بازار جهانی فولاد ضد زنگ – روندها و پیش بینی بازار استیل 2029

پیش بینی بازار استیل

بازارهای جهانی طی سال‌های اخیر دستخوش تحولات و افت‌وخیزهای بسیاری بوده‌اند. فولاد و بخصوص فولاد ضدزنگ یا استنلس استیل هم روندهای رشد خود را داشته و خواهد داشت. در این مطلب قصد داریم به بررسی روند رشد بازار استیل در جهان بپردازیم. در این بررسی انواع مختلف محصولات استیل همچون فرآورده‌های تخت، شمش، لوله و پروفیل‌ها،‌ میلگرد‌ها، مفتول‌ها، ورق‌های نورد گرم و سرد، کویل‌ها، تسمه‌ها و سایر مقاطع استیل برای پیش بینی بازار استیل مورد نظر بوده. همچنین انواع استنلس استیل مانند فولاد‌های ضدزنگ آستنیتی، مارتنزیتی، فریتی، رسوب سخت و فولاد‌های داپلکس در نظر گرفته‌ شده‌اند.

این موارد تنها بخشی از مهم‌ترین اقلامی به شمار می‌آیند که هر سال در بررسی‌ها و پیش‌بینی‌های حجم بازار استیل درنظر گرفته می‌شوند. در واقع انجام تحلیل و یک پیش‌بینی با خطای کم بدون توجه به این موارد وجود ندارد. این گزارش بر پایه اطلاعات سالهای 2014 تا 2021 تهیه شده و روند بازار از 2022 تا 2029 را پیش‌بینی کرده است. در ادامه این مطلب از استیل رخ با ما همراه باشید تا شما را هر چه بیشتر با روند‌ها و پیش‌بینی بازار استیل جهان تا سال 2029 آشنا کنیم.

نمودار پیش بینی قیمت استیل بازار رو به رشد استیل در جهان

آنالیز یا تجزیه‌وتحلیل بازار

در ده‌های اخیر میزان تولید و مصرف استنلس استیل یا فولاد ضدزنگ به میزان چشمگیری افزایش‌یافته است. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که این روند همچنان ادامه داشته باشد و این امر می‌تواند تأثیر بسیار بزرگی را بر این صنعت داشته باشد. بر اساس گزارش انجمن بین‌المللی فولاد ضدزنگ (ISSF)، کشور اندونزی در طی سال‌های آینده به یکی از مهم‌ترین تولیدکننده‌گان فولاد ضدزنگ در کل جهان تبدیل خواهد شد، امری که واقعاً خیره‌کننده است.

پیش بینی بازار استیل نشان می‌دهد که کشور چین با تولید سالانه 30 میلیون تن فولاد ضدزنگ، همچنان بزرگ‌ترین تولیدکننده این محصول در کل جهان خواهد بود. دو کشور چین و هند در تلاش هستند تا بتوانند با رشد و توسعه کلی زیرساخت‌های خود، صنعت فولاد را در سال‌های آینده بیش‌ازپیش توسعه دهند. بر اساس همین عوامل پیش‌بینی می‌شود که بازار این محصول در سال‌های آتی با روندی روبه‌رشد و با شیبی قابل توجه ادامه یابد. ارزش بازار جهانی استیل در سال 2021 به 195 و در سال 2022 به 204 میلیارد دلار رسید و انتظار می‌رود تا سال 2029 با نرخ رشد مرکب سالانه (CAGR)، 5.6% به 298 میلیارد دلار برسد.

فولاد ضد زنگ چه نوع محصولی است؟

برای پیش بینی بازار استیل و قیمت ورق استیل باید با مفهوم و ساختار کلی این محصول آشنایی داشته باشیم. باید گفت که فولاد ضدزنگ در انواع متنوعی با صدها نوع آلیاژ مختلف به تولید می‌رسد. با افزودن عناصر آلیاژی خاصی به آهن می‌توان به فولاد ضدزنگ دست‌یافت. امروزه در این آلیاژها علاوه بر آهن،‌ از نیکل و کروم نیز استفاده می‌شود. ترکیب این عناصر آلیاژی موجب شده است تا فولاد ضدزنگ تا حد بسیار زیادی در برابر خوردگی مقاومت داشته باشد. در واقع عنصر کروم است که این قابلیت را به فولاد می‌دهد. کروم موجب ایجاد یک‌لایه نامرعی بسیار نازک و غیرفعال از اکسید کروم بر روی سطح فولاد می‌شود. در بعضی از آلیاژهای استیل علاوه بر کروم، عناصر دیگری مانند نیتروژن، مولیبدن، منگنز، سیلیس، گوگرد و … به فولاد اضافه می‌شود.

بیشتر بخوانید :  خم کاری لوله به روش القایی چیست؟

استیل قابلیت مهم دیگری دارد و آن سازگاری با محیط زیست است. اسیل را می‌توان بارها و بارها بازیافت کرد و به چرخه تولید بازگرداند. درحال حاضر حدود 60 تا 70%  فولاد ضد زنگ تولیدی در جهان از طریق بازیافت بدست می‌آید. همین ویژگی که در راستای توسعه پایدار است، باعث توجه روزافزون به این گروه از فولادها شده است.

فرابند تولید استیل چین و چند اقتصاد نوظهور رهبران این بازار خواهند بود.

عوامل پویایی صنایع فولاد ضدزنگ

در اینجا می‌خواهیم به بررسی عوامل پویایی تاثیرگذار بر سگمنت بازار استیل، شامل محرک‌های اصلی رشد، مزیت‌ها، فرصت‌ها، محدودیت‌ها و همچنین انواع چالش‌های این بازار بپردازیم. به طبع هر چه میزان فرصت‌ها افزایش یابد، احتمال وقوع چالش‌ها یا مشکلات نیز بیشتر خواهد شد. این بخش خود دارای قسمت‌های مختلفی است.

محرک اصلی، افزایش تقاضا به دلیل ویژگی‌های بارز استیل

بر اساس پیش بینی بازار استیل به‌احتمال بسیار زیاد بازار جهانی فولاد ضدزنگ رشد بسیار مناسبی را تجربه خواهد کرد، دلیل این امر افزایش استفاده از این محصول در بخش‌های مختلفی همچون صنایع شیمیایی، صنایع پتروشیمی، صنایع نفت و گاز، صنایع تولید محصولات خوراکی و همچنین صنایع تولید انرژی است. انتظار می‌رود ویژگی‌های بارز استیل مانند استحکام نسبت به وزن بالا، جذابیت ظاهری و مقاومت در برابر خوردگی بالا، به ویژه خوردگی حفره‌ای و تنشی، تقاضای این آلیاژها را در طول دوره پیش بینی افزایش دهد. این ویژگی‌ها باعث شده است که فولاد داپلکس در فرآوری‌های شیمیایی، ساخت مخازن ذخیره سازی و ظروف حمل و نقل مواد شیمیایی بسیار مورد استقبال باشد. همچنین استنلس استیل جایگزینی عالی برای فولادهای کربنی خواهد بود، زیرا قیمت مناسب آن می‌تواند باعث رشد بیشتر بازار فولاد ضدزنگ شود.

علاوه بر این، توسعه صنعتی روزافزون در سراسر جهان همراه با مصرف رو به رشد انرژی، عامل دیگری است که باعث رشد بازار فولاد ضدزنگ خواهد شد. همچنین، افزایش استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و رشد در پروژه‌های ساخت و ساز مسکونی، عمومی و تجاری و بازسازی نیز باعث رشد تقاضا در بازار استیل خواهد شد. افزایش توسعه زیرساختی نیز عامل دیگر رشد بازار استیل می‌باشد. علاوه بر این، جمعیت رو به رشد در بازارهای توسعه یافته و درحال توسعه، رشد روزافزون استفاده از لوازم خانگی، ظروف آشپزی و حتی کارد و چنگال را افزایش می‌دهد که در طول دوره پیش بینی به نفع بازار فولاد ضدزنگ خواهد بود.

فرصت‌ها، سرمایه گذاری و نوآوری

سرمایه‌گذاری‌های مناسب در بررسی بازار استیل و تحقیق و توسعه در این صنعت، به ایجاد و توسعه فناوری‌هایی منجر شده است که می‌توان از آن‌ها در تولید محصولات باکیفیت‌تر استفاده کرد. ازطرف دیگر، همین موارد می‌تواند موجب افزایش سودآوری صنایع بالادستی فولاد ضدزنگ باشد که در توسعه استنلس استیل نقش داشته‌اند. همچنین، استفاده رو به رشد فناوری‌های نوآورانه در صنایع مختلف و استفاده روزافزون از مواد و فرآیندهای جدید، رشد آینده بازار فولاد ضد زنگ را بیشتر گسترش می‌دهد.

انواع مختلف اقلام از جنس استنلس استیلبیشترین تقاضای فولاد ضدزنگ مربوط به ورق است.

چالش همیشگی، قیمت

در چند سال اخیر نوسانات زیادی در قیمت این محصول در بازار مشاهده شده است. این امر خود به‌تنهایی موجب افزایش و یا حتی کاهش استفاده از فولاد ضدزنگ در برخی از صنایع می‌شود. دلیل این نوسانات قیمت را می‌توان به نوسان قیمت مواد اولیه تولید چنین محصولاتی مانند نیکل مرتبط دانست. پیش بینی قیمت استیل نشان می‌دهد که این روند در آینده نیز ادامه پیدا کند. از طرف دیگر با رشد تحقیق و توسعه در این صنعت، همواره آلیاژهای جدیدی معرفی می‌شوند که با کاهش عناصر گران قیمت به ویژگی‌های مطلوب انواع جدید استیل برسند. ضمن اینکه بازیافت فولاد ضدزنگ نیز نقش موثری در کاهش قیمت تمام شده خواهد داشت.

بیشتر بخوانید :  همه چیز درباره نرده استیل شیشه ای

تهدید، مواد جایگزین

به عنوان یک مثال می‌توان به رواج امکان استفاده از فیبرکربن به‌عنوان یک جایگزین مناسب فولاد ضدزنگ در آینده اشاره کرد. شرکت‌های خودروسازی از جدی‌ترین مشتریان این جایگزینی هستند؛ اما به‌طورکلی باید بگوییم که چنین جایگزینی‌هایی دشوار است. ولی همواره توسعه و تولید چنین موادی محتمل است و تهدیدی جدی برای رشد بازار استل خواهد بود.

البته بازار فولاد ضدزنگ تحت تاثیر عوامل زیادی خواهد بود که در این مطلب کوتاه نمی‌توان به آنها پرداخت. تحولات سیاسی، مقررات تجاری واردات و صادرات در کشورها، تجزیه و تحلیل عوامل تولید، بهینه سازی زنجیره ارزش، سهم بازار، تاثیر بازیگران جهانی، تجزیه و تحلیل فرصت‌ها در بازارهای نوظهور، گسترش جغرافیایی صنعت و نوآوری‌های تکنولوژیکی در بازار از جمله عوامل تاثیرگذار در این مقوله هستند.

تأثیر کووید نوزده بر بازار جهانی استیل

یکی از مواردی که بر پیش بینی بازار استیل اثر گذاشت، بحث وقوع کووید ۱۹ بود. به‌طورکلی باید بگوییم که وقوع این امر موجب تأثیر منفی کوتاه‌مدت ناشی از کاهش تقاضا بر روی این بازار شد. برای مثال، کاهش فعالیت‌های ساختمانی و تعطیلی برخی از کارخانه‌های تولیدی مصرف کننده استنلس استیل باعث افت رونق این بازار شد. بازار استیل تا سال 2020 رشد بسیار مناسبی را تجربه می‌کرد؛ اما این بیماری باعث شد تا رشد بازار به میزان چشمگیری کاهش یابد. طبق بررسی‌های انجام شده، بازار جهانی استیل با کاهش 1.4% در سال 2020 نسبت به 2019 روبرو شد.

خوشبختانه با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و استفاده از واکسن، امروزه این بیماری تقریباً در حال کنترل است. کارگران دوباره به کارخانه‌‌ها بازگشته‌اند و کارخانه‌ها در حال تولید محصولات بیشتری هستند تا بتوانند نیازهای بازار مشتاق خود را پاسخ دهند. همین امر به معنای رشد دوباره بازار استیل است. در حالی که شرکت‌ها اهداف کوتاه مدت درآمد خود را کاهش داده‌اند، چشم انداز بازار فولاد ضد زنگ برای سال‌های 2022-2029 صعودی باقی خواهدماند. انتظار می‌رود که سرمایه‌گذاران مرتبط با این بخش ظرفیت‌های بزرگی ایجاد کنند و فرصت‌ها را در بخش ساخت و ساز با فولاد ضدزنگ را بررسی کنند.

لوله هایی از جنس استنلس استیلکووید 19 بر این بازار تأثیر گذاشت.

محدوده کلی بازار جهانی استیل

برای پیش بینی بازار استیل باید نگاهی به ابعاد مختلف بازار استیل در سطح جهان داشت. همان‌طور که در ابتدای متن گفته شد، امروزه این بازار را بر اساس فاکتورهای مختلفی دسته‌بندی می‌کنند. در واقع شناخت هر یک از این بخش های مختلف بازار استیل به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید یک پیش‌بینی صحیح از آینده بازار داشته باشید.

بیشتر بخوانید :  تفاوت میلگرد استیل 316 و 304

انواع مواد اولیه (خام) استنلس استیل از نظر شکل

 • محصولات تخت و اسلب
 • شمش و بیلت
 • میلگرد و مفتول
 • محصولات نورد گرم
 • محصولات نورد سرد ( ورق فولادی نورد گرم و نورد سرد)
 • ورق و شیت سرد و گرم
 • کویل و رول ورق سرد و گرم
 • تسمه
 • انواع لوله‌های صنعتی و دکوراتیو (پایپ و تیوب)
 • محصولات ریخته‌گری و فورج

انواع استنلس استیل از نظر ساختار متالورژیکی

 • فولادهای ضدزنگ آستنیتی
 • فولادهای ضدزنگ مارتنزیتی
 • فولادهای ضدزنگ فریتی
 • فولادهای ضدزنگ رسوب سخت
 • فولادهای ضدزنگ داپلکس

انواع آلیاژها یا گریدهای استیل

 • استیل سری ۲۰۰ (استنلس استیل سری 200)
 • استیل سری ۳۰۰ که رایج‌ترین و پُرمصرف ترین خانواده استیل در جهان هستند.
 • استیل سری ۴۰۰
 • استیل سری داپلکس

صنایع مصرف کننده استنلس استیل

 • صنایع فرآوری (نفت، گاز، پالایشگاه، پتروشیمی، غذایی، دارویی، شیمیایی و …)
 • صنعت ساخت‌وساز و مبلمان شهری
 • تولید محصولات و تجهیزات (لوازم خانگی، پزشکی، ابزاردقیق و …)
 • صنعت خودرو، هوافضا و حمل و نقل عمومی و دریایی
 • صنایع سنگین (کوره‌ها، مبدل‌ها، نیروگاه‌ها و …)
 • صنایع فلزی و تولید مصنوعات فلزی

segment بازار استیلاستنلس استیل به شکل‌های بسیار متنوعی تولید می‌شود.

تجزیه‌وتحلیل منطقه‌ای و شرکت‌های اصلی

بر اساس پیش بینی بازار استیل آمریکای شمالی و اروپا از نظر سهم بازار و درآمد همواره بر بازار تسلط دارند و در دوره پیش بینی 2022-2029 به تسلط خود براین بازار ادامه خواهند داد. رشد بازار در این مناطق به رشد و گسترش بخش صنعتی و ساخت و ساز در منطقه نسبت داده می‌شود.

از سوی دیگر، آسیا و اقیانوسیه و بخصوص چین، هند و کره‌جنوبی به دلیل توسعه صنعتی و ساخت و ساز و همچنین رشد جمعیت از دو دهه پیش به این سو، در بازار منطقه و جهان حضور بسیار پُررنگ و تاثیرگذاری داشته‌اند. تخمین زده می‌شود که از نظر رشد و سودآوری این منطقه در دوره پیش بینی 2022-2029 همچنان پیشتاز باشد.

پیش بینی قیمت استیل نقش پُررنگ چین در تولید استیل از دو دهه پیش به این‌سو خیره‌کننده است.

برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فعال در این زمینه عبارت‌اند از:

 • شرکت نیپون استیل (Nippon Steel Corporation) – ژاپن
 • شرکت ای کی استیل (AK Steel) – آمریکا
 • شرکت اتوکمپو (Outokumpu) – فنلاند
 • شرکت پوسکو (POSCO) – کُره جنوبی
 • شرکت آپرام (Aperam) – لوکزامبورگ
 • گروه گوانگژی چنگده (Guangxi Chengde Group) – چین
 • شرکت JFE Steel – ژاپن
 • گروه باو استیل (Baosteel Group) – چین
 • شرکت آسرینوکس (Acerinox) – اسپانیا
 • شرکت تاتا استیل (Tata Steel) – هند

بررسی بازار استیلاین بازار رشد فوق‌العاده‌ای در آینده خواهد داشت.

سخن پایانی

همان‌طور که در طول متن گفته شد، پیش بینی می‌شود که بازار جهانی فولاد ضدزنگ تا سال 2029 روندی روبه‌رشد را تجربه کند. اگرچه برخی از شرکت‌ها به دنبال جایگزین‌کردن این محصولات با موارد دیگری هستند؛ اما چنین موضوعی واقعاً بعید است که به بازار جذاب استیل لطمه‌ای وارد سازد.

پیش بینی بازار استیل نشان می‌دهد که کشور چین تا سال 2029 نیز رهبری این بخش را برعهده خواهد داشت. علاوه بر این، میزان تقاضا برای این محصول به حدی افزایش می‌يابد که کشورهایی همچون برزیل، هند و اندونزی دست به ایجاد کارخانه‌هایی جدید می‌زنند؛ بنابراین، سرمایه‌گذاران می‌توانند انتظار سود مناسبی را در این صنعت داشته باشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره‌ی محصولات سوالی دارید؟ از ما بپرسید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp یکی از کارشناسان را انتخاب کنید