کاربرد ورق استیل در کابین آسانسور

انواع ورق استیل در آسانسور ورق استیل آسانسوری

 

حتما هنگام سوار شدن آسانسور، متوجه کاربرد ورق استیل در ساخت کابین آسانسور شده‌اید. استفاده از ورق استیل در آسانسور دلایل مختلفی دارد که قصد داریم در این مطلب درباره آن صحبت کنیم. به طور کلی استنلس استیل در ساخت اجزا آسانسور، علاوه بر کابین آن در قطعات دیگری که در ارتباط با کاربر آن هستند نیز مورد استفاه قرار می‌گیرد.

آسانسور چیست؟

آسانسور وسیله‌ی جابجایی عمودی برای انتقال افراد، وسایل، ماشین و … در طبقات مختلف یک سازه است. در آسانسورها اغلب از یک موتور الکتریکی، گیربکس، قرقره، سازه فلزی و کابل‌هایی برای جابجایی و اجزایی برای حفظ تعادل و ایمنی استفاده می‌شود. آسانسورها در انواع مختلف با توجه به کاربرد و تکنولوژی و برای تحمل بار‌های مختلف ساخته می‌شوند. برخی از آسانسورها برای حمل و نقل بار و کالاهایی با وزن زیاد هستند که در این حالت باید از موتورهایی با قدرت بالا و متریالی با دوام و تحمل وزن بالا استفاده کرد. برخی دیگر هم برای جابجایی انسان است که بحث ایمنی، راحتی و ظاهر زیبای آن‌ها بسیار مورد توجه است.

علت استفاده از ورق استیل استنلس در کابین

استفاده از ورق استیل در آسانسور می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. آسانسورها در انواع مختلفی وجود دارند که هر یک برای جابجایی وسایلی خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند. آسانسورهای باربری، آسانسورهای حمل خودرو، آسانسورهای حمل بیمار، آسانسورهای منازل مسکونی و … از جمله انواع آسانسورها براساس کاربری آن‌ها هستند. آسانسورهای مخصوص بار اغلب ممکن است تحت سایش و یا خراشیدگی قرار گیرند و باید دوام بالایی داشته باشند. به همین دلایل می‌توان کاربرد ورق استیل در آسانسور باری را در قسمت‌های مختلف آن مشاهده کرد.

انواع ورق استیل در آسانسور -ورق استیل آسانسوری
استفاده از ورق استیل در آسانسور سازی

در برخی دیگر از کاربری‌ها مانند آسانسورهای منازل مسکونی، زیبایی ظاهری در کنار دوام اهمیت بسیار زیادی دارد. استفاده از ورق استیل در طراحی کابین و در آسانسور برای واحدهای مسکونی و یا تجاری می‌تواند بر جنبه زیبایی آن بیافزاید. این درحالی است که استفاده از انواع ورق استیل در آسانسور می‌تواند دوام و طول عمر بالایی داشته باشد، ضمن اینکه به نگهداری و تمیز کردن آن آسان است.

بیشتر بخوانید :  کاربرد پروفیل استیل در صنایع مختلف

مزایای استفاده از ورق استیل آسانسوری

همانطور که اشاره شد استفاده از انواع ورق استیل در آسانسور می‌تواند مزایای مختلفی داشته باشد. از آنجا که استنلس استیل از جمله آلیاژهای فولادی است که مقاومت خوبی در برابر خوردگی و سایش دارد، می‌‌تواند طول عمر و دوام آسانسور را افزایش دهد. علاوه بر این استیل قابلیت تمیز شدن خوبی دارد و می‌توان کابین آسانسورهایی که از ورق استیل در آن‌ها استفاده شده است را به راحتی تمیز کرد. ویژگی دیگر ورق استیل در آسانسور مقاومت آن در برابر اکسیداسیون است که در مناطق ساحلی و مرطوب نیز می‌توان از آن استفاده کرد. برای مثال در کشتی‌ها و سازه‌های دریایی در صورت عدم استفاده از استیل در ساخت آسانسور، احتمال زنگ زدی و خوردگی متریال مورد استفاده بسیار زیاد است.

از آنجا که آسانسورها باید تحمل وزن بالایی داشته باشند، باید از متریالی با استحکام بالا در ساخت آن‌ها استفاده کرد. استیل را می‌توان یکی از مستحکم‌ترین مواد برای این کاربری دانست. ورق استیل در آسانسور در ساخت کابین آن، پنل‌های صفحه کلید و نمایشگر و روکش بدنه و درهای کابین و طبقات همگی می‌توانند در بهبود کیفی آسانسور نقش داشته باشند.

اشکال مختلف ورق استیل آسانسوری

همانطور که گفتیم ورق استیل در آسانسور به دلیل ویژگی‌های فنی و ظاهری مختلفی که دارد استفاده می‌شود. از این رو، امروزه استفاده از انواع ورق استیل در ساخت کابین و قطعات آسانسور به امری رایج بدل شده است. برای مثال در کابین آسانسور از ورق استیل دکوراتیو با کیفیت سطحی و رنگ‌های متنوع استفاده می‌شود. چرا که در کابین آسانسور دوام، زیبایی و جذابیت ظاهری اهمیت بسیار زیادی دارد. استفاده از ورق استیل رنگی مثل ورق استیل طلایی در ساخت کابین آسانسور برای کاربری‌های تزئینی رایج است. به طور کلی می‌توان انواع مختلف ورق استیل آسانسوری را به صورت زیر بیان کرد:

  • ورق استیل آینه‌ای
  • ورق استیل مات و خش‌دار
  • ورق استیل رنگی
  • ورق استیل گندمی
بیشتر بخوانید :  مقدمه ای بر فولادهای داپلکس

کاربرد انواع ورق استیل در آسانسور

همانطور که گفتیم انواع ورق استیل در آسانسور مورد استفاده قرار می‌گیرند. تنوع استفاده از ورق استیل علاوه بر کیفیت ظاهری آن به آلیاژ آن نیز بستگی دارد. با توجه به خصوصیات فنی آلیاژهای مختلف و قیمت آن‌ها، انتخاب بهینه آلیاژ نیز بحث مهمی است. به همین جهت نیز بهتر است برخی از پرکاربردترین ورق استیل‌های مورد استفاده در ساخت آسانسور را بشناسیم.

انواع ورق استیل در آسانسور -ورق استیل آسانسوری
استفاده از ورق استیل در آسانسور سازی

کاربرد ورق استیل در تولید کابین آسانسور: در ساخت کابین آسانسور از گریدهای استیل 304 و 430 استفاده می‌شود. فولاد 304 دارای مقاومت خوبی در برابر خوردگی است. همچنین می‌توان سطح آن را با درجات مختلف پرداخت کرد که سبب زیبایی کابین آسانسور نیز می‌شود. استیل 430 یا استیل بگیر که از نظر دوام و مقاومت به خوردگی ضعیف‌تر است، نسبت به استیل 304 مقرون به صرفه‌تر می‌باشد و به همین جهت نیز استفاده از این نوع ورق استیل در آسانسور اقتصادی‌تر است. در مناطق ساحلی و پروژه‌های دریایی پیشنهاد می‌شود از ورق استیل 316 استفاده شود که نسبت به دو گرید قبلی گران‌تر است ولی مقاومت به خوردگی کلریدی بالایی دارد.

کاربرد ورق استیل بگیر در آسانسور: ورق استیل بگیر به دلیل قیمت مناسب‌تر نسبت به گریدهای آستنیتی نگیر، برای برخی از کاربری‌ها مقرون به صرفه‌تر هستند. گرید استیل 430 که خاصیت مغناطیسی دارد را می‌توان در مواردی که نیاز به مقاومت به خوردگی و یا شکل پذیری بالایی نیست، مورد استفاده قرار داد. این گرید برای برخی کاربردها مثل کابین آسانسور باری در مناطق با رطوبت پایین پیشنهاد می‌شود.

بیشتر بخوانید :  جوشکاری نقطه‌ای چیست؟

کاربرد ورق استیل نگیر در آسانسور: این دسته از ورق استیل در آسانسور اغلب در کابین آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. همانطور که می‌دانید، استیل نگیر به معنای غیرمغناطیسی بودن آن است که گریدهای مختلفی از استیل غیرمغناطیسی هستند. اما در بازار بیشتر استیل 304 را با نام استیل نگیر می‌شناسند. همانطور که پیش‌تر نیز اشاره شد، این گرید کاربرد وسیعی در ساخت کابین آسانسور، درها و قطعات دیگر دارد.

انواع ورق استیل در آسانسور -ورق استیل آسانسوری
استفاده از ورق استیل در آسانسور سازی

کاربرد استیل در اجزای آسانسور

در ساخت آسانسور علاوه بر کابین و درها، در ساخت پنل‌های صفحه کلید، نمایشگر و سایر قسمت‌های در ارتباط با کاربر آسانسور از مقاطع مختلف استیل استفاده می‌شود. برای ساخت دستگیره در داخل کابین آسانسورها از پروفیل استیل و یراق استیل استفاده می‌شود. در برخی موارد ریل‌های آسانسور نیز از جنس استیل هستند. چرا که این ریل‌ها در معرض خوردگی و ساییدگی هستند و همچنین باید تحمل بار زیادی داشته باشند تا احتمال تخریب و حادثه کاهش یابد.

سخن آخر

در ساخت آسانسور، استنلس استیل یکی از مواد اولیه کاربردی است که می‌تواند در اجزای مختلف آسانسور مورد استفاده قرار گیرد. ورق استیل در آسانسور در ساخت کابین کاربرد بسیار زیادی دارد. چرا که علاوه بر دوام، مقاومت به خوردگی و استحکام بالا، می‌تواند سبب زیبایی و جذابیت ظاهری کابین آسانسور نیز شود. اشکال مختلفی از ورق استیل در ساخت آسانسور مورد استفاده قرار می‌گیرد که انتخاب آن‌ها به عوامل مختلف فنی و ظاهری بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره‌ی محصولات سوالی دارید؟ از ما بپرسید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp یکی از کارشناسان را انتخاب کنید