کاربرد و استفاده استیل در صنایع کاغذ سازی

استیل در صنایع کاغذ

امروزه استیل با توجه به ویژگی‌های بسیار خوبی که دارد، به عنوان متریال اساسی در بسیاری از صنایع شناخته می‌‌شود. استیل در صنایع کاغذ نیز کاربرد دارد و مورد استفاده قرار می‌گیرد و در ساخت ماشین آلات، ابزار و … استفاده می‌شود. در این مطلب قصد داریم تا درباره کاربرد و استفاده استنلس استیل در صنایع کاغذ صحبت کنیم و شما را با برخی از ویژگی‌های استیل بیشتر آشنا کنیم.

 استیل در ماشین های کاغذسازی

استیل در صنایع کاغذ را می‌توان در بخش‌های مختلف تولید مورد استفاده قرار داد. با وجود پیشرفت و به روز شدن صنایع کاغذ سازی، استفاده از استیل در این صنعت نیز رو به رشد است. بهینه سازی‌ها و پیشرفت‌های کاغذسازی نیز به افزایش کاربرد فولاد ضد زنگ در این صنعت کمک کرده است. به کمک استفاده از استیل می‌توان ضایعات تولید شده را کاهش داد و طول عمر قطعات و ماشین آلات را بیشتر کرد.

 

استفاده از استیل در صنایع کاغذ موجب می‌شود دستگاه‌هایی که در معرض مواد شیمیایی و خورنده هستند دیرتر به تعمیر و یا تعوض نیاز پیدا کنند و این عامل باعث کاهش چشمگیر هزینه‌های تعمیر و نگهداری می‌شود. لوله کشی‌ها، مبدل‌های حرارتی و مخازن از جمله تاسیساتی هستند که نمونه کاربرد استیل در صنایع کاغذ محسوب می‌شوند. این دستگاه‌ها به صورت مستقیم با مواد خورنده در تماس هستند و استفاده از استنلس استیل در ساخت آن‌ها ضروری است. استنلس استیل یا فولاد ضدزنگ یک گروه از آلیاژهای فولادی با ویژگی‌های بسیار مطلوب هستند که می‌توانند طولانی مدت در معرض مواد خورنده باشند و با کمترین آثار خوردگی خواص خود را حفظ کند. در ادامه این مطلب ویژگی‌هایی که سبب استفاده از استیل در صنایع کاغذ شده‌اند را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

استیل در صنایع کاغذ

ساخت ماشین آلات صنایع کاغذ

استیل در صنایع کاغذ برای بهبود و بهینه شدن عمر و دوام دستگاه‌ها و تجهیزات استفاده می‌‌شود. از قطعات کوچک مورد استفاده در ماشین‌های صنعتی، تا قطعات و مخازن بزرگ، می‌توان ردپایی از استیل را مشاهده کرد. ماشین‌آلات مورد استفاده در صنایع کاغذ به دلیل در ارتباط بودن با مواد خورنده شیمیایی باید مقاومت خوبی در برابر خوردگی داشته باشند. این مواد در برخی موارد دارای سولفور هستند و ماشین آلات باید در برابر این مواد شیمیایی مقاومت خوبی داشته باشند. دمای بالا، مواد خورنده و رطوبت از جمله مواردی هستند که سبب خوردگی و از بین رفتن دستگاه‌ها می‌شود.

بیشتر بخوانید :  چگالی فولاد ضد زنگ - دانسیته آلیاژهای استنلس استیل

تجهیزاتی و فرایندهایی که در صنایع کاغذ از استنلس استیل در ساخت آنها استفاده می‌کنند، عبارتند از:

  • تجهیزات پخت چوب و تولید خمیر کاغذ
  • تجهیزات شستشو، رنگ زدایی و سفید کردن خمیر کاغذ
  • فرایندهای فرآوری شیمیایی
  • دستگاه‌های آبگیری و خشک کن
  • فرایندهای بازیافت کاغذ باطله
  • مخازن و مراحل فرآوری مواد اولیه کاغذ
  • خطوط تولید کاغذ

آلیاژهای پرکاربرد استیل در صنایع کاغذ

گریدهای مختلفی از استیل در صنایع کاغذ مورد استفاده قرار می‌گیرد که انتخاب آلیاژ مناسب به نوع کاربری و شرایط محیطی بستگی دارد. برای مثال برخی از گریدهای استیل در برابر خوردگی مقاوم‌تر هستند و در محیط‌های کاری با نرخ خوردگی بالا، به کار می‌روند. بطور کلی انتخاب گرید مناسب استیل نیازمند تحقیق و انجام تست‌های مختلف است. در ادامه برخی از گریدهای استیل مورد استفاده در صنایع کاغد و ویژگی‌های آن‌ها را بیان می‌کنیم.استیل-در-صنایع-کاغذ

استنلس استیل‌های آستنیتی:

این دسته از استیل در صنایع کاغذ کاربرد بسیار زیادی دارد. استنلس استیل‌های آستنیتی مجموعه‌ای از ویژگی‌های بسیار مطلوب را باهم دارند. از جمله ویژگی‌های فولاد ضد زنگ آستنیتی می‌توان به مقاومت بالا در برابر انواع خوردگی، قابلیت جوشکاری، قابلیت شکل پذیری و ماشین‌کاری و پرداخت اشاره نمود. البته استیل آستنیتی را نمی‌توان با انجام عملیات حرارتی سختکاری کرد و تنها می‌توان با انجام فرآیند کارسرد آن را سخت نمود. استنلس استیل های آستنیتی خاصیت مغناطیسی ندارد و به آهن ربا جذب نمی‌شود. شناخته شده‌ترین گریدهای استیل آستنیتی آلیاژ ۳۱۶ و ۳۰۴ است که در ادامه به بررسی‌ ویژگی‌های آن خواهیم پرداخت. همچنین گریدهای 321، 347، 317 و 201 نیز آلیاژهای رایج آستنیتی در این صنعت هستند.

استنلس استیل‌های فریتی:

این دسته از استیل در صنایع کاغذ نیز کاربرد بسیار زیادی دارد. قابلیت جوشکاری و شکل پذیری خوب استیل فریتی می‌تواند کاربرد استیل فریتی را در صنایع کاغد بیشتر کند. استیل فریتی برای محیط‌های کاری قلیایی بسیار مناسب می‌باشد گرید ۴۰۳ را می‌توان به عنوان یک استیل فریتی بسیار رایج معرفی کرد.

بیشتر بخوانید :  دستورالعملی برای گازهای کمکی برش لیزر

جهت آشنایی بیشتر با ورق استیل فریتی مطلب آن را در وبلاگ مطالعه کنید.

استنلس استیل‌های مارتنزیتی:

ساختار مارتنزیت دارای استحکام و مقاومت به سایش بیشتری نسبت به آستنیت و فریت است. به همین دلیل نیز در مواردی که استیل در صنایع کاغذ نیاز به استحکام بالایی دارد از استیل مارتنزیتی استفاده می‌شود. گریدهای 410، 416، 420 و 440C نمونه‌هایی از فولادهای ضد زنگ مارتنزیتی هستند.

استیل رسوب سخت شونده:

استیل رسوب سخت شونده نیز دارای استحکام بالایی است اما قابلیت جوشکاری ضعیف آن را می‌توان به عنوان نقطعه ضعف استیل رسوب سخت شونده معرفی کرد. به همین دلیل برای استفاده از این استیل در صنایع کاغذ حتما باید الزامات طراحی و نحوه اتصال را در نظر داشت که نیاز به جوشکاری نداشته باشند. رایج ترین گریدهای رسوب سخت 15-5 و 17-4 هستند.

استیل ۳۰۴:

این گرید استیل در صنایع کاغذ و سایر صنایع کاربرد بسیار گسترده‌ای دارد. استیل ۳۰۴ را می‌توان پرکاربردترین گرید استیل در جهان دانست. این گرید مقاومت به خوردگی بسیار خوبی دارد. شکل پذیری و جوش پذیری خوب آن نیز کاربرد آن‌ را گسترده‌تر کرده است. استیل ۳۰۴ قیمت بسیار بهینه‌ای دارد و از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است.

استیل ۳۱۶:

کاربرد این گرید از استیل در صنایع کاغد نیز مانند سایر صنایع زیاد است. استیل ۳۱۶ مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی کلریدی دارد و می‌تواند در برابر ترک خوردگی تنشی نیز مقاومت خوبی از خود به نمایش بگذارد. محتوای مولیبدن موجود در استیل ۳۱۶ است که مقاومت در برابر ترک خوردگی تنشی را افزایش می‌دهد. محتوای کروم موجود در ساختار استیل ۳۱۶ و سایر آلیاژهای فولاد ضد زنگ باعث ایجاد یک لایه اکسید روی سطح استیل می‌شود و از آن در برابر مواد خورنده محافظت می‌کند.

 

تأثیر عناصر در آلیاژ استنلس استیل

ورق استیل داپلکس در صنایع کاغذ

برای توضیح بیشتر در این قسمت ابتدا بهتر است تا اطلاعاتی درباره استیل داپلکس داشته باشیم. استیل داپلکس به استیلی گفته می‌شود که در ساختار خود از دو فاز نرم و سخت تشکیل شده باشد. برای مثال برخی از گریدهای استیل داپلکس از دو فاز آستنیت و فریت تشکیل شده‌اند. فاز نرم می‌تواند قابلیت شکل پذیری را افزایش دهد و فاز سخت نیز وظیفه افزایش استحکام و مقاومت را بر عهده دارد. از آلیاژهای رایج استیل داپلکس می‌توان به گریدهای 2205، 2304، 2507 و 3RE60 اشاره کرد.

بیشتر بخوانید :  آیا استینلس استیل قابل بازیافت است؟

 

استیل در صنایع کاغذملاحظات استفاده از استیل در صنایع کاغذ

با توجه به استفاده بسیار زیاد از استیل در صنایع کاغذ بهتر است ملاحظات مورد نیاز را مد نظر قرار دهیم تا طول عمر قطعات و ماشین آلات را افزایش دهیم. در ادامه به برخی از این موارد می‌پردازیم.

استفاده از الکترو پولیش در سطوح با اصطکاک کم می‌تواند سبب بالا رفتن بازدهی و بهبود مقاومت استیل شود. سطح صاف استیل می‌تواند مانع از تجمع مواد در سطح لوله و قطعات شود که این امر می‌تواند سبب کاهش خوردگی و افزایش طول عمر دستگاه‌ها شود.

استفاده از تکنیک‌های مناسب جهت جوشکاری: برای جلوگیری از ایجاد ترک و یا کاهش استحکام در مقطع جوشکاری شده، باید بهینه‌ترین روش را برای جوشکاری استیل در صنایع کاعذ را انتخاب کرد. برای جوشکاری بهتر است ابتدا محل جوش را تمیز کاری کرد و سپس فرآیند را انجام داد.

مقاومت استیل: برای انتخاب متریال مناسب برای استفاده در صنایع کاغذ، بهتر است میزان خوردگی و تنشی که در مکان‌های مختلف بر قطعات وارد می‌شود را بررسی نمود و آلیاژ مناسب را برای استفاده انتخاب کرد. استفاده از استیل در صنایع کاغذ باعث می‌شود که احتمال ترک خوردگی تنشی و ترک هیدروژنی تا حد ممکن کاهش یابد.

سخن آخر

استیل در صنایع کاغذ دارای کاربرد بسیار زیادی می‌باشد. از استیل در صنایع کاغذ برای ساخت ماشین آلات، تاسیسات، مبدل‌های حرارتی و مخازن استفاده می‌شود. علت این کاربرد گسترده نیز ویژگی‌های بسیار مطلوب استیل نظیر مقاومت در برابر خوردگی، قابلیت جوشکاری و استحکام و دوام بالای استیل است. گریدهای مختلف استیل در این صنعت کاربرد دارند که بنا به محیط کاری باید مناسب‌ترین آلیاژ را انتخاب کرد.

اگر به دنبال تامین مواد اولیه استیل، خرید ورق استیل در آلیاژهای مختلف مانند ورق استیل۳۰۴، ورق استیل ۳۱۶ و … هستید، می‌توانید با کارشناسان ما در مجموعه استیل رخ در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره‌ی محصولات سوالی دارید؟ از ما بپرسید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp یکی از کارشناسان را انتخاب کنید