آن تأثیر نمی‌گذارند. هزینه به‌کارگیری گرید 304 در مقایسه با 316 کمتر است؛ اما مقاومت درمحیط کلریدی کمتری دارد.

توری چیست توری فلزی از فولاد زنگ نزن

انواع مواد مورد استفاده برای ساخت توری فلزی

به‌منظور ساخت انواع توری فلزی می‌توان از انواع مواد و آلیاژهای فازی بهره گرفت. فلزات آهنی و غیرآهنی بسیار زیادی وجود دارند که بدین منظور مورد استفاده قرار می‌گیرند. هرکدام از این مواد ویژگی‌های دارند که طبق نیاز صنایع و محصولات مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه می‌توانید با دو دسته از رایج‌ترین مواد مورد استفاده درساخت توری فلزی آشنا شوید و با شناخت قابلیت هرکدام از آلیاژها، مناسب‌ترین توری را برای کاربرد مورد نظرتان انتخاب کنید:

فولاد و فولاد ضد زنگ

فولاد از جمله آلیاژهای متشکل از آهن و کربن است. ساختار این آلیاژ می‌تواند به شکل مکعبی یا کریستالی وجود داشته باشد. سختی، استحکام و نقطه ذوب فولاد بسیار زیاد است. در تولید آلیاژهای فولاد از عناصر دیگری نیز استفاده می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توانیم به نیتروژن، منگنز، سیلیسیم، نیكل، كروم، وانادیم، مولیبدن، تیتانیوم، نیوبیم و آلومینیوم اشاره کنیم.

در بین عناصر ذکرشده، میزان کربن اهمیت بسیار زیادی در مقایسه با سایر عناصر دارد. چرا که از طرفی کربن باعث افزایش مقاومت و استحکام فولاد می‌شود و از طرف دیگر افزایش آن قابلیت فرم‌پذیری فولاد را کاهش می‌دهد. فولادها خود دارای انواع مختلفی هستند. فولاد کم‌کربن، فولاد با کربن متوسط و فولاد پُر کربن دسته بندی فولادهای کربنی را تشکیل می‌دهند. البته فولادهای معمولی به دلیل عدم مقاومت کافی به زنگ زدگی حتما باید با پوشش وینیل یا گالوانیزه برای ساخت توری مورد استفاده قرار گیرند.

گروه خاصی از آلیاژهای فولادی هستند که در ترکیب خود بیش از 10.5% کروم دارند و به فولادهای ضدزنگ یا استنلس استیل معروفند. برای اینکه بتوان بهترین عملکرد را از نظر مقاومت به خوردگی در فولاد مشاهده کرد کروم موجود در فولادهای ضدزنگ نقش اصلی را بازی می‌کند. با تشکیل یک لایه نامرئی از اکسیدکروم در سطح فولاد ضد زنگ ارتباط آهن موجود با اکسیژن هوا قطع می‌شود. در این شرایط می‌توان شاهد مقاومت در برابر انواع خوردگی و ضد زنگ‌ شدن فولاد بود. در حال حاضر از بهترین انواع توری فلزی می‌توانیم به گزینه فولادی ضد زنگ اشاره کنیم.

بیشتر بخوانید :  صفحه برش و فرز استیل چیست؟

آلومینیوم

آلومینیوم یکی دیگر از مواد مورد استفاده برای ساخت توری فلزی است که دارای ویژگی‌های خاص خود است. قیمت مناسب، وزن کم، چکش‌خواری، انعطاف‌پذیر و مقاوم در برابر خوردگی و اکسیداسیون از جمله ویژگی‌های بارز آلومینیوم هستند. برای اینکه توری فلزی آلومینیومی استحکام بیشتری پیدا کند، هنگام تولید، فلزات دیگری همچون مس، منیزیم، روی یا سیلیکون به آن اضافه می‌شوند. بیشترین آلیاژهای مورد استفاده برای ساخت مش آلومینیومی، گریدهای 1350، 5056 و 6061 هستند.

قیمت توری فلزی استفاده از مواد مختلف برای ساخت توری فلزی

بررسی کاربردهای توری فلزی

در بخش بالا با انواع توری فلزی آشنا شدیم. حالا قصد داریم به‌صورت کلی کاربرد آن‌ها را نام ببریم. به‌طورکلی نوع و سایز توری فلزی می‌تواند روی کاربرد توری تأثیر گذارد باشد. در لیست زیر می‌توانید با برخی از این کاربردها آشنا شوید و ببینید که این محصول ساده چه کاربردهای گسترده‌ای دارد:

 • ازآنجایی‌که برخی از این توری‌ها استحکام بالایی دارند، در فنس کشی و محافظت فیزیکی اماکن از آن‌ها استفاده می‌شود و حتی در مرزبندی کشورها نیز از آن‌ها بهره می‌برند.
 • حصارکشی برخی از مکان‌های حساس توسط این توری‌ها انجام می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توانیم به مراکز نظامی و فرودگاه‌ها اشاره داشته باشیم.
 • برای حصارکشی باغ، باغچه و مزرعه انتخاب بسیار ایده‌آلی به شمار می‌روند.
 • به‌طورکلی برخی از توری‌های فلزی در صنایع کشاورزی بسیار پرکاربرد واقع شده‌اند.
 • برای محافظت از خانه یا محل کار در برابر هجوم حشرات می‌توان از انواع توری فلزی با مش بندی ریز کمک گرفت.
 • به‌منظور عایق بندی و بعضاً افزایش استحکام سقف‌هایی همچون سقف سوله می‌توان نسبت به استفاده از انواع توری‌های فلزی اقدام کرد.
 • ساخت قفس پرندگان و حیوانات با این توری‌ها بسیار رایج است.
 • کاربردهای متنوع صنعتی و عمرانی بسیاری را می‌توان از این توری‌ها شاهد بود. برای مثال انواع در ساخت انواع صافی‌ها، فیلترها و میزهای سورتینگ از انواع مختلف توری فلزی استفاده می‌شود.
 • استفاده از توری‌های فلزی برای حفاظ ایمنی، نرده‌های امنیتی و تقویت بارهای سنگین بسیار پیشنهاد می‌شود.
 • از انواع توری فلزی در ساخت لوازم آشپزخانه و ومچنین در صنایع غذایی استفاده می‌شود.
 • همچنین این توری‌ها جهت محافظت در برابر تشعشعات فرکانس رادیویی بسیار کارآمد هستند.

انواع توری فلزی کاربردهای مختلف توری فلزی

نکات مهم هنگام خرید توری فلزی

همان‌طور که ملاحظه کردید، انواع توری فلزی مشخصات و نکات فنی مختلفی دارند. توجه به این نکات بسیار حائز اهمیت هستند و نباید نسبت به آن‌‌ها بی‌تفاوت بود. آلیاژ مورد استفاده، اندازه مفتول و چشمه و نوع مش بندی از جمله مواردی است که موقع خرید انواع توری فلزی باید مورد توجه قرار گیرند. مورد دیگری که باید مد نظر قرار دهید، محیط کاری آن‌هاست. با توجه به شرایط محیط عملیاتی، متریال مورد استفاده نیز تفاوت خواهد کرد و قطعا بر روی قیمت توری مورد نظر تاثیر خواهد گذاشت. و در نهایت قیمت توری فلزیکه متأثر از عوامل مختلفی است باید مد نظر باشد که بتوان انتخابی بهینه و مقرون به صرفه داشت.

 

مهم‌ترین نکات هنگام خرید انواع توری فلزی

سخن آخر

توری فلزی مانند شبکه‌ای است که توسط سیم‌های مفتولی بافته می‌شود. برای تولید این توری‌ها می‌توان از مواد مختلفی بهره گرفت که یکی از رایج‌ترین آن‌ها، فولاد ضد زنگ است. این نوع از توری‌ها می‌توانند در برابر زنگ‌زدگی مقاومت ویژه‌ای از خود نشان دهند و در نهایت طول عمر بالایی داشته باشند.

انواع توری فلزی کاربردهای متفاوتی دارند که در این مطلب سعی کردیم به اختصار آن‌ها را نام ببریم. ازآنجایی‌که قیمت این نوع از محصولات دارای نوسان است، قبل از اینکه برای خرید اقدام کنید، حتماً نسبت به دریافت قیمت به‌روز اقدام کنید. اگر سؤالات بیشتری ذهن شما را درگیر کرد‌ه‌اند، با مجموعه استیل رخ در زمینه خرید ورق استیل، خرید لوله استیل و خرید پروفیل استیل تماس باشید. کارشناسان آماده پاسخگویی به سؤالات شما عزیزان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره‌ی محصولات سوالی دارید؟ از ما بپرسید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp یکی از کارشناسان را انتخاب کنید