شیم پلیت (Shim Plate) چیست؟

شیم پلیت

 

شیم پلیت به عنوان یکی از اجزای بسیار کاربردی در صنعت شناخته می‌شود که در عین ظرافت و نازکی نقش مهمی در نصب و تنظیم قطعات و تجهیزات ایفا می‌کند. شیم پلیت (Shim plates) یک صفحه نازک فلزی است و از آن برای تراز و تنظیم قطعات و نصب دقیق تجهیزات استفاده می‌شود. در این مطلب به صورت مفصل درباره شیم پلیت و بخصوص شیم پلیت استنلس استیل توضیح می‌دهیم و کاربردهای آن را برای شما بیان می‌کنیم.

شیم پلیت چیست؟

شیم پلیت صفحات نازک فلزی برای پرکردن گپ یا فاصله خالی بین قطعات است و در موارد متنوعی از نصب در و پنجره تا تنظیم ماشین آلات صنعتی و قطعات بسیار دقیق مورد استفاده قرار می‌گیرد. این صفحات می‌توانند در تنظیم و تراز کردن ماشین‌آلات نیز کاربرد داشته باشند. شیم پلیت اغلب جنس فلزی دارد و یکی از آلیاژهای پرکاربرد در ساخت شیم پلیت، استنلس استیل است. برای ساخت این صفحات نازک، اغلب از استیل‌هایی با مقاومت و استحکام بالا استفاده می‌شود. البته شیم پلیت‌های فولادی، آلومینیومی، برنجی و حتی پلیمری نیز در صنعت کاربرد دارند. در ادامه به بررسی بیشتر ویژگی‌ها و کاربردهای شیم پلیت می‌پردازیم.

نمونه شیم گذاری در نصب تجهیزات

ویژگی‌های shim plate

شیم پلیت به عنوان جبران کننده فضاهای خالی و فاصله بین قطعات است و به همین دلیل نیز در ضخامت‌های مختلفی تولید می‌شود و می‌توانند برای پر کردن فواصل قطعات با ابعاد مختلف مورد استفاده قرار گیرند. این صفحات را اغلب از آلیاژهایی با استحکام بالا تولید می‌کنند که در اثر اعمال فشار دچار تغییر شکل نشوند. بسته به محیط کاری، جنس آلیاژ و ویژگی‌های این صفحات با یکدیگر متفاوت است. در برخی از کاربری‌ها که نیاز به استحکام بالا و مقاومت به خوردگی احساس می‌شود، این صفحات از گریدهای استنلس استیل ساخته می‌شوند. در برخی از کاربری‌ها که محدودیت وزنی وجود دارد، از شیم پلیت آلومینیمی برای پر کردن شیارها استفاده می‌شود. از آلیاژ برنج نیز در مواردی که رسانایی الکتریکی بالایی نیاز است استفاده می‌شود. به طور کلی انتخاب جنس شیم پلیت به محیط‌ کاری و ویژگی‌های مورد نیاز بستگی دارد.

بیشتر بخوانید :  مقایسه 5 استاندارد فولاد

کاربرد shim plate

شیم پلیت در صنایع بسیار زیادی کاربرد دارد. یکی از کاربردهای آن در صنعت هوافضا برای ایجاد همسطحی بین قطعات ساخته شده از ورق است. کاربرد دیگر این صفحات برای تراز کردن قطعات و سطوح است که در ساخت ماشین آلات صنعتی اهمیت بسیار زیادی دارد. در ساختمان سازی و پل سازی نیز، برای تنظیم فواصل از شیم پلیت استفاده می‌شود. همانطور که می‌بینید کاربردهای شیم پلیت بسیار گسترده است و دقت و اهمیت بسیار زیادی نیز دارد.

مزایای استفاده از شیم پلیت

مزیت‌های استفاده از شیم پلیت در کاربرد آن قابل مشاهده است. با استفاده از شیم پلیت می‌توان توازن و تعادل را برای سطوح برقرار کرد و سطوح را با آن تراز و تنظیم کرد. یکی از کاربردهای خاص در استفاده از شیم پلیت، مواردی هستند که از آن برای پر کردن فاصله بین قطعاتی در محیط خورنده استفاده می‌شود. این امر سبب می‌شود تا از تجمع مواد خورنده در بین قطعات جلوگیری شود و احتمال بروز خوردگی را کاهش می‌دهد.

ساخت شیم پلیت به اشکال مختلف

شیم پلیت چگونه ساخته می‌شود؟

تولید شیم پلیت به دو بخش اصلی تقسیم می‌شود. اول تولید ورق مناسب با استحکام بالا و بخش دوم برش ورق به شکل مورد نظر است. برای تولید ورق با استحکام بالا معمولاً از انواع روش‌های نورد سرد استفاده می‌شود و ورقی با سختی و اتحکام بالا تهیه می‌شود. این ورق‌ها به علت خواص مکانیکی حاصل از کار سرد حالت فنری دارند. مرحله بعد برش شیم پلیت است که با روش‌های مختلفی انجام می‌شود. در ادامه به معرفی برخی از رایج‌ترین روش‌های برش شیم پلیت می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید :  راهنمای محاسبه وزن ورق استیل و مقاطع استنلس استیل

استفاده از قالب و پرس: برای تولید شیم پلیت به این روش، باید ابزارآلات و قالب‌های مخصوص برای این کار تهیه شود. جنس قالب و ابزار با توجه به جنس شیم پلیت‌ تعیین می‌شود. برای پرس کردن از یک پرس استامپ و تریم استفاده می‌شود و صفحات را به شکل مورد نظر با کمک قالب تولید می‌کند.

Shim Plate
شیم پلیت

برش لیزری CNC: برای تهیه شیم پلیت به این روش، ابتدا باید طرح قطعات را برای دستگاه لیزر تعریف کرد. پس از آن دستگاه با استفاده از پرتو لیزر قطعات مد نظر را برش می‌دهد و تولید می‌کند. با این روش می‌توان جنس‌های مختلف و متنوعی از شیم پلیت را تولید کرد.

واترجت: این روش برای ساخت شیم پلیت از آلیاژهایی که به افزایش دما حساس هستند، مناسب است. در این روش از آب پر فشار برای بریدن قطعات استفاده می‌شود و مانند برش لیزر، برش به صورت اتوماتیک انجام می‌شود.

برش وایرکات: در این روش برش توسط سیم بسیار نازک در یک مایع دی الکتریک صورت می‌گیرد. انرژی ترموالکتریک با ایجاد یک جرقه بین قطعه کار و سیم باعث ذوب موضعی در یک نقطه می‌شود. این روش دقت بسیار بالایی دارد و می‌توان شیم پلیت را با آن تولید کرد.

سخن آخر

شیم پلیت یک قطعه بسیار مهم است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. از شیم پلیت برای پر کردن فضای خالی بین قطعات استفاده می‌شود. علاوه بر این از شیم پلیت برای تنظیم و تراز کردن سطوح نیز استفاده می‌شود. پر کردن فاصله خالی قطعات در برخی از کاربری‌ها می‌تواند سبب جلوگیری از خوردگی شود. شیم پلیت باید استحکام بالایی داشته باشد و همچنین مقاومت خوبی در برابر خوردگی از خود نشان دهد.

بیشتر بخوانید :  همه چیز درباره سوراخکاری یا Drilling استیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره‌ی محصولات سوالی دارید؟ از ما بپرسید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp یکی از کارشناسان را انتخاب کنید