تفاوت برش لیزر و پلاسما فلزات

تفاوت برش لیزر و پلاسما

با استفاده از دستگاه‌های برش پلاسما و برش لیزر می‌توانید در وقت و هزینه خود صرفه‌جویی کنید. این دو دستگاه دارای ویژگی‌های مشابهی هستند؛ اما نقاط تمایزی نیز بین این دو فناوری وجود دارد. آشنایی با تفاوت برش لیزر و پلاسما از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا پیش از انتخاب هر یک از این روش‌ها باید با خصوصیات هریک از آن‌ها و کاربردشان آشنا شوید. این امر موجب مي‌شود تا بتوانید یک روش متناسب با نتایج مدنظر و نیاز خود را انتخاب کنید.

شاید این پرسش برای شما پیش آمده باشد که تفاوت برش پلاسما و برش لیزر چیست؟ این همان موضوعی است که قصد داریم در این مطلب از بلاگ استیل رخ به آن اشاره کنیم. اگر شما نیز به دنبال یافتن پاسخی برای این پرسش رایج هستید، توصیه می‌کنیم ادامه مطلب را به هیچ وجه از دست ندهید.

تفاوت برش پلاسما و برش لیزر چیستروش‌های مختلف برش تفاوت‌هایی دارند.

آیا تابه‌حال از نور خورشید برای ایجاد پرتو لیزر استفاده کرده‌اید؟

شاید شما هم وقتی که سن کمی داشتید، نور خورشید را با استفاده از یک ذره‌بین در یک نقطه متمرکز کرده‌‌ باشید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این پدیده بسیار مشابه به ایجاد یک پرتو متمرکز لیزر است! متمرکزکردن نور خورشید به‌وسیله یک عدسی همان چیزی است که موجب ایجاد پرتو قدرتمند لیزر می‌شود. در حال حاضر لیزر یکی از پرکاربردترین ابزارها در صنعت به شمار می‌آید. تفاوت برش لیزر و پلاسما از همین ساختار (بهره‌گیری از پرتو نور) نشئت می‌گیرد.

وقتی اسم لیزر می‌آید بسیاری از افراد به یاد فیلم‌های علمی تخیلی می‌‌افتند. لیزرهایی که در این فیلم‌ها نمایش داده می‌شوند،‌ دقیقاً شبیه به لیزهایی هستند که در دستگاه‌های برش از آن‌ها استفاده می‌شود. در این دستگاه‌ها یک پرتو متمرکز بر روی محلی که قصد دارید آن را برش دهید، هدایت می‌شود. پرتو مذکور به‌وسیله یک سری تجهیزات خاص و یک کنترل‌گرهای کامپیوتری به طور کامل تحت اختیار شما قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید :  شیم پلیت (Shim Plate) چیست؟

کامپیوتر این تجهیزات را کنترل می‌کند و در نتیجه پرتو لیزر باتوجه‌به طرح و مسیر مدنظر کاربر جابه‌جا می‌شود. برش لیزری امروزه یکی از پرکاربردترین روش‌های برش فلزات به شمار می‌آید. برش‌های اجرا شده در این روش فوق‌العاده دقیق و باکیفیت هستند.

برای آشنایی با مزایای برش لیزر، مطلب آن را در بلاگ استیل رخ مطالعه کنید.

تفاوت های برش لیزر و پلاسمابرش لیزر برای کارهای دقیق مناسب است.

دستگاه پلاسما

پلاسما به‌جای بهره‌گیری از پرتو متمرکز نور برای ایجاد حرارت،‌ به کمک قوس الکتریکی در مجاورت یک گاز نجیب آن را یونیزه کرده و حرارت لازم برای ذوب فلز را به وجود می‌آورد. این جریان به کمک فشار هوا از یک روزنه بسیار کوچک عبور می‌کند که به‌وسیله آن می‌توانید فلزات مختلف را برش دهید. برش پلاسما را فقط می‌توان در موادی که رسانا هستند، مورداستفاده قرار داد. دستگاه های برش پلاسما قابلیت‌ برش‌های سنگین‌تر را ارائه می‌دهند اما دقت کمتری نسبت به دستگاه‌های برش لیزر دارند. برخلاف اکثر دستگاه‌های لیزر که به کمک کامپیوتر کنترل می‌شوند، دستگاه‌های پلاسما را می‌توان به‌صورت دستی نیز کنترل کرد. قیمت دستگاه‌های پلاسما نسبت به دستگاه‌های برش لیزر ارزان‌تر و اصولا روشی مقرون به صرفه و موثر است.

تفاوت در دقت و کیفیت

اصلی‌ترین تفاوت برش لیزر و پلاسما را مي‌توان در دقت و کیفیت آن‌ها دانست. برش‌های لیزری در اکثر موارد نسبت به برش‌های پلاسما دارای دقت بالاتر و تلرانسی بسته‌تر هستند. دلیل این امر را می‌توان به قطر نازک پرتو لیزر که حدود یک هزارم اینچ (0.025 میلی‌متر) است مرتبط دانست. قطر نازل برش پلاسما حدود یک‌صدم اینچ (0.25 میلی‌متر) است و به همین دلیل نمی‌توانند دقتی به‌اندازه برش ناشی از پرتوهای لیزر داشته باشند.

بیشتر بخوانید :  نحوه و طرز تشخیص ورق گالوانیزه از ورق استیل چیست؟

تفاوت دیگر لیزر و پلاسما در کیفیت برش است. قطعه‌ای که با پلاسما برش می‌خورد دارای پلیسه و ناهمواری‌های مختلفی در لبه برش خواهد بود که باید با عملیات تکمیلی و کار بیشتر به‌صورت کامل تمیز شوند. این در حالی است که برش لیزر کاملاً دقیق و بدون این پلیسه‌ها است و پس از اجرا کار نیاز با تمیزکاری قابل توجهی ندارد.

تفاوت برش لیزر و پلاسمابرش پلاسما برای ورق فلزی با ضخامت بالا مناسب است.

محدودیت برش با لیزر

همانطور که اشاره شد، برش لیزر لبه‌های بسیار دقیقی ایجاد می‌کند. ولی لیزر را تنها در شرایطی که ضخامت فلز مدنظر شما کمتر از یک‌دوم اینچ باشد، می‌توان استفاده کرد. هرچه ضخامت افزایش یابد، به لیزرهای قوی‌تری نیاز خواهید داشت. به طور معمول در این شرایط به‌جای استفاده از لیزرهای فوق‌العاده قوی که انرژي بالایی مصرف می‌کنند، از پلاسما استفاده می‌شود.

از طرف دیگر، برش لیزر بر روی خیلی از انواع مواد مانند چوب، آکرلیک، پلکسی‌گلاس و انواع فلزات قابل انجام است فقط بر روی مواد فلزی که زنگ‌زدگی و یا درخشش آینه‌ای نداشته باشند و تمیز، بدون رنگ و آلودگی باشند قابل انجام است. تفاوت برش لیزر فلزات با برش پلاسما در این زمینه نیز مهم است.

در صورت تمایل برای آشنایی با مشکلات برش  لیزر، مطلب آن را در بلاگ استیل رخ مطالعه کنید.

محدودیت‌های برش پلاسما

شناخت تفاوت های برش لیزر و پلاسما شامل شناخت محدودیت‌های پلاسما نیز می‌شود. همان‌طور که گفتیم برای استفاده از پلاسما به یک ماده رسانا نیاز است. به‌طورکلی از پلاسما تنها برای برش موادی همچون فولاد و آلومینیوم استفاده می‌شود. از طرف دیگر این روش به پاکسازی سطح کار و ازبین‌بردن زنگ‌زدگی و لکه روغن حساس نیست. بر اساس تفاوت برش لیزر و پلاسما باید گفت پلاسما می‌تواند موادی با ضخامت تا شش اینچ را نیز به‌راحتی برش دهد؛ اما برای برش ورق‌هایی با ضخامت بالاتر به‌هیچ‌وجه مناسب نیست. همچنان که اشاره شد، مزیت دیگر برش‌های پلاسما این است که می‌توانند با سیستم‌های دستی یا رومیزی نیز اجرا شوند.

بیشتر بخوانید :  اشتباهات رایج در استفاده از پیچ و مهره استنلس استیل

برش پلاسما فلزاتهرکدام از روش‌های برش فلزات محدودیت‌های خاصی دارند.

سخن پایانی

شناخت تفاوت برش لیزر و پلاسما یکی از مهم‌ترین مواردی به شمار می‌آید که کلیه فعالان در صنایع فلزی باید با آن آشنا باشند. هر یک از این فناوری‌ها دارای ویژگی‌های خاص خود هستند که موجب تمایز آن‌ها با دیگر روش‌های برش فلزات می‌شود. اگر به دنبال برشی دقیق و بدون دردسر هستید، لیزر بهترین گزینه برای شما خواهد بود. در شرایطی که فلز مربوطه ضخامتی بالا دارد، باید به سراغ پلاسما یا واترجت بروید تا بتوانید فلز مدنظر را به نحو مناسبی برش دهید.

برای مشاهده قیمت و خرید ورق استیل از فروشگاه آنلاین استیل رخ کلیک کنید

قیمت ورق استیل

استیل رخ با سالها تجربه در بازار استنلس استیل علاوه بر تامین ورق استیل، لوله و پروفیل استیل و اتصالات استیل در زمینه ارائه خدمات فلزی نیز آماده همکاری می‌باشد. ما با تیم کارشناسی متخصص و تکنسین‌های خبره در زمینه برش فلزات و سایر خدمات فلزی مثل جوش و پرداخت در خدمت شما هستیم. پیشنهاد می‌کنیم، برای آشنایی بیشتر با استیل رخ از وب‌سایت این مجموعه بازدید فرمایید و برای مشاوره و سفارش کالا و خدمات با کارشناسان ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره‌ی محصولات سوالی دارید؟ از ما بپرسید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp یکی از کارشناسان را انتخاب کنید