اشتباهات رایج در استفاده از پیچ و مهره استنلس استیل

اشتباهات رایج در استفاده از پیچ و مهره استیل

استفاده از پیچ ‌و مهره استیل نیازمند این توجه است که شما بتوانید به شکل استاندارد و صحیحی از آنها استفاده کنید تا انتظار بهترین عملکرد را نیز از آنها داشته باشید. برخی از اشتباهات رایج در استفاده از پیچ و مهره استیل ممکن است باعث شود تا مشکلات زیادی برای شما به وجود بیاید. در این مطلب از بلاگ استیل رخ قصد داریم برخی از این اشتباهات رایج را بررسی کرده و اطلاعاتی را دراین‌خصوص در اختیار شما قرار دهیم.

پیچ و مهره از جنس استنلس استیلخوردگی پیچ‌ومهره و استیل

خوردگی گالوانیک پیچ‌ و مهره‌های استیل

یکی از مهم‌ترین اشتباهات رایج در استفاده از پیچ و مهره استیل این است که پیچ ‌و مهره‌ها و یا قطعات مجاورشان که در تماس مستقیم با یکدیگر قرار می‌گیرند غیر هم جنس باشند، و محیط‌ و شرایطی که مساعد خوردگی گالوانیک است را ایجاد کنند. شما پیش از هر کاری باید بررسی کنید که آیا پیچ‌ و مهره‌ها و قطعات متصل به آنها اثر گالوانیک روی یکدیگر دارند یا خیر؟ دلیل این پدیده وجود اختلاف پتانسیل الکتریکی بین آلیاژها و جنس‌های مختلف است که باعث به‌وجود آمدن نوعی خوردگی شده و خیلی سریع طول عمر این قطعات را کاهش می‌دهد.

برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی شما می‌توانید در صورت امکان از واشرهای نایلونی یا عایق بین قطعات استفاده کنید که عملکرد بهتری را در تماس با فلزات و به‌خصوص پیچ ‌و مهره‌های استیل از خود نشان ‌دهند.

تمیز نکردن پیچ‌ و مهره‌های استیل

تمیزکردن پیچ‌ و مهره‌های استیل بسیار مهم است و شما حتما باید دقت و توجه کافی به این مسئله داشته باشید. عمر این پیچ ‌و مهره‌ها به میزان زیادی به نحوه تمیزکردن آنها بستگی دارد. اگر ذرات گرد و غبار فلزی و آلودگی‌های صنعتی روی سطوح قطعات و لوله استیل و بخصوص مابین رزوه‌ها بنشیند و برای مدتی آنها را تمیز نکنید، تمیزکردن آنها و بازگرداندن به حالت اولیه ممکن است برای شما بسیار سخت و دشوار شود. از طرف دیگر قراردادن این پیچ ‌و مهره‌ها در معرض آب باران و بی‌توجهی به آن نیز می‌تواند طول عمر آنها را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید :  6 مزیت توری لوزی استیل یا اکسپندد متال استیل

عدم پاکسازی این محصولات از آلودگی‌های صنعتی یکی از اشتباهات استفاده از پیچ و مهره استیل است که حتما از آن خودداری کنید.

انواع اتصالات و پیچ و مهره‌های استیلعدم استفاده از اتصالات مناسب

عدم استفاده از اتصالات مناسب یکی از مهم‌ترین اشتباهات در این حوزه

یکی از اشتباهات رایج در استفاده از پیچ و مهره استیل این است که شما از نوع مناسبی از پیچ‌ و مهره‌ برای اتصال استفاده نکنید. دقت داشته باشید که فولادی که ضدزنگ باشد از مقاومت بالایی در برابر خوردگی برخوردار است و در نتیجه طول عمر بیشتری دارد. شما باید تلاش کنید در زمان انتخاب پیچ ‌و مهره‌ها، محصولاتی را انتخاب کنید که متناسب با کاربری و مقاومت مورد نیاز بوده در برابر عوامل مختلف محیطی از جمله خوردگی و مقاومت مکانیکی دوام مناسبی داشته باشند.

این مسئله به‌خصوص زمانی که شما قصد دارید در فضای آزاد و شرایط سخت مثل محیط‌های ساحلی و شرایط دمایی غیر عادی از این پیچ ‌و مهره‌ها استفاده کنید بیشتر اهمیت خود را نشان خواهد داد. استفاده از این محصولات در هوای آزاد و به‌خصوص در محیط‌های مرطوب و نمکی می‌تواند باعث شود تا خیلی سریع دچار زنگ‌زدگی شده و کیفیت خود را از دست بدهند.

انتخاب آلیاژ مناسب پیچ ‌و مهره استیل

از جمله اشتباهات رایج در استفاده از پیچ و مهره استیل می‌توان به این موضوع اشاره کرد که این قطعات به طور مستقیم در تماس با سایر انواع فلزات قرار گیرند. خوردگی ناشی از تماس فلزات غیر هم جنس با یکدیگر می‌تواند طول عمر پیچ ‌و مهره‌های استیل را به میزان زیادی کاهش داده و از طرف دیگر روی کیفیت و عملکرد آنها نیز اثر منفی داشته باشد. برای جلوگیری از برهم‌کنش فلزات نسبت به یکدیگر بهتر است برای اتصال قطعات استیل از پیچ و مهره استنلس استیل مناسب استفاده کنید تا احتمال زنگ‌زدگی را به حداقل برسانید.

بیشتر بخوانید :  ورق استیل ضد اثر انگشت چیست؟

بهترین مقاومت در برابر خوردگی، توسط گریدهای 304 و 316 به دست می‌آید. بخصوص فولاد ضد زنگ با آلیاژ 316 مقاومت شگفت انگیزی در برابر اثر اکسیداسیون فلزات ایجاد می‌کند. از طرف دیگر انتخاب فولاد ضد زنگ با نیکل کم مثل استنلس استیل سری 200 که دارای کروم کمتر، منگنز بیشتر و نیکل کم است، کار درستی نیست؛ زیرا این گروه از استیل‌ها در برابر خوردگی مقاومت مناسبی ندارند.

پیچ ساخته شده از جنس استیلعدم روغن‌کاری پیچ‌ومهره‌ها

عدم روغن‌کاری مناسب پیچ‌ومهره‌هایی که از جنس استیل ساخته شده‌اند

یکی از نکات بسیار مهمی که باید در زمان استفاده از پیچ‌ومهره‌های استیل به آن دقت داشته باشید این است که حتما باید آنها را به طور مرتب روغن‌کاری کنید. قفل‌شدن رزوه‌های این پیچ‌ومهره‌ها می‌تواند خطرات و مشکلات بسیار زیادی را در آینده برای شما به همراه داشته باشد. روغن‌کاری مناسب و منظم این محصولات می‌تواند به میزان زیادی از قفل شدن آنها در یکدیگر جلوگیری کرده و در نتیجه باعث بهبود عملکرد و طول عمر آنها شود. پس به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما به این موضوع دقت و توجه کافی داشته باشید.

انتخاب کیفیت سطح مناسب برای این پیچ‌ومهره‌ها

از دیگر اشتباهات رایج در استفاده از پیچ و مهره استیل می‌توان به این موضوع اشاره کرد که افراد گاهی پیچ ‌و مهره‌های استیلی را برای خرید انتخاب می‌کنند که دارای کیفیت سطح خشن و غیر صیقلی هستند و همین عامل نیز باعث می‌شود تا گرد‌ و غبار به‌راحتی داخل آنها به دام بیفتد و باعث کاهش طول عمر این پیچ‌ و مهره‌ها شود. این گرد و غبار می‌تواند خیلی راحت بالاترین لایه اکسید کروم را در استیل ازبین‌بردن ببرد. دقت داشته باشید که همین لایه است که از استیل در برابر خوردگی محافظت می‌کند.

بیشتر بخوانید :  ورق کامپوزیت استیل چیست؟

سخن آخر

توجه داشتن به اشتباهات رایج در استفاده از پیچ و مهره استیل به شما کمک می‌کند تا بتوانید طول عمر این قطعات را به میزان زیادی افزایش دهید و بتوانید برای مدت‌ زمان بیشتری از این پیچ ‌و مهره‌ها استفاده کنید. از جمله اشتباهاتی که در این زمینه وجود دارند می‌توان به تمیز نکردن مرتب، عدم روغن‌کاری مناسب، تماس فلزات با جنس‌های مختلف، کیفیت سطوح نامناسب و … اشاره کرد. در صورت علاقه‌مندی به داشتن اطلاعات بیشتر در این زمینه حتما از خدمات و مشاوره فنی استیل رخ نیز استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره‌ی محصولات سوالی دارید؟ از ما بپرسید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp یکی از کارشناسان را انتخاب کنید