5 فاکتور که هنگام انتخاب و خرید ورق استیل مناسب باید به آن توجه کنید

معیار استفاده از ورق استیل

ورق استیل از جمله محصولاتی به‌حساب می‌آید که در برابر خوردگی مقاومت بالایی دارد. همچنین به دلیل ویژگی‌های بهداشتی و استحکام بالا دارای کاربردهای مختلف همچون پزشکی است. این ورق‌ها دارای گریدهای مختلفی هستند؛ ازاین‌رو به‌منظور استفاده از آن‌ها نیاز است به معیارهای مختلفی توجه شود. معیار استفاده از ورق استیل شامل فاکتورهای مختلفی می‌شوند که در این مطلب قصد داریم به معرفی 5 نمونه از آن‌ها‌ بپردازیم؛ پس برای آشنایی با معیار انتخاب ورق استیل ما را تا انتها همراهی کنید.

معیار انتخاب ورق استیلبررسی معیارهای لازم برای انتخاب ورق استیل

1. آلیاژ متناسب با محیط عملیاتی را انتخاب کنید

اگر به دنبال این هستید که کدام آلیاژ از ورق استیل برای محیط مورد نظر شما مناسب‌تر است (آشنایی با انواع آلیاژ استیل و خواص آن‌ها)، به شرایطی فکر کنید که محصول نهایی شما قرار است با آن مواجه شود. عوامل محیطی خاصی وجود دارد که می‌توانند تأثیر منفی روی عملکرد ورق استیل بگذارند. از جمله این عوامل می‌توانیم به PH بسیار پایین، تنش‌ها و دماهای بالا و همچنین خوردگی شکافی اشاره کنیم. گریدهای ضدزنگ سری 300 آستنیتی، مثل آلیاژ‌های 316 و 304 می‌توانند ویژگی‌های خود مانند استحکام، فرم‌پذیری و مقاومت در برابر خوردگی را در دماهای بالا حفظ کنند (تفاوت استنلس استیل 304 و 316).

یکی از اصلی‌ترین دلایل انتخاب گریدهای ضدزنگ آستنیتی مقاومتی است که در برابر خوردگی دارند. اگر به آلیاژ 316 که حدود 2 تا 3% مولیبدن در آلیاژ خود دارد دقت کنید، این قابلیت را پیدا کرده تا در برابر خوردگی یون‌های کلرید که در محیط‌های دریایی و کارخانه‌های شیمیایی وجود دارند، از خود مقاومت نشان دهد؛ پس می‌توانیم این‌طور بیان کنیم یکی از مهم‌ترین معیار استفاده از ورق استیل این است که متناسب با محیط عملیاتی و کاربرد مورد نظر خود انتخاب شده باشد.

استیل در برابر عوامل محیطیبه محیط عملیاتی توجه کنید

2. استحکام، شکل‌پذیری و سختی را در اولویت قرار دهید

اگر به دنبال معیاری مناسب برای انتخاب ورق استنلس استیل هستید، باید سه ویژگی مکانیکی مهم را در نظر بگیرید که شامل موارد زیر می‌شوند:

  • استحکام: استحکام تسلیم به تنشی اشاره می‌کند که یک آلیاژ فلزی می‌تواند قبل از شکست و شروع تغییر شکل تحمل کند.
  • شکل‌پذیری: به توانایی یک ماده برای تغییر شکل پلاستیک قبل از شکست اشاره دارد. به‌عنوان‌مثال میزانی از تغییر شکل و کشیدگی در قطعه قلز بدون اینکه دچار شکست شود یا استحکام خود را از دست دهد.
  • چقرمگی: این ویژگی نیز به توانایی جذب انرژی حجم مشخصی از فلز هنگام تغییر شکل و میزان جذب انرژی قبل از شکست اشاره دارد.
بیشتر بخوانید :  ورق استیل ضد اسید چیست؟ + معرفی فولاد مناسب برای محیط اسیدی

فولاد ضدزنگ حاوی 10 تا 30% کروم باشد، و این عنصر است که در این آلیاژها باعث ایجاد مقاومت در برابر خوردگی شود. در گریدهای آستنیتی نیکل نیز اضافه می‌شود، که سبب بالاترین میزان از چقرمگی و شکل‌پذیری در آلیاژ استیل خواهند شد. گریدهایی با میزان بالای کروم، مولیبدن و نیکل در برابر انواع خوردگی فلزات مقاوم ترین هستند، ولی تنها از محتوای آلیاژ نمی‌توانیم به‌عنوان معیار استفاده از ورق استیل یاد کنیم.

علاوه بر عناصر آلیاژی، فرایند تولید فولاد ضدزنگ نیز بر خواص مکانیکی تاثیرگذار است. مدت زمان و نحوه سرد شدن فولاد می‌تواند بر کیفیت کلی محصول تأثیرگذار است. برای افزایش سختی فولادهای کربنی می‌توان از عملیات حرارتی بهره برد. این در حالی است که برای افزایش سختی ورق استیل می‌توان از عملیات کارسرد همچون نورد، کشش و خمش استفاده کرد. این نکته را باید یادآور شد که اگر برای افزایش سختی از فرایند کارسرد استفاده می‌کنید، در آن صورت خواص دیگری مثل مقاومت به ضربه و فرم‌پذیری و میزان ازدیاد طول ممکن است کاهش پیدا کند.

3. فرم‌پذیری و فرایندهای تولید

خصوصیات استیل در ساخت و تولید و معیار استفاده از ورق استیل باعث شد‌ه‌اند کاربردهای این آلیاژها روزبه‌روز افزایش پیدا کنند و شاهد تنوع در فرم‌ و شکل‌ مواد خام مختلفی از آن باشید. میلگرد استیل، مفتول، لوله استیل، پروفیل، تسمه و ورق چند نمونه از این اشکال به‌حساب می‌آیند. هرکدام از این مقاطع برای کاربردها و ساخت قطعات مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. بدیهی است برای ساخت قطعات نیاز به استفاده از ماشین‌کاری، فرم‌دهی و سایر روش‌های تولید است. به‌عنوان‌مثال فرض کنید که بخواهید از ورق استیل برای تولید لوله بهره ببرید. در این شرایط ورق مربوطه نیاز به نورد، خم‌، کشش، ماشین‌کاری و جوشکاری خواهد داشت.

بیشتر بخوانید :  15 حقیقت عجیب در مورد فولاد

لازم به ذکر است اگر قرار است روی ورق استیل فرایندهایی همچون ماشین‌کاری CNC، سوراخ‌کاری، برقوزنی، پخ‌زنی، عاج‌زنی و رزوه‌زنی انجام شود، در آن صورت پیشنهاد می‌کنیم از آلیاژهایی که در ترکیبشان گوگرد دارند استفاده کنید. یکی از نگرانی‌های اصلی که هنگام جوشکاری ورق استیل به وجود می‌آید، شکنندگی در ناحیه جوش است. برای جلوگیری از تشکیل کاربید و ایجاد شکنندگی می‌توانید ورقی با میزان کربن پایین‌تر انتخاب کنید. گریدهای 304L و 316L مناسب‌ترین گزینه‌ها برای این امر هستند.

خصوصیات استیل در ساخت و تولیدبررسی به نوع فرم دهی ورق استیل

4. ترجیحات مشتریان خود را در نظر بگیرید

از دیگر معیار استفاده از ورق استیل می‌توانیم به ترجیحات مشتری اشاره کنیم. ازآنجایی‌که ورق‌های استیل ظاهر زیبایی دارند، طراحان صنعتی و معماران تمایل زیادی به استفاده از این متریال دارند. ورق براق آینه‌ای، ورق خش‌دار، ورق مات و همچنین انواع ورق‌های استیل رنگی یا طرح‌دار تنوع بسیار جذابی برای ارائه محصولات خلاقه دارند. فولاد زنگ نزن آستنیتی قابلیت ارائه انواع کیفیت سطح‌ها را دارند. انتخاب هر نوع از ورق به سلیقه و انتخاب مشتری باز می‌گردد.

همچنین برخی از مشتریان بخصوص مشتریان صنعتی به دنبال ورق‌هایی همراه با گواهینامه کیفی هستند. به‌عنوان‌مثال برای تولید دیگ بخار، سوپر هیتر و لوله‌های مبدل حرارتی الزامات استاندارد ASTM A213 و A249 مورد توجه است. همچنین برای لوله‌های سوزنی صنعتی از استاندارد ASTM A908 بهره برده می‌شود. استانداردهای ASTM به بیش از 12 هزار نوع می‌رسند. هرکدام از این استانداردها برای کاربرد و الزام صنعتی خاصی تعریف شده‌اند تا با کمک آن‌ها بتوان به ویژگی‌های مکانیکی و فیزیکی، ترکیب شیمیایی، عملیات حرارتی و خیلی مشخصات فنی دیگر پی‌برد.

5. مدیریت هزینه و دردسترس‌بودن مواد را از یاد نبرید

به آخرین معیار استفاده از ورق استیل می‌رسیم. هزینه و دردسترس‌بودن مواد دو نمونه از این معیارها هستند که اهمیت بالایی دارند. در حال حاضر فولادهای زنگ‌نزن آستنیتی نسبتاً قیمت بالایی دارند؛ اما به دلیل کارایی بالا و قابلیت‌های فنی، از ارزش سرمایه‌گذاری خاص خود برخوردار هستند. اگر یک گرید استیل مقاوم در برابر خوردگی و متناسب با کاربرد فنی مورد نظرتان را انتخاب کنید، ممکن است در ابتدا هزینه زیادی را به شما تحمیل کند، ولی در بلند مدت دوام بالا و کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری قیمت اولیه را جبران خواهد کرد. اما به‌طورکلی قبل از اینکه برای خرید محصول مورد نظر اقدام کنید، حتماً درباره قیمت استیل اطلاعات لازم را کسب کنید.

بیشتر بخوانید :  آشنایی با فرآیند تولید ورق استیل و مراحل ذوب و نورد استیل

قیمت استیلهزینه لازم را مدیریت کنید

 

برای مشاهده قیمت و خرید ورق استیل از فروشگاه آنلاین استیل رخ کلیک کنید

قیمت ورق استیل

سخن آخر

ورق استیل از جمله محصولات ضدزنگ به‌حساب می‌آید که می‌توان از آن در صنایع مختلف بهره برد. برای اینکه بتوانید بهترین انتخاب را از بین آلیاژهای مختلف استیل برای پروژه خودتان رقم بزنید، باید با معیار استفاده از ورق استیل آشنا شوید. در این مطلب سعی کردیم به بررسی 5 معیار مهم بپردازیم که هرکدام اهمیت بالایی به خود اختصاص می‌دهند. هزینه و دردسترس‌بودن مواد، قابلیت فرم دهی و فرایندهای تولیدی، استحکام، شکل‌پذیری، سختی و توجه به محیط عملیاتی در بین این فاکتورها قرار می‌گیرند که هر یک را به‌صورت کامل شرح دادیم.

مجموعه استیل رخ با سال‌ها تجربه در تامین و ارائه خدمات استنلس استیل آمادگی دارد در کنار شما باشد. استیل رخ با حضور فعال در بازار استیل ایران به بهترین منابع تامین مواد اولیه استیل دسترسی دارد و اقلامی مثل انواع ورق استیل، لوله استیل و پروفیل استیل را با قیمت مناسب و کیفیت مطلوب در اختیار شما قرار خواهد داد. ما همچنین قادریم در تکمیل فرایند تامین مواد خام اولیه، خدمات فنی ساخت را نیز در اختیار شما بگذاریم تا به شکلی راحت‌تر به محصول مورد نظرتان برسید. پیشنهاد می‌کنیم از وب‌سایت استیل رخ بازدید کنید و برای مشاوره با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره‌ی محصولات سوالی دارید؟ از ما بپرسید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp یکی از کارشناسان را انتخاب کنید