گالینگ پیچی، چرا روغن کاری اتصالات استیل مهم است؟

گالینگ پیچی، چرا روغن کاری اتصالات استیل مهم است؟

اتصالات و پیچ و مهره‌های استیل معمولاً به روغن کاری نیاز ندارند زیرا خوردگی در آنها به ندرت رخ می‌دهد. با این حال، دلایلی وجود دارد که روغن کاری اتصالات استیل را مهم می‌سازد. البته این مسائل به طور منظم و همیشه اتفاق نمی‌افتند، اما با وجود نادر بودن، برای کسانی که با آن روبه‌رو می‌شوند، بسیار ناراحت‌کننده هستند. پس روغن کاری اتصالات استیل یکی از فرایندهای مهم در نگهداری انواع اتصالات استیل است که حتما باید دقت و توجه کافی را به آن داشته باشید. زمانی که شما پیچ و مهره استیل را به‌درستی روغن‌کاری نمی‌کنید باعث خواهید شد تا آنها روزبه‌روز محکم‌تر شده و پس از مدتی کاملا قفل شوند. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی بهتر است که یک برنامه‌ریزی منظم را برای روغن‌کاری این اتصالات داشته باشید تا بتوانید طول عمر آنها را نیز افزایش دهید.

با وجود این‌که امروزه استیل و اتصالات استیل دارای کاربردهای گسترده‌ای در صنایع مختلف هستند و مزایای بسیاری دارند؛ ولی نباید فراموش کنید که نگهداری از آنها به توجه خاص نیاز دارد. یکی از چالش‌های جدی که معمولا افراد در نگهداری از این اتصالات با آن درگیر می‌شوند مسئله روغن‌کاری آنهاست. پدیده گالینگ در استیل که در اثر عدم روغن‌کاری به وجود می‌آید باعث مشکلات زیادی می‌شود، که در ادامه این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره این موضوع صحبت کرده و اطلاعات مفید و کاربردی را در اختیار شما قرار دهیم.

انواع پیچ و اتصالات استیلپدیده گالینگ پیچی

آشنایی با پدیده گالینگ

پیش از آن که بخواهیم درباره روغن کاری اتصالات استیل و مزایای این کار صحبت کنیم اجازه دهید تا کمی بیشتر با پدیده گالینگ در استیل آشنا شویم که یکی از مهم‌ترین مشکلاتی است که اکثر افراد در زمان استفاده از اتصالات استیل با آن مواجه می‌شوند. پدیده گالینگ در واقع نوعی جوش خوردگی و قفل شدن است که به دلیل اصطکاک بیش از حد بین دو سطح رزوه‌های اتصال رخ می‌دهد. این اصطکاک می‌تواند هنگام محکم کردن یک پیچ و بستن آن روی یک سوراخ رزوه دار رخ دهد.

معمولا این پدیده در زمان استفاده از پیچ و مهره‌های استیلی که خیلی جذب ماشین کاری شده‌اند بسیار رایج است؛ ولی ممکن است با هر نوع متریال دیگری نیز رخ دهد. زمانی که چنین اتفاقی می‌افتد ممکن است باعث شود تا جداکردن این دو قطعه از یکدیگر بسیار سخت و در برخی از مواقع نیز کاملا غیرممکن باشد. این اصطلاح امروزه با نام جوشکاری سرد نیز شناخته می‌شود؛ چراکه در این پدیده مواد چندان داغ نمی‌شوند؛ ولی طوری درهم قفل می‌شوند که انگار آنها را به یکدیگر جوش داده‌اید. این پدیده تحت شرایط خاصی رخ می‌دهد که در بخش بعدی درباره آن صحبت می‌کنیم.

بیشتر بخوانید :  10 تفاوت پایپ (Pipe) و تیوب (Tube)
پدیده گالینگ در اتصالات استیل
عوامل به‌وجودآمدن پدیده گالینگ

چه عاملی باعث به وجود آمده پدیده گالینگ می‌شود؟

به‌طور کلی عامل اصلی که باعث قفل شدن پیچ استیل و به‌وجودآمدن چنین پدیده‌ای می‌شود اصطکاک است که در بخش قبلی به آن اشاره کردیم. در خصوص این موضوع می‌توان گفت که هر شکلی از تداخل یا ایجاد گرما می‌تواند باعث به‌وجودآمدن پدیده گالینگ شود. عوامل رایجی در این زمینه وجود دارند که از جمله آنها می‌توان به جذب و فیت بودن ماشین‌کاری دنده‌های پیچ و مهره، ذرات و گرد‌وغبار و آلودگی موجود در بین رزوه‌های اتصالات استیل، استفاده مجدد از اتصالاتی که قبلا بیش از حد سفت شده‌اند و عواملی ازاین‌دست اشاره کرد.

عامل بسیار مهم دیگری که می‌تواند باعث به‌وجودآمدن چنین پدیده‌ای شود مسئله حمل‌ونقل است که اگر به شکل مناسبی انجام نشود ممکن است باعث قفل شدن اتصالات استیل شود. زمانی که در حمل نقل، رزوه‌های این اتصالات با یکدیگر برخورد کرده و آسیب‌های جزئی می‌بینند، باعث به‌وجودآمدن گالینگ شده و در نتیجه نیازمند روغن کاری اتصالات استیل خواهند بود.

به‌طورکلی پدیده گالینگ را می‌توان یکی از مخرب‌ترین فرایندهای ناخواسته در زمان استفاده از پیچ و مهره استیل دانست که باعث تخریب اتصالات می‌شود.

پیچ و مهره و اتصالات استیلروغن‌کاری اتصالات استیل

چرا استیل یا فولاد ضد زنگ دچار این پدیده می‌شوند؟

فولاد ضد زنگ به دلیل خاصیت “چسبندگی” سطح آن، به ویژه در معرض گالینگ قرار می‌گیرد. شاید اینطور به نظر نرسد، اما فولاد ضد زنگ در مقایسه با سایر فولادهای مورد مصرف در صنعت (مانند فولاد با پوشش روی) نسبتاً نرم است. هنگامی که سطح استیل شروع به تغییر شکل و تداخل با قطعه مجاورش کرد، سقوط بهمن شروع می شود. هرچه اصطکاک بیشتر شود به معنای تغییر شکل بیشتر است که منجر به اصطکاکی باز هم بیشتر شده و این پدیده را تشدید می‌کند.

سطح استنلس استیل به‌طور طبیعی دارای یک پوشش محافظ از اکسید کروم است، که یک بافر بین دنده‌های پیچ و مهره ایجاد می‌کند، اما هنگامی که این پوشش از بین برود، سطح استیل بدون لایه محافظ در معرض تماس قرار می‌گیرند و شروع به جوش خوردگی و گالینگ می‌کنند.

روغن کاری اتصالات استیل راهی برای جلوگیری از گالینگ پیچ استیل

روغن کاری پیچ و مهره‌های استیل یک عملیات کاملا ضروری برای جلوگیری از آسیب رسیدن به این اتصالات و البته قفل شدن و گریپاژ رزوه استیل است که اگر به شکل استاندارد و مرتب انجام شود شما می‌توانید به میزان زیادی طول عمر اتصالات استنلس استیل را افزایش دهید. روغن‌کاری باعث می‌شود تا یک لایه محافظ بین سطح دو ماده فلزی که از جنس استیل ساخته شده‌اند ایجاد شود و همین عامل نیز به مواد و متریال‌های مختلف اجازه می‌دهد تا بدون ایجاد اصطکاک یا گرما روی هم بلغزند.

بیشتر بخوانید :  کاربرد پروفیل استیل در صنایع مختلف

دقت داشته باشید که امروزه روغن‌ها و مواد مختلفی را می‌توان برای روغن‌کاری این اتصالات مورداستفاده قرارداد که از جمله این مواد می‌توان به گریس حاوی مس، آلومینیوم یا اکسید کلسیم اشاره کرد که هریک از آنها دارای کاربردهای مخصوص به خود هستند. به‌طورکلی پیش از این‌که از پیچ و مهره استیل استفاده کرده و اقدام به اتصال قطعات با آنها کنید معمولا کارشناسان و متخصصان این حوزه پیشنهاد می‌دهند که حتما از محصولات ضد چسبندگی و روغن‌کاری استفاده کنید تا از بروز مشکلات آینده جلوگیری کرده باشید.

روغن کاری اتصالات استنلس استیلمزایای مهم روغن‌کاری اتصالات استیل

روغن‌کاری اتصالات استیل چه مزایای مهمی دارد؟

در بخش قبلی بیان کردیم که یکی از مهم‌ترین مزایایی که روغن کاری اتصالات استیل دارد این است که به شما کمک می‌کند تا بتوانید طول عمر اتصالات استنلس استیل را به میزان زیادی افزایش داده و از ایجاد اصطکاک در زمان استفاده از این محصولات جلوگیری کنید. همین عامل نیز به طور مستقیم روی جلوگیری از به‌وجودآمدن پدیده گالینگ در استیل تاثیرگذار خواهد بود. مزیت بسیار مهم دیگری که روغن‌کاری برای اتصالات استیل دارد جلوگیری از خوردگی آنها در طول زمان است.

لایه‌ای که در اثر استفاده از روغن روی این اتصالات به وجود می‌آید؛ مانند یک پوشش اضافه عمل کرده و از خوردگی این اتصالات جلوگیری می‌کند. از طرف دیگر روغن‌کاری باعث می‌شود تا جداکردن این اتصالات پس از استفاده و نصب آنها برای شما ساده‌تر باشد و شما بتوانید خیلی سریع‌تر این قطعات را از یکدیگر جدا کنید. روغن‌کاری تنها در زمان نصب نیست که می‌تواند مفید واقع شود؛ بلکه برای نگهداری صحیح از این اتصالات نیز بهتر است که آنها را به طور مرتب روغن‌کاری کنید.

انواع اتصالات استنلس استیلسایر مزایای روغن‌کاری

سایر روش‌هایی که برای جلوگیری از گالینگ پیچ‌های استیل پیشنهاد می‌شود

  • گاهی اوقات استفاده از دو گرید مختلف فولاد ضد زنگ به جلوگیری از گالینگ کمک می‌کند. با استفاده از گریدهایی با سختی متفاوت، احتمال تغییر شکل یا ذوب شدن مواد با یکدیگر بسیار کمتر می‌شود. در بدترین حالت، جنس نرم‌تر قبل از آسیب رساندن به قطعه دیگر تغییر شکل می‌دهند و به شما این امکان را می‌دهند که بخش آسیب‌دیده را بدون تأثیر بر دیگری جدا کنید. البته با وجود استفاده از جنس‌های مختلف، همچنان باید از مواد ضد قفل شدن استفاده کنید زیرا این روش درمان کننده نیست.
  • اگر از پیچ و مهره برای محکم کردن دو قطعه در یک مجموعه استفاده می‌کنید، با اعمال کشش زیاد، پیچ در معرض خطر تغییر شکل رزوه‌ها و آسیب غیرقابل بازگشت قرار خواهید داشت. برای به هم‌کشیدن دو قطعه استفاده از پیچ و مهره روش صحیحی نیست! رزوه‌های استاندارد برای این نوع بارهای دینامیکی طراحی نشده‌اند و به رزوه‌ها آسیب می‌رسد. در عوض، از یک گیره برای فشردن قطعات به هم و سپس از پیچ برای حفظ موقعیت استفاده کنید. گیره‌ها برای این نوع نیرو طراحی شده‌اند، نه رزوه‌های ظریف پیچ. این یک نکته مفید برای هر جنسی پیچ است، نه فقط فولاد ضد زنگ.
  • کاهش سرعت نصب به کاهش اصطکاک بین پیچ و مهره کمک می‌کند. این موضوع همچنین اجازه می‌دهد تا هر گونه گرمای ناشی از اصطکاک به جای تمرکز بر روی رزوه‌ها، از طریق قطعه پخش شود. بعلاوه با سرعت کمتر، ممکن است بتوانید شروع گالینگ را احساس کنید و قبل از اینکه به طور کامل قفل شود پیچ را باز کنید.
  • در زمان سفت کردن پیچ هنگامی که احساس مقاومت کردید متوقف شوید. این ممکن است واضح باشد، اما خیلی‌ها توجه نمی‌کنند! پس وقتی شروع به احساس مقاومت در رزوه‌ها کردید، توقف کنید! اگر زودتر جلوی جوش‌خوردگی را بگیرید، ممکن است بتوانید اتصالات یا پیچ و مهره را قبل از اینکه کاملاً در هم قفل شوند، جدا کنید. باید پیچ آسیب دیده را دور بیندازید زیرا رزوه‌ها در چنین شرایطی تغییر شکل داده‌اند. استفاده مجدد از این اتصالات فقط به مهره و دنده‌های جدید آسیب می‌رساند و باعث آسیب بیشتر اتصالات می‌شود.
بیشتر بخوانید :  استنلس استیل 409

سخن آخر

روغن کاری اتصالات استیل یک عملیات بسیار کاربردی است که به شما کمک می‌کند تا اولاً از به‌وجود آمدن پدیده گالینگ جلوگیری کرده و در ادامه سرعت نصب این اتصالات را نیز افزایش دهید. از طرف دیگر روغن‌کاری می‌تواند به طور مستقیم روی طول عمر و افزایش مقاومت اتصالات استیل نیز تاثیرگذار باشد. درصورتی‌که علاقه‌مند به خرید انواع اتصالات استیل یا داشتن اطلاعات بیشتر درباره این محصولات هستید حتما از خدمات و مشاوره کارشناسان ما در استیل رخ نیز بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره‌ی محصولات سوالی دارید؟ از ما بپرسید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp یکی از کارشناسان را انتخاب کنید